Katar chce bojovat s obezitou chůzí v nákupních centrech

Obchodní centrum Qatar Flickr

Katarské úřady si již dlouhou dobu lámou hlavu, jak řešit rozšířenou obezitu v zemi. V metropoli Dauhá byly vybudovány luxusní sportovní stadiony, parky i přepychová pobřežní promenáda s fitness hřišti. Katar hostil amatérské běžecké závody se štědrými finančními odměnami pro vítěze a zřídil bezplatné monitorovací stanice, kde si občané, kteří jsou údajně nejbohatší a také šestí nejtlustší na světě, mohou nechat změřit index tělesné hmotnosti (BMI) a krevní tlak, napsal list The International Herald Tribune.

Jediná věc, která sportování nepřeje a kterou ani obrovské bohatství Kataru nemůže změnit, je počasí. Teploty v zemi šplhají po šest měsíců v roce k 38 stupňům Celsia, takže pouhá procházka venku, natož pak provozování nějakého sportu, se stává utrpením. V létě, kdy se na teploměru objevují i hodnoty těsně pod 50 stupni Celsia, jsou jedinými chodci ve městech imigranti.

Katarské sportovní a zdravotnické úřady ale zahájily ambiciózní program, který chce oslovit Katařany tam, kde tráví velké množství svého času, a sice v klimatizovaných nákupních střediscích. Programu se účastní čtyři z největších nákupních center emirátu, která vydala mapy s trasami možných pochodů doprovázené informacemi, kolik kalorií během pochodů dotyčný spálí. Centra také otvírají své prostory dvě hodiny před začátkem provozní doby obchodů pro ty, kteří si nepřejí, aby jejich sportování rušil konzum.

„Procházky v nákupních centrech jsou dokonalým cvičením. Kromě kontrolované teploty vzduchu využívají také čisté a bezpečné prostředí,“ píše se v jedné z propagačních brožur akce, která je součástí širší snahy přimět obyvatele Kataru, aby „udělali denně minimálně 10.000 kroků“. Organizátoři přitom účastníky ujišťují, že se jedná o nesoutěžní, rekreační, společenskou aktivitu, která v žádném případě nemusí být namáhavá a při které se člověk nemusí zapotit. Svědčí o tom i navrhované trasy a doporučená rychlost, které očividně berou ohledy i na prohlížení výloh.

V nákupním centru Hyatt Plaza navrhovaná cesta, jež se jakousi shodou okolností vine kolem všech obchodů střediska, zahrnuje 1200 kroků a předpokládá spálení 70 kalorií. Doporučené trvání je 12 minut, takže spíš než o energické chůzi lze mluvit o loudání.

Sponzoři akce patří pod vládní nadaci Aspire Zone, mezi jejíž úkoly se řadí propagace profesionálních sportů v Kataru a která se podílela na přípravách mistrovství světa ve fotbale v roce 2022. Organizace FIFA šokovala svět, když pořadatelství šampionátu, konaného tradičně v létě, přidělila Kataru. Vyhlídky na zápasy v úmorných vedrech vyvolaly bouřlivé diskuse a přinesly přijetí návrhu, aby se mistrovství mohlo konat v katarské „zimě.“

Obezita je v emirátu citlivým tématem. Data mezinárodní asociace pro studium obezity ukazují, že Katar má největší míru obezity na Blízkém východě a horší hodnoty už jsou prakticky pouze v zemích jižního Tichomoří. Asi 34 procent katarských mužů a 45 procent žen je obézních, tedy mají hodnotu BMI vyšší než 30.

Tato čísla navíc ještě patrně nesdělují celou pravdu. Zakládají se totiž na celkovém počtu obyvatel emirátu, který se udává kolem 1,9 milionu. Většinu populace ale tvoří migrační dělníci; katarských Arabů je pouze asi 250.000. Vzhledem k tomu, že imigranti jsou z velké části stavební dělníci a dělníci vykonávající jiné manuální práce, dá se předpokládat, že míra obezity mezi katarskými Araby je pravděpodobně ještě vyšší, než naznačují souhrnná data, píše deník The International Herald Tribune.

Zahájení pochodů pro zdraví v nákupních střediscích bylo vládním tiskem označeno za velký úspěch. Zapojila se do něj údajně zhruba tisícovka lidí, které přilákalo i rozdávání krokoměrů a losovací soutěže o iPhony a notebooky. Jenže po počátečním zájmu nadšení ochablo, jak znají ze zkušenosti majitelé fitness center, a nákupní střediska jsou v hodinách vyhrazených pro cvičení již zase téměř prázdná.
Katařané se na vládní iniciativu dívají převážně skepticky. „Osobně se domnívám, že chtějí donutit lidi trávit víc času v nákupních centrech, aby ještě víc utráceli,“ mínil devětadvacetiletý vládní zaměstnance Chálid Jazídí. Patnáctiletý student soukromé britské školy Muhammad Sálik nemá potřebu víc sportovat, protože je věřící. „Když se pětkrát denně modlíte, spálíte 880 kalorií,“ tvrdil.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.