Jak umístit zdravé dítě neslyšících rodičů do školky?

Naše čtenářka se zajímá o možnost přednostního umístění zcela zdravého dítěte do mateřské školky, když oba rodiče jsou neslyšící. Chce, aby se její syn dostal do školky již ve třech letech, aby tak byl podpořen správný vývoj jeho komunikace mezi zdravými lidmi. 

Zjišťovali jsme pro vás, zda existuje nějaký zákon či předpis, který by při zápisu do školky dával takovým dětem přednost.

Odpověděla nám prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR Šárka Prokopiusová.

„Ve své předchozí školské praxi jsem se s tímto řešením setkala, dítě tehdy bylo přijato na základě rozhodnutí ředitele MŠ již ve věku 2 let na dopolední docházku, právě z uvedeného důvodu. V jiném případě se s tímto odůvodněním podařilo zařadit dítě do MŠ na odvolání, když bylo v původním řízení odmítnuto. Vždy se ale jednalo o rozhodnutí ředitele MŠ a nejsem si vědoma paragrafu, který by jim to nařizoval. Důležité je zde doporučení školského poradenského pracoviště (Pedagogicko-psychologická poradna nebo Speciálně pedagogické centrum) na které by ředitel měl dle školského zákona brát ohled, ale problém u slyšících dětí neslyšících rodičů je ten, že často v této péči nejsou, ačkoliv by v ní být měly. Spadalo by to dle mého názoru do péče PPP, protože SPC se věnuje dětem se zdravotním postižením, zatímco PPP dětem bez postižení s nějakým omezením vývoje (tedy i vývoje řeči v důsledku nedostatku řečových podnětů),“ vysvětluje prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR Šárka Prokopiusová.

Jiří Marek
invArena

(6, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.