Přemýšlíte, kam se vydat s celou rodinou na výlet a přitom nezruinovat svou peněženku? Inspirujte se deseti tipy MF DNES na výlety na Hané, kde nemusíte platit žádné vstupné. Navíc máte i jízdenky zdarma.
Vymyslet výlet pro celou rodinu a ještě přitom neplatit v cíli žádné vstupné? Pokud se inspirujete deseti tipy, které pro vás připravila MF DNES, můžete vyrazit za méně peněz, než je obvyklé.
Podívat se můžete například na vodopády či nejhlubší propast ve střední Evropě, vykoupat se v některém z lomů nebo se před horky schovat do muzea či kostelů a obdivovat historii.
V rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK) je zajištěna bezplatná přeprava pro držitele průkazu „ZTP“ a „ZTP/P“ podle zvláštního právního předpisu. Držitel průkazu ZTP/P má současně nárok i na bezplatnou přepravu svého průvodce nebo vodícího psa nevidomého.
1. Za krásami Nýznerovských vodopádů
Krásnou a nevšední podívanou si můžete užít, pokud se vydáte k Nýznerovským vodopádům a kaskádám v Rychlebských horách. Vodopády měří 14 metrů a k nejvyššímu stupni tu vedou schody.
Dostanete se k nim nejsnadněji po lesní silničce z Nýznerova, která je přístupná jen pro pěší. Navíc si sami můžete ulovit a sníst pstruha v místní Rybářské baště.
2. Kouzlo světového umění
Milovníci umění se mohou každou středu a neděli vypravit v Olomouci mezi obrazy zcela zdarma. V současnosti Muzeum umění nabízí například výstavu s názvem Možnosti dialogu – Mezi filmem a volnou tvorbou, která představuje dílo známého režiséra Jana Švankmajera.
Výstava zhruba tří set Švankmajerových prací, kreseb, frotáží, objektů, grafik, ale také loutek nebo pracovních fotografií k filmům, kreslených scénářů a plakátů končí v polovině září.
Druhou a neméně zajímavou podívanou nabízí výstava Magdaleny Jetelové s názvem (Des)orientation?. Expozice představuje dílo významné české umělkyně, která patří ke světově uznávaným osobnostem současné vizuální scény. Prohlédnout si její dílo můžete až do konce října.
3. Poznávací exkurze napříč historií olomouckých kostelů
Zchladit se v horkých dnech a k tomu nabrat vědomosti můžete, když se vypravíte na okružní výlet po olomouckých kostelích.
Začít můžete třeba u svatého Mořice, z jehož věže, kam vás pustí za 20 korun, se můžete rozhlédnout po městě nebo se vydejte do katedrály svatého Václava. Tady zájemci sestoupí i do podzemí, v sousedním Zdíkově paláci totiž vystavuje své sbírky Arcidiecézní muzeum Olomouc.
Navštívit můžete i chrám sv. Michala či Panny Marie Sněžné. Také se můžete podívat, jak vypadá uvnitř jedna z nejvýznamnějších olomouckých památek, Sloup Nejsvětější Trojice.
4. Naučná stezka kolem hanáckého Mont Blanku
Pěšky se můžete vydat za poznáváním krásné krajiny podél naučné stezky na Velký Kosíř. Nejvyšší vrchol rovinaté Hané měří přes 440 metrů a vede k němu lesní asfaltová cesta. Kolem kopce, který je pro svou nápadnou výšku nazýván „hanáckým Mont Blankem“, se také vine značená deset kilometrů dlouhá naučná stezka s 18 zastávkami.
Po cestě se můžete zastavit u Čelechovického devonu, který je pozůstatkem z dob, kdy zde byly korálové útesy. Ve vápencových usazeninách jsou dodnes vidět zkameněliny mořských živočichů.
Z vyhlídky ve svahu si pak za pěkného počasí můžete prohlédnout Hanou, Drahanskou vrchovinu i Hostýnské vrchy.
Další zajímavostí tohoto místa jsou nápadná mohylová pohřebiště z dob pravěkého osídlení. Nově na vrcholku narazíte také na rozhlednu, za výstup na ni už si však zaplatíte.
5. Koupání v lomu
V horkých letních dnech mnozí ocení výlet k vodě. Jedním z cílů by tak mohl být některý z lomů na Jesenicku. Více než desítka lomů v okolí Vápenné, Žulové, Černé Vody a Vidnavy láká návštěvníky k procházkám a rybaření, popřípadě ke koupání, ale to vždy na vlastní nebezpečí. U Vápenné najdeme lomy Arcibiskupský, Barčák, Žulový vrch a Vycpálek, u Žulové lomy Vaněk, Starost nebo Ferstr, u Černé Vody jsou to potom lom Rampa a lom Rokliny a u Vidnavy lomy Kaolinka a Stachlovice.
6. Záhadná Hranická propast
Kdo má rád záhady a nebojí se výšek, jistě ocení výlet k Hranické propasti. Ta je s 289,5 metry nejhlubší propastí v Česku i ve střední Evropě. Protože se však jejího dna ještě žádná sonda nedotkla, odborníci odhadují, že by mohla být hluboká i úctyhodných 800 metrů.
„K propasti, která je volně přístupná lidem, se mohou turisté dostat pouze pěšky, a to buď od Teplic nad Bečvou, nebo od Hranic po červené značce,“ říká Lenka Ličmanová z infocentra Hranice.
K propasti se však nedostanou lidé s handicapem nebo s kočárkem. „Bezbariérový přístup chybí. Kdo by chtěl vyrazit od propasti dále, může si buď projít celou rezervaci Hůrka, nebo navštívit hranický zámek,“ dodává s tím, že nedaleko lidé najdou i lázně v Teplicích nad Bečvou. „Tady návštěvníci mohou zdarma ochutnat přírodní prameny a projít se po areálu.“
7. Rozhlédněte se po kraji
Výhled přes Jeseníky i sousední Polsko si užije ten, kdo vystoupá na rozhlednu Biskupská kupa ve Zlatých Horách. Zatím ji oceňují spíše polští turisté, vidět z daleka je však díky své bílé barvě i na české straně.
„Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou na Jesenicku. Jesenický klub turistů ji kdysi tomu našemu tak záviděl, že si o dva roky později postavili ještě o něco vyšší rozhlednu Zlatý chlum,“ přiblížil již dříve historii rozhledny Vladimír Začal, předseda Klubu přátel Zlatých Hor, který má rozhlednu v pronájmu.
Kdo by chtěl výlet spojit s koupáním, jen dvacet kilometrů od státní hranice jsou v Polsku hned dvě velká jezera – Nyské a Otmuchovské – kde si můžete nejen zaplavat, ale také se věnovat některému z vodních sportů.
8. Po stopách větrných mlýnů
Jako v Holandsku se můžete cítit v obcích na Prostějovsku, kterými vedou cyklotrasy přímo kolem větrných mlýnů. Tím prvním je větrný mlýn v Jednově, který je nejzachovalejší na Konicku, následuje mlýn v Přemyslovicích a Hačkách.
Drahanská vrchovina je cyklostezkami doslova posetá, vybrat si tedy můžete z těžších i nenáročných variant.
9. Raritní balneopark v Jeseníku
Spojit příjemné s užitečným můžete, když vyzkoušíte přírodní ozdravné procedury v Balneoparku Jeseník, kde si můžete odpočinout a načerpat nové síly. Čekají vás různé bazénky i vodotrysky, jinde zase vyzkoušíte dno pokryté oblázky.
„Je to vlastně přepad z vodárny. Pramen je totiž tak silný, že bohatě zásobil město vodou a ta přebytečná bez užitku odtékala. Teď bude sloužit i pro přírodní procedury,“ vysvětlil již dříve předseda Společnosti Vincenze Priessnitze a šéflékař lázní Jaroslav Novotný.
10. Špraněk
Obdivovat krásy přírody můžete v národní přírodní rezervaci Špraněk nedaleko obce Luká. Naučná stezka nedaleko Javoříčských jeskyní vás provede podél potoka, který tu vytváří hluboký kaňon a v minulosti vytvořil ve skále skalní okna a bránu.
Prohlédnout si tak můžete středověký skalní hrad zvaný Zkamenělý zámek. Opravdový hrad tu stával přímo nad potokem ve třináctém století a vážou se k němu lidové pověsti. Potkat tu proto podle nich můžete například zkamenělou babičku, kočku i psa.
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď