Nejdražší česká slova

Exministr práce Jaromír Drábek z TOP 09 má na dohled další problém. Po obvinění jeho náměstka Vladimíra Šišky při podplácení při zadávání IT zakázky na výplatu sociálních dávek se objevují další podivně utracené miliony.

Kam milony z Ministerstva práce a sociálních věcí plynuly a co je na nich podezřelého?  To se dověděl redaktor časopisu TÝDEN Tomáš Menschik, který kauzu rozklíčoval a hovořil o ní v reportáži TV Barrandov.

„Ministerstvo práce utratilo za vznik Národní soustavy povolání 150 milionů korun. Projekt se skládá z krátkých popisů profesí. Například o popeláři se v úřední řeči píše jako o úklidovém pracovníkovi pro obsluhu odpadních nádob. Ten text je stručný, má jen 127 slov a ministerstvo za něj zaplatilo 22 tisíc korun. Stejnou částku vydalo i za dva tisíce dalších položek.

„To je docela síla, projekt Národní soustava povolání má ale pomáhat hledat práci nezaměstnaným, co tedy bylo špatně?,“ zeptal se moderátor TV Barrandov.

„Podle zjištění nejvyššího kontrolního úřadu se ministerstvo dopustilo chyb už při vypsání výběrového řízení. Kvůli tomu hrozí, že vláda bude peníze z dotace vracet zpět do Bruselu. Kontroloři vytýkali ministerstvu cenu a vlastně i smysl projektu. V těchto dnech zvažují, zda policii pošlou trestní oznámení,“ uvedl Meschik.

Učitel vzdělává, popelář vysypává odpadové nádoby. Za stručný popis každé z profesí zaplatilo ministerstvo práce 22 tisíc korun. Celkem za webový projekt Národní soustavy povolání utratilo 150 milionů korun z evropských peněz. Případem se zřejmě bude zabývat policie. Jde o další průšvih bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

podle reportáže TV Barrandov zaznamenala invArena

Podle Škromacha byl projekt zbytečný

Kdo si snad není jist, co obnáší práce popeláře, může se poučit na stránkách nsp.cz, provozovaných Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.  O „úklidovém pracovníkovi pro obsluhu odpadových nádob“ se praví, že má na starosti vysypávání nádob na tříděný odpad, případně vysypávání a dezinfekci košů. K tomu je potřebný buď výuční list, nebo „základní vzdělání v oboru základní škola“, ale podle ministerstva postačí i nedokončené základní vzdělání. Popis povolání má 127 slov (rozsah tohoto článku bez titulku až sem).

Za tento jediný text utratilo ministerstvo 22 tisíc korun.

Stejnou průměrnou částku stály i další zhruba dva tisíce položek v takzvané Národní soustavě povolání (NSP).

Kdyby takový honorář dostávali novináři, musel by vydavatel za standardní články platit desítky a statisíce korun.

Celkem stál projekt 150 milionů korun a do jeho přípravy se zapojilo na dva tisíce lidí.

Výsledek má pomoci nezaměstnaným, aby se zorientovali na trhu práce. Zaměstnavatelům dá přehled o kvalifikaci potřebné pro určitou pozici.

Také má umožnit, aby zájemce o novou kvalifikaci mohl získat certifikát, aniž by léta chodil do školy. Stačí u zkoušky prokázat znalosti a schopnosti popsané v NSP.

Zakázku odsouhlasil ministr úřednické vlády Petr Šimerka už v době, kdy byl po volbách v roce 2010 v demisi.

Peníze se ale utrácely po dva roky vládnutí ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), který musel odstoupit kvůli skandálu s dotacemi na počítačový systém pro výplatu sociálních dávek.

Drábek se k předraženým popisům profesí nemohl vyjádřit. Redakci časopisu TÝDEN poslal SMS, v níž vyjádření přislíbil po návratu z dovolené.

Projekt už podle Bohumila Mužíka ze Svazu průmyslu a dopravy ČR přinesl první výsledky. Díky němu prošlo zkouškami a změnilo si kvalifikaci 70 tisíc lidí. „Je to poprvé od dob Marie Terezie, kdy po přezkoušení dostane člověk potvrzení, že má nějakou kvalifikaci,“ chválí Mužík Národní soustavu povolání.

Najde se ale mnoho lidí z oboru, kteří o projektu pochybují. „Na trhu práce si přece každý zaměstnavatel stanovuje vlastní požadavky na lidi, které přijme. Pochybuji, že se něco takového ujme,“ řekl bývalý ministr práce Zdeněk Škromach. „Za působení Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky vznikalo asi více projektů, u nichž se peníze neutrácely úplně účelně,“ dodal Škromach.

redakčně kráceno
celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu TÝDEN

(13, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.