Politici chtějí poplatky v nemocnicích zachovat

Ministerstvu zdravotnictví se nelíbí, že nemocnice musí přestat k 1.lednu vybírat poplatek 100 Kč.Chce proto využít k rozhodnutí o nich zákonné opatření Senátu, aby se v jejich vybírání mohlo pokračovat.

Přínos poplatku v nemocnici je pro zdravotnictví tak důležitý, že to podle náměstka ministra Petra Noska opravňuje využít k rozhodnutí o nich zákonné opatření Senátu.

Poplatek 100 korun zrušil Ústavní soud s účinností od 1. ledna. Když se s tím nic neudělá, nemocnicím budou chybět ročně dvě miliardy.

„Pokud bychom nechali stávající stav, kdy je stokorunová výše poplatku zrušena k 1. lednu, znamená to pro lůžková zařízení výpadek v příjmech 2,1 miliardy korun, pro následnou péči ztrátu až deset procent příjmů. To by byl výrazný zásah do jejich finanční situace,“ řekl Nosek k požadavku předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), že senátoři rozhodnou podle toho, jakým odůvodněním ministerstvo návrh podloží.

Nosek připomněl, že i odůvodnění Ústavního soudu dává prostor pro úpravu poplatku do konce roku. Ministerstvo navrhlo vrátit poplatek na 60 korun a osvobodit od něj děti do 18 let. Z 1,9 miliardy při stokorunové výši by tak výnos zůstal na 1,3 miliardy za rok.

Snížení poplatků zákonným opatřením?

V případě rozpuštění Poslanecké sněmovny převezme část jejích kompetencí horní parlamentní komora. Snížení poplatků v nemocnicích ze sta na šedesát korun by tak šlo cestou zákonných opatření Senátu.
Nutnost snížit poplatek vychází z rozhodnutí Ústavního soudu, pro který stokoruna představuje příliš, a pokud by nebyla přijata nějaká nová zákonná úprava, přestaly by se poplatky za pobyt v nemocnici v roce 2014 platit úplně.

»V tomto případě budou dosud vybrané peníze nemocnicím chybět a musí být nahrazeny příjmy z veřejného zdravotního pojištění. Je nicméně s podivem, že zatímco šedesátikoruna Ústavnímu soudu nevadí, tak stokoruna už ano,« uvedla pro Haló noviny stínová ministryně zdravotnictví KSČM a poslankyně Soňa Marková.

Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát hodlá v září navrhnout vládě, aby poprvé v historii neputoval zákon z Úřadu vlády do dolní, ale rovnou do horní komory Parlamentu ČR.

Pokuta za nemoc

Předseda Senátu Milan Štěch připustil, že v Senátu by většinový hlas ČSSD oba návrhy podpořil. Kdyby Senátem zákonná opatření skutečně prošla, musela by je potvrdit nová Poslanecká sněmovna hned na první schůzi. A současné průzkumy ukazují, že to bude sněmovna s levicovou většinou.

Snížení poplatků na 60 korun je jen dílčí řešení. »Jedinou správnou cestou je tuto ‚paušální pokutu za nemoc‘ úplně zrušit!« míní Marková.

Na šedesátikorunové výši se politici shodují, stejně jako na osvobození dětí. ČSSD ale chce, aby byl roční limit počtu placených dní. TOP 09 soudí, že pokud bude limit, přínos poplatku bude mizivý a je lépe ho zrušit.

„Jednoznačný názor ministerstva je, že než takový poplatek, tak už to pak nemá smysl,“ potvrdil také Plíšek.

Soudí, že kvůli rozdílným pohledům se může stát, že návrh poplatku Senátem neprojde a řešení zůstane na nové vládě a Sněmovně. Pokud by vše projednaly ve zrychleném řízení, mohl by být poplatek od března.

K možnosti, že by zdravotnictví získalo až deset miliard ročně tím, že by byly léky a zdravotnické prostředky osvobozeny od DPH, Nosek doplnil, že je to otázka daňového opatření, které nepřísluší k rozhodování ministerstvu zdravotnictví.

Ročně resort spotřebuje 290 miliard korun.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.