Janské Lázně zeštíhlí o polovinu lůžek

Janské lázně (na snímku) pro hendikepované děti jsou sice zachráněny, ale z celkových takřka 800 lůžek zůstane jen 460. A pouze čtvrtina bude lázeňských.

Útlum lázeňství a rozšíření rehabilitační péče. Tak by se dal ve zkratce shrnout recept ministerstva zdravotnictví na ekonomickou záchranu jediných krkonošských lázní. Ty se v posledních měsících dostaly do problémů kvůli výraznému úbytku pacientů.

Ministerstvo chce dosavadních 767 lůžek zredukovat na 460, z toho 220 dětských a 240 dospělých.

Lázeňských bude jen 120 (padesát v léčebně Vesna), zbytek budou rehabilitační lůžka fungující pod hlavičkou Odborného léčebného ústavu.

Na ně se nevztahuje kritizovaný indikační seznam, určující nárok pacientů na lázeňskou péči, a lze je tak snadněji obsadit.

„Realizace těchto opatření je nezbytná pro udržení další existence lázní jako takových,“ říká krizový manažer Josef Šimurda, který lázním šéfuje po odvolání ředitele Koudeleho.

Podle něj restrukturalizace zabere rok až 16 měsíců. Nezůstane jen u redukce lůžek. „Během této doby je zároveň nezbytné hledat další využití pro nyní volné kapacity lázní, například wellness pobyty, turistickými pobyty, kongresovými akcemi a tak dále. Těmto činnostem se lázně dosud vůbec nevěnovaly, a i když je již nyní vrcholná lázeňská sezona, je kapacita lázní využita pouze na čtyřicet procent,“ upozorňuje Šimurda.

Podle zástupců občanské iniciativy Zachraňme Vesnu navržené řešení není systémové. „Problémem zůstává indikační seznam, díky kterému se spousta dětí do lázní vůbec nedostane,“ říká představitelka iniciativy Hana Pánková.

Po vydání seznamu v říjnu 2012 došlo ke snížení dostupnosti lázeňské péče a zkrácení pobytů. Na ministerstvo se snesla ostrá kritika. „Pokles pacientů v lázních nastal po vydání nového indikačního seznamu. Ministerstvo považuje lázeňství za cosi nadbytečného, a v tom je zásadní problém,“ tvrdí Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Otázkou je, co bude po restrukturalizaci léčebny Vesna se zbývající stovkou lůžek. Její původní kapacita je 329 míst. „Vesna bude i po tom prodělečná. Aby si na sebe vydělala, musí být obsazená alespoň z 85 procent,“ myslí si Hana Pánková.

Odborný léčebný ústav poskytuje péči pacientům po úrazech a operacích, překládaných zejména z lůžka na lůžko přímo ze zdravotnického zařízení. Z toho důvodu je nutné pacientům poskytovat potřebnou ošetřovatelskou péči a v některých případech i intenzivnější rehabilitační péči. Délka pobytu může být šest až osm týdnů. Janské lázně začaly léčebně rehabilitační péči dětem a dospělým nabízet v květnu.

 

(27, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.