Poplatky za pobyt v nemocnici jen pro dospělé a úlevy pro dlouhodobé pacienty. Ministerstvo zdravotnictví reaguje ústupkem na verdikt Ústavního soudu. Ten nařídil zrušit dosavadní stokorunovou taxu.
Pokud by poslanci do konce roku nenašli kompromis, došlo by na druhou variantu. Za pobyt v nemocnici by se neplatily poplatky vůbec. Vůči takovému scénáři má ale podle reportáže České televize výhrady nastupující ministr Martin Holcát.
Například Drahomíra Šnajdrová je už v nemocnici skoro 5 měsíců a na poplatcích zaplatila přes 13 tisíc. Měla mrtvici a porušený nervový systém.
„Je to těžký, pro každého je to těžké tady třeba ty poplatky v nemocnici, ale každej člověk, kterýmu přibývá věk, musí tady s tímto počítat,“ myslí si pacientka Drahomíra Šnajdrová.
Právě o situaci chronicky a dlouhodobě nemocných i rodin s dětmi Ústavní soud rozhodnutí opřel a je na ministerstvu, aby do konce roku našlo návrh řešení, který by oslovil dostatek poslanců.
„Počítá s tím, že by byli osvobozeni od hospitalizačního regulačního poplatku děti do 18 let a zároveň že by výběr byl časově omezen na maximálně 30 dní v roce,“ poznamenal náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Martin Plíšek.
Po nich by nemocný za hospitalizaci neplatil. Ať už se podaří najít ve sněmovně pro tento návrh podporu, nebo ne, nemocnice už teď očekávají desetimilionové ztráty.
Například ředitel FN Brno Roman Kraus říká:“Pokud by vůbec poplatek za hospitalizaci nebyl a podle některých právních analýz i tak to může stát, tak potom je to za celý rok jenom na poplatcích za hospitalizaci 53 milionů pro nemocnice.“
Městská nemocnice v Ostravě zrušením poplatku přijde o 30 milionů korun. Investovat je tady chtěli hlavně do nákupu nového zařízení. Její ředitel Tomáš Nykel uvedl:“ Do přístrojového vybavení, to znamená lepší ultrazvuky, chtěli jsme zakoupit novou sanitku.“
Nemocnice proto budou muset s investicemi počkat. Poslanci dostanou ministerský kompromisní návrh nejdřív za měsíc. Časový harmonogram schvalování se ale vedení zdravotnického resortu odhadovat neodvažuje.
podle reportáže České televize zaznamenala invArena
Změny ve zdravotnictví
Nemocnice teď řeší, jak naloží s dalším rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil i nadstandardy. Stane se tak do jednoho týdne. Pacienti, kteří budou chtít po tomto termínu třeba lepší nitrooční čočku, o možnost nepřijdou. Jenže pojišťovny jim v takovém případě neuhradí ani samotný zákrok, a to znamená další tisíce navíc.
Největší zájem o nadstandardy je v očním lékařství. Lepší nitrooční čočku si zaplatí víc než třetina pacientů. Právě u nich teď nemocnice řeší, co dál.
„Pacienty my objednáváme až půl roku dopředu, takže i ty čočky máme už na skladech. To bude zajímavá situace, jak pacientům vysvětlovat, že mají platit minimálně o 10 tisíc na operaci,“ říká například lékařka z Oftalmologické kliniky FN Královské Vinohrady Deli Siveková.
K těmto pacientům patří i Lenka Klíchová, která trpí šedým zákalem. Kvůli onemocnění nevidí ostře a trpí bolestmi hlavy. Novou čočku má dostat 2. srpna. Teď se dozvěděla, že pokud chce speciální, místo 13 tisíc zaplatí 23., anebo se musí spokojit se standardní.
„Je trošku nespravedlivý, že to, na co bych jako mohla mít nárok ten zákrok, si budu muset platit, protože já nemůžu čekat, jak se politici rozhodnou. Já prostě tu operaci potřebuju,“ říká k tomu Lenka Klíchová.
Ministerstvo zdravotnictví věří, že se stávající nadstandardy, mezi které patří třeba i odlehčená sádra a některé vakcíny, podaří znovu prosadit do zákona. Ústavnímu soudu totiž vadí, že teď jsou jenom ve vyhlášce.
„Musí tomu ale předcházet dohoda s odbornými společnostmi, zdravotními pojišťovnami a pacientskými organizacemi,“ tvrdí náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.
Už objednaným pacientům tak vyhovět nestihne. Je totiž velmi pravděpodobné, že se nadstandardy dostanou na pořad dne nejdřív s novou sněmovnou.
Celkové příjmy z poplatků za den v nemocnici se počítají v miliardách. Za nadstandardy jen v desítkách milionů. Podle nemocnic o ně byl vloni docela malý zájem, připlatilo si za ně asi jen 25 tisíc pacientů.
podle reportáže České televize zaznamenala invArena
Přidejte odpověď