Od první transplantace srdce uplynulo 45 let

Nejstaršímu Čechovi s transplantovaným srdcem je 82 let, žije aktivním životem a stále pracuje. K první transplantaci srdce v bývalém Československu došlo před 45 let lety.

Nejstarší člověk s transplantovaným srdcem v Česku dostal nový orgán v roce 2005, kdy mu bylo 74 let. Dnes je mu 82 let.

O první transplantaci srdce v Československu se 9. července 1968 pokusil tým profesora Karola Šišky v Bratislavě.  Čtyřiapadesátileté pacientce se podařilo srdce voperovat, ale vydrželo jen asi pět hodin. Operace se uskutečnila jen sedm měsíců poté, co profesor Christian Barnard jako první na světě transplantoval srdce v Kapském Městě.

I jeho pacient, Louis Washkansky, žil s novým srdcem jen krátce (18 dnů). Slovenka Šarlota Horváthová, která se v roce 1968 do nemocnice dostala v kritickém stavu s těžce postiženými ledvinami, plícemi i játry, dostala srdce asi čtyřicetiletého muže. To sice začalo pracovat, ale vydrželo jen asi pět hodin. »Od té doby udělal celý obor obrovský skok vpřed a Česká republika se zařadila mezi deset nejúspěšnějších zemí ve světě, co se týče počtu transplantací srdce na milion obyvatel,«  informoval mluvčí VZP Tichý.

První úspěšnou transplantaci srdce v bývalém Československu, i ve východní Evropě, provedl v lednu 1984 pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Dalším velkým střediskem transplantací je brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie. »Pacientů, kteří dostávají nové srdce, přibývá. V roce 2006 bylo srdce transplantováno 29 klientům VZP, loni již 54,« doplnil mluvčí.

V posledních letech se transplantuje ve světě kolem 5500 srdcí ročně. Transplantace zachraňuje život, výrazně zlepšuje také jeho kvalitu, už v prvních týdnech po operaci se nemocný vrací k normálnímu životu.

VZP za posledních pět let zaplatila transplantaci srdce 218 svým pojištěncům. Celkem za ně dala 225 milionů korun.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.