
Velký ohlas vzbudila u diváků reportáž televize Prima o těžce pohybově hendikepovaném Emilovi Novotném z Prahy. S chodítkem neujde víc než 15 metrů. Žádal proto o příspěvek na auto, jenže posudková komise to zamítla.
Po odvysílání reportáže se televizi ozvala řada diváků, kteří řeší stejný problém a při jednání s úřady cítí bezmoc.
redaktorka:
Emil Novotný sotva vstane z křesla. K doktorovi musí jezdit několikrát týdně. S chodítkem ujde maximálně 15 metrů. Na příspěvek na auto ale nemá nárok. Se zamítnutím své žádosti se setkal i pan Bejlek.
Jiří Bejlek:
Byla paní u nás doma, dívala se, jak se pohybuji. Bezbariérový přístup, protože používám invalidní vozík. Ujdu zhruba těch 150, 200 metrů, pak nohy mi přestanou úplně fungovat.
redaktorka:
Jenže i pan Bejlek dostal vyrozumění, že nesplňuje požadavky tabulek a nemá na příspěvek nárok.
Bejlek:
Bych asi musel mít uřezanou nohu nebo já nevím prostě. Je to směšný.
redaktorka:
E-mail popisující stejný problém nám poslala i divačka Monika. /citace z dopisu Moniky/:
„Myslím, že posudkoví lékaři úmyslně slovíčkaří a hledají skulinky, jak příspěvek neposkytnout, pokud je nějaká diagnóza na hraně, či je ji možné jinak vysvětlit. Mně nejvíc vadí ta bezmoc, že když víte, že jste v právu, nic s tím nenaděláte.“
redaktorka:
Její dcera je na hranici střední a těžké retardace. Žádost jí byla zamítnutá i poté, co se odvolala a prý s vysvětlením, že v lékařské zprávě chyběla věta „došlo ke zhoršení mentální úrovně“.
Štěpánka Filipová, mluvčí MPSV:
Pro poskytování všech dávek musí být jasná pravidla, aby na jedné straně bylo jasné, že skutečně dávku dostanou ti lidé, kteří na to mají nárok, a na druhé straně aby se dávky nezneužívaly.
redaktorka:
Zajímala nás ale čísla, především kolik příspěvků na auto a v jaké výši ministerstvo už tento rok poskytlo.
mluvčí MPSV:
V současné době nemám tyto informace.
Jiří Bejlek:
Já nepotřebuju celou částku, kolik oni dávají, 200 tisíc. Mně by stačilo, kdyby mi dali 100 tisíc, půlka. Za 100 tisíc koupím auto, který mi vydrží dalších 10 let, že jo a třeba do těch 10 let se mně ten zdravotní stav, já tomu stále věřím, že se spraví.
mluvčí MPSV:
Pokud lidé nesouhlasí s rozhodnutím o dávce, mohou se samozřejmě odvolat. Tím odvolacím orgánem je ministerstvo práce a sociálních věcí.
redaktorka:
Pokud člověk nesouhlasí ani s výsledkem posudkové komise ministerstva práce a sociálních věcí, má právo požádat o přezkoumání nebo se obrátit na soud.
na základě reportáže Prima FTV zpracovala invArena
mam nemocniho sina sou mu tři roki a ma dunuv sindrom a uřadi nam zamitli auto na koho se mam obratit dekuji