Lékaři z pražské nemocnice v Motole vstříkli veterináři alkohol o síle 96 procent přímo do srdce a tím mu zachránili život. Muž přestal trpět dušností, kterou neodstranila ani předchozí náročná operace.
Přísloví „alkohol je metla lidstva“ bude záhodno poopravit na jiné: z rukou lékaře neškodí.
Alespoň Jiřímu Dresslerovi z Vysočiny patrně zachránil život.
„Šestadevadesátiprocentní alkohol aplikovaný do srdce spálí část zbytnělého svalu a umožní snazší průchod krve,“ vysvětlil princip Josef Veselka z motolské kardiologické kliniky. Zákrok není úplnou novinkou, přesto jde o svého druhu unikát. „U takového pacienta s touto diagnózou jsme jej provedli jako první na světě,“ řekl lékař.
Kvůli stejné diagnóze zemřel přímo na střídačce někdejší spoluhráč Jaromíra Jágra Alexej Čerepanov.
Alkohol do srdce jako metodu léčby si na internetu našel a vyžádal sám pacient. „Neměl jsem už jinou možnost,“ vysvětluje Jiří Dressler, kterému jiní lékaři prakticky nedávali naději. Dressler je však veterinář, takže diagnózu znal od zvířat, a začal si zjišťovat, jak se dá léčit u lidí. A nakonec našel i doktora, který byl ochoten alkoholovou metodu aplikovat.
Nedá se nic dělat, říkali mu lékaři
Jenže reoperaci mu lékaři vzhledem ke složitosti té první a velké rizikovosti každé následující odmítli provést.
„V podstatě všude, kam přišel, jej posílali domů a slyšel – ne, na shledanou. Až se mu povedlo narazit na internetu na mě a spojit se s námi,“ vypráví Josef Veselka, přednosta kardiologické kliniky v nemocnici v Motole.
Ten má totiž už se zákroky s alkoholem v srdci své zkušenosti a vlastně je v Česku jejich průkopníkem – před patnácti lety provedl první takový zákrok. Oč jde?
„Používá se šestadevadesátiprocentní alkohol a jeho vstříknutí do srdce způsobí odumření tkáně na daném místě,“ popisuje lékař.
Minidávka silného alkoholu se vede skrz malý otvor ve stehně pacienta tepnou až na to správné místo do srdce. Tam pak způsobí něco jako „malý infarkt“ a tkáň po zásahu alkoholem odumírá.
Je to výhodné například u nemocných lidí se srdeční arytmií nebo třeba právě u pacientů se zbytnělou srdeční chlopní, jakou měl Jiří Dressler.
Minulý čas je na místě. Profesora Josefa Veselku případ zaujal, zákrok provedl, a to úspěšně. Zbytnělá přepážka „zmizela“, přestala srdci vadit, a krev proudí zase jako dřív. Někdejší veterinář tak bez problémů opět běhá po celém gruntu.
„Svůj věk mám, takže nějaké stařecké neduhy na sobě pozoruju, ale co se týče srdce, tam je to jako kdysi,“ říká spokojeně pacient, jemuž dnes stačí chodit jednou ročně na kontroly a dál žije svůj život.
Čeští lékaři přitom byli první, kdo zákrok u takového beznadějného pacienta provedli.
„Podobný výkon jsme dělali kvůli jiné diagnóze už před patnácti lety, ale na toto onemocnění jsme jej skutečně udělali první na světě,“ popisuje Josef Veselka z Motola. „V minulosti se toto onemocnění léčilo dál jen chirurgicky, což znamenalo novou operaci, jenže ta právě není u mnohých pacientů možná kvůli vysokému riziku,“ říká lékař.
Alkohol byla jistější volba. „Účinek je sice okamžitý, ale pacient si za pár dní projde fází zhoršení, teprve pak je efekt trvalý. Ten sval v srdci se totiž díky alkoholu vlastně spálí a přestane vadit průtoku krve,“ popsal princip Josef Veselka. Správně se této metodě říká alkoholová septální ablace. A čeští lékaři budou příběh na podzim prezentovat před kolegy na evropském kardiologickém kongresu.
Podle lékaře je sice Jiří Dressler ojedinělým pacientem, na němž byl zákrok proveden, nicméně lidí s nemocným srdcem, u nichž se dá podobný zákrok s alkoholem použít, je v Česku mnohem víc.
„Nemocných je tak dvacet tisíc a těchto výkonů se dá udělat ročně až dva tisíce,“ říká lékař. A dodává, že jde navíc o laciný zákrok, protože alkoholu máme v Česku plné sklady.
Mladá fronta Dnes
Lenka Petrášová
Přidejte odpověď