
V Národním parku Šumava dlouhé roky na handicapované moc nemysleli, to se teď ale mění. Především tělesně postiženým lidem upoutaným na invalidní vozík už Šumava má co nabídnout.
Rádi byste vyrazili na dovolenou někam do přírody, pryč z uspěchaných měst, kde už dnes handicap nebývá takovou překážkou, ale nevíte, zda přírodní terén zvládnete? V NP Šumava pro všechny tělesně postižené vydali brožuru, ve které se dovíte vše podstatné o bezbariérových stezkách a informačních střediscích.
Že neskončilo jen u vydání nějakého průvodce, dokumentují i nově otevřené naučné stezky, které jsou pohodlně přístupné pro tělesně postižené lidi. Každému může být naučná stezka Povydří úžasným zážitkem. Nejen, že se návštěvníci doví spoustu zajímavých informací, ale především na vlastní oči a uši zažije dravost překrásné horské říčky plné chráněných živočichů.
„Snažíme se splatit dluh handicapovaným lidem. Přestože zanedlouho Národní park Šumava oslaví deset let existence, až dosud jsme nevydali žádnou brožuru, která by informovala o přírodních zajímavostech, jež mohou navštívit také tělesně postižení, aniž by měli problémy s přepravou. První takový průvodce je k dispozici až v těchto dnech. Přibližuje trasu k pěti cílům uvnitř Národního parku Šumava, kterých lze dosáhnout i na vozíčku: Vchynicko – tetovský plavební kanál, Povydří, Jezerní i Chalupskou slať a Schwarzenberský plavební kanál. Chceme, aby Šumavu mohli poznávat všichni lidé bez ohledu na případný handicap,“ uvedl pro server iDNES.cz Vladimír Silovský, vedoucí útvaru pro veřejnost Správy Národního parku Šumava.
V NP Šumava si také uvědomují, že není snadné vytvořit bezbariérové stezky, jen podle nějakých norem. Že cesty budou doopravdy pro vozíčkáře sjízdné, jim testuje bývalý aktivní sportovec Martin Švehla, který je dnes bohužel upoutaný na invalidní vozík.
Na Šumavě myslí i na nevidomé
Během příštího roku by se Šumava měla přiblížit i nevidomým, kteří sice žádné speciálně upravené cesty nepotřebují, ale zase spoustu přírodních krás nemohou vidět. Proto pro ně v Národním parku vytvoří celý areál, kde budou moci neomezeně využívat všechny své zbylé smysly.
„Připravujeme celý areál, který bude určený pro nevidomé. Pro lidi, kteří vidí a nemají žádný handicap, není problém představit si, jak vůbec vypadá jelen. U slepců je to jinak. Ti někdy vůbec netuší jak je jelen veliký, a že má parohy. V tomto nově vznikajícím areálu jim umožníme, aby si na něj mohli sáhnout,“ popisuje ředitel NP Jiří Mánek.
Navštívili jste už některou z šumavských bezbariérových stezek a chcete se o zážitky podělit s ostatními? Neváhejte napsat komentáře.
Jiří Marek
invArena
Přidejte odpověď