Američtí vědci našli jednoduchý recept na některé poruchy spánku a jejich zdravotní následky – více slunečního svitu a méně umělého světla. Proto choďme dříve spát..
Americká studie dokládá, že už týdenní dovolená v kempinku řeší spánkové problémy. V odborném časopise Current Biology to vysvětlují tím, že „sluneční osvětlení lépe zapadá do vnitřních hodin člověka pro rytmus den a noc“.
Tým Kennethe Wrighta z Coloradské univerzity v Boulderu sledoval nejdříve rytmus nočního spánku dospělých, kteří chodívali na kutě po půlnoci a později vstávali.
Další týden strávila celá parta ve Skalnatých horách. Nevyužívali při tom umělé světlo a nesměli mít u sebe ani mobily, baterky apod.
Následky pak překvapily: zjistilo se, že v uměle osvětleném okolí šly vnitřní hodiny účastníků o dvě hodiny později – při pobytu v přírodě se jejich vnitřní čas vrátil do normálních kolejí.Prokázala to koncetrace hormonu melatonin, který se v těle podílí na regulaci rytmu den a noc.
To vysvětluje, proč mnoho lidí – pozdních spáčů – se v moderním světě ráno cítí malátnými a unavenými. Biologická noc, charakterizovaná vyšší hladinou melatoninu, totiž přetrvává až do dne.
Německý list Die Welt k tomu napsal, že po týdnu kempování se vnitřní hodiny lidí přizpůsobily přirozenému rytmu. Melatonin začal stoupat po západu slunce a ráno spadl zároveň s východem slunce, tedy před probuzením.
Celková délka spánku zůstala stejná, ale přizpůsobení se přirozenému rytmu vedlo ke zdravějšímu spánku, míní experti.
Vzhledem k tomu, že ne všichni lidé mohou jít kempovat, radí jim vědci: snažte se být přes den co nejdéle na slunečním světle (tím se nemyslí pobývat na přímém slunci, ale využívat přirozeného denního světla jak při práci, tak při volnočasových aktivitách) a večer co nejméně pod elektrickou lampou.
Tím se vám podaří dostat do souladu dobu spánku a dobu studia či práce.
Sluneční světlo ale také snižuje množství sebevražd
Tříčlenný tým japonských odborníků z Kyoto University zjistil spojitost mezi sebevražednými pokusy a množstvím slunečního světla. Výsledky jejich studie publikoval lékařský časopis Journal of Affective Disorders.
Autoři pozorovali zvýšený podíl sebevražedných pokusů po několika dnech bez slunečního světla.
invArena
foto: Photoxpress
Přidejte odpověď