Vysoké podpatky ničí nohy a mohou vést až k invaliditě

Ženy milují vysoké podpatky, zvláště teď v létě, neboť dělají krásné dlouhé nohy. Zdravotní statistiky však ukazují, že vedou u každé třetí ženy, jež je nosí, k trvalým osteopatickým poškozením nohou.

Odborník na osteopatie, lékařka Natalie A. Nevinsová, jež působí v kalifornském Hollywoodu, říká:“ Časté nošení bot s vysokými podpatky a trvalé ohýbání prstů u nohou do nepřirozené polohy může způsobit celou řadu potíží, od zarůstajících nehtů až po nevratná poškození šlach u nohou. Navíc vmáčknuté prsty v úzkých botách mohou vést k poškození nervů a k vbočeným palcům.

„Vysoké podpatky jsou rovněž spojovány s přetížením a poškozením svalů nohou, osteoartritidou kolenou, fasciitidou nožní klenby a bolestmi v dolní partii zad,“ dodala Dr. Nevinsová na stránkách American Osteopathic Association.

Podle ní, pokud nosíte boty s podpatky 5 cm a vyššími – chodidla sklouzávají v botách dopředu, stlačují prsty a redistribuují nesprávně tělesnou váhu.

Zvýšená váha přenášená na prsty nohou zapříčiňuje, že tělo má tendenci naklánět se dopředu, a aby se tato změna těžiště vykompenzovala, nakláníte se dozadu a mírně přitom ohýbáte záda, čímž trpí kolena, kyčle a dolní část zad.

„Změna pozice páteře zvyšuje tlak  na nervy v zádech a může vést k ischias, kdy bolest vystřeluje ze zad po vnější straně stehna a nohy až do chodidla a její příčinou je dráždění kořene sedacího nervu v křížové části páteře,“ poznamenala Dr. Nevinsová.

Nošení bot s vysokými podpatky dlouhodobě  vede ke zkrácení lýtkových svalů i svalů zad, ke chronickým bolestem a svalovým spasmům.

Podle Dr. Nevinsové mnoho žen trpí také postupným zkracováním Achillovy šlachy. Natažení této šlachy při přechodu na plochou obuv či na chůzi na boso může pak později být  bolestivé a stav může dokonce přejít i do tzv. plantární fasciitidy – zánětu povázky nožní klenby.

Ženy, které dlouhodobě chodí na vysokých jehlách, hrozí zvětšení kolenního kloubu až o čtvrtinu v důsledku osteoartritidy kolenou.

Každá desátá žena nosí vysoké podpatky nejméně tři dny v týdnu.  Studie amerických vědců ukázala, že na problémy s nohama si zadělávají ženy už od mládí. Čím jsou dívky mladší, tím chtějí vyšší podpatky.

Ve věku od 18 do 24 let si na patnácticentimetrových jehlách libuje až 20 % dívek, ve věku 35 až 44 let jsou to už jen tři procenta žen.

Jenže později, kdy tyto dámy dávají již přednost botám o něco pohodlnějším, mají většinou nohy už tak deformované, že je zákrok lékaře nemine. To potvrdil i Jiří Váchal, primář ortopedického oddělení pražského Centra léčby pohybového aparátu, podle něhož u žen, které dlouhodobě nosí vysoké podpatky,  dochází k nejrůznějším deformacím, které jsou navíc velmi bolestivé a často i nevzhledné.

Co ženám hrozí?

Oteklá kolena
Vlivem nepřiměřené zátěže často dochází k přetížení kolenních kloubů a následně k rozvoji artrózy, vzniku chronických otoků a tím pádem i ke zvětšení objemu a omezení hybnosti kloubu.

Zkrácení lýtkových svalů
Lýtkové svaly se stahují k úhlu podpatků, čímž se mohou zkrátit. Ženy mají často pocit, jako by lýtko hořelo.

Ohrožená achilovka
Chůze s trvalým napětím lýtkových svalů vede k přetížení svalů i Achillových šlach. Následuje bolest, křeče a chronické zánětlivé změny.

Deformace kotníků
Celou hmotnost těla převážně drží kotník. Hrozí tak, stejně jako u kolen, jeho deformace, otoky a omezení pohyblivosti. Jsou také pak náchylnější k vykloubení či dokonce ke zlomení.

Zarostlé nehty
Váha těla se přenáší na prsty a stlačuje je do špičky boty. Kromě toho, že kůže hrubne, tvoří se mozoly a otlaky, dochází často i k zarůstání nehtů. Navíc se prsty stlačené k sobě potí a to je ideální prostředí pro vznik plísňového onemocnění.

Kladívkové prsty
Rovná špička boty tlačí menší prsty a ohýbá je v prostředním kloubu. Svaly na druhém, třetím a čtvrtém prstu pak po čase ztrácí možnost se natáhnout i v normální botě.

Vybočený palec
Čili také bolestivý halux. Nohy začnou kopírovat úzkou špičku lodičky a prsty se začnou vychylovat ze své osy. Jaké je řešení? Bolestivé sekání kostí, popřípadě lámání prstů a jejich narovnávání pomocí šroubů.

Hrbol na patě
Jde o zvětšený, bolestivý hrbol na patní kosti, který často provází záněty v oblasti Achillovy šlachy.

High Heels: The Higher the Better?

Musíte se proto vzdát vašich oblíbených bot s podpatky?

Ne, ale Dr. Nevinsová dává několik doporučení:

Volte rozumné podpatky. Vybírejte si boty s podpatky ne vyššími než 4,5 cm – a raději podpatky s širší bází; úzké, jehlové totiž skýtají malou stabilitu nohy a 7,5 cm a vyšší podpatky povedou po čase ke zkrácení Achillovky.

Noste spíše měkké podrážky, aby se snížily negativní dopady na kolena.

Vybírejte si správnou velikost tak, aby noha neklouzala dopředu, a s prostornější špičkou, aby prsty byly volnější.

Noste vysoké podpatky jen po omezenou dobu. Např. jen při slavnostních příležitostech (rauty, svatby, návštěva baru). Ale i zde s nimi nepodnikejte žádné intenzívní fyzické výkony. „Nadměrné tancování může vést k námahovým zlomeninám a k poškozením šlach,“ varuje podiatristka Dr. Hillary Brennerová.

Pokud se nemůžete dennodenně bez vysokých podpatků obejít, aspoň střídejte boty s různými podpatky během dne či obden. Nikdy nenoste vysoké podpatky po celý den; a jako kompenzaci noste pohodlnou „zdravou“ obuv (třeba sportovní, chodeckou) např. na cestu do práce a v práci se pak přezujete. Nošení komfortních bot umožní tělu se pohybovat přirozeně během chůze a natáhnout zpět šlachy a svaly.

Natahujte.
Každý den si vyberte chvilku na natahování lýtkových svalů a chodidel. Podle Dr. Nevinsové je dobré v rámci těchto cvičení např. zkusit si nohou sebrat tužku z podlahy.

A poslední slovo o nohách

Nenechte si svůj životní styl bezhlavě ovlivňovat módou a připravit se o nohy. „Vaše nohy jsou vaší životní oporou. Pokud nohy nebudou v pořádku, nebude v pořádku ani to, co nesou,“ říká Dr. Nevinsová.

Trocha historie 

Vysoké podpatky nosily již před 3500 lety v Egyptě ženy, které patřily do nejvyšších společenských vrstev. Frencouzští muži používali vysoké podpatky k dobrému ukotvení nohou ve třmenech sedel při jízdě na koni.  Ženy začaly používat vysoké podpatky jako módní doplněk již od šestnáctého století. Módu vysokých podpatků pak masívně podpořil filmový průmysl ve 20. století.

invArena

MUDr. Jan Činčura

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.