Důchodci na Domažlicku zřejmě víc za psa nezaplatí

Hodně nevole mezi pejskaři vzbudil návrh poslankyně Jany Černochové (ODS) na zvýšení poplatků ze psů. Tuto možnost zatím na Domažlicku odmítají.

Podle návrhu by dosud ´zvýhodněný´ důchodce – poživatel vdovského, invalidního či sirotčího důchodu – měl platit za psa plnou taxu v místě obvyklého poplatku, a to až 1500 korun ročně.

„No to snad nemyslíte vážně?!“ opáčila na naši otázku paní Jiřina z Domažlic. „Jsem vdova a pes je moje jediná společnost a jediná radost. Když z důchodu vše poplatím, zbyde mi taktak na jídlo a občas si koupím něco na sebe. To ale musím šetřit, takže bych za psa asi tolik nemohla zaplatit,“ doplnila.

„Nás ať nechají v klidu a zaměří se na mladé. Znám jich několik, co si pořídili místo dítěte psa, a když ho venčí, je jim zatěžko po něm uklidit,“ rozlítil se senior pan Karel.

„Zrušení této kategorie nic nemění na faktu, že obec může tuto kategorii jako celou, nebo definovanou podle dílčích kritérií, zvýhodnit obecně závaznou vyhláškou,“ uvedla v odůvodnění navrhovatelka změny.
Bude schválený návrh přínosem pro obce? Hodlají přestat důchodce zvýhodňovat? Kvůli tomu jsme oslovili starosty tří míst okresu.

„Vím to, ale zatím o tom neuvažujeme. Myslím si, že je to hloupost. I kdybychom poplatky ze psů takzvaně ´napálili´, jsou to směšné částky, které v rozpočtu městyse nehrají vůbec žádnou roli. Ve velkým městech by to určitě víc peněz přineslo, ale my jsme o tom se zastupiteli ani neuvažovali,“ říká starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný.

Podobný názor má i starosta Holýšova.

„Vím, že obce tyto poplatky zvyšovat mohou, ale nemám v úmyslu zvyšovat poplatky ze psů, ani například daně z nemovitostí. Vyhlášku o poplatcích za psy jsme upravovali před dvěma roky, měnili jsme kritéria a nemáme důvod ceny zvyšovat. Dbáme na to, aby obyvatelé poplatky za psy řádně platili, psi měli známky. Vytváříme ´pejskařům´ podmínky, aby mohli po svých psech během procházek po městě uklízet. Nainstalovali jsme koše se sáčky, abychom snížili náklady na úklid exkrementů. Chceme jít spíše touto cestou a docílit toho, aby se lidé naučili udržovat čistotu po svých psech,“ popisuje stav ve městě starosta Antonín Pazour.

Jasno má i jeho kolega z Bělé nad Radbuzou, jinak předseda Svazku obcí Domažlicko.

„U nás jsme to sice neřešili, ale mám na to svůj názor. Přece nelze říct jednoduše důchodci či invalidé. Má­li někdo slepeckého psa, poplatek za něj se samozřejmě nevybírá. Ale spousta důchodců, potažmo invalidů, má psy, kteří fungují jako takzvaně normální psi, a přesto na ně jejich majitelé uplatňují slevu. To si myslím, je špatně. Podle mého názoru by mělo být jasně řečeno, který pes je osvobozený a za ty ostatní by měli majitelé platit normální tarif, protože je to pes jako každý jiný,“ myslí si starosta Libor Picka.

Má zkušenosti s tím, že někteří ´pejskaři´ se snaží poplatek ze svého čtyřnohého miláčka všelijak obejít.

„Nám se stává, že pes je nahlášen na důchodce, protože má levnější tarif. Nebo je pes nahlášen u rodinného domku, kde je to s tarifem podobné, přestože žije pes v paneláku na sídlišti. A to je špatně! Každé město si to musí vyřešit samo, pokud jsou například v domku přihlášeni tři psi a nežije tam ani jeden. Co se týče zvyšování poplatků ze psů starobním a invalidním důchodcům, zatím se na to nechystáme, není to na pořadu dne,“ prohlašuje starosta Bělé Picka

MILENA CIBULKOVÁ

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.