Cestování se psem? Je to možné, ale …

ilustrační foto: Flickr.com

Chcete-li vycestovat se svým vodicím, či asistenčním psem do zahraničí, musíte splnit několik důležitých podmínek. Zjistili jsme pro vás informace od Ilony Vobrové, předsedkyně Klubu vodicích psů.

Jsou nezbytnosti, bez kterých vám vycestování do cizí země nebude umožněno, a pak jsou doporučení, kterými by se handicapovaní při cestování s vodicími a asistenčními psi měli řídit.

Nezbytný je mezinárodní očkovací průkaz

„Ať už jde o VP či AP (nebo „civilního psa“) v každém případě pes musí mít vystaven Mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním, nebo tzv. Europas (oficiální název „Průkaz zvířete v zájmovém chovu“.

Pes musí být nezaměnitelně identifikovatelný tzn. buď mít podkožní identifikační čip nebo u psů s PP tetovací číslo. To by pro cestování po EU mělo postačovat,“ říká Vobrová. Nezapomíná však dodat, že v některých zemích mohou chtít doložit ještě další dokumenty. Přesné podrobnosti o dané lokalitě se podle ní nejlépe dovíte na příslušném konzulátu cílové země.

Ve většině zemí EU jsou však pravidla podobná jako v ČR. Vyjímkou je Velká Británie, kde jsou podmínky přísnější. Mezi některé náležitosti, které po vás v jednotlivých zemích mohou chtít patří především vyšetření na protilátky proti některým chorobám a tzv. kulaté razítko Státní veterinární správy.

Se psem do letadla?

Obecně platí, že zvířata na palubu letadla nepatří, musí cestovat v nákladovém prostoru. Jak je tomu u psích pomocníků?

„U VP a AP většina leteckých společností umožňují přítomnost psa na palubě, ale existují i vyjímky. Opět je nejjednodušší učinit dotaz na společnost, s kterou hodlá majitel VP či AP cestovat,“ vysvětluje Ilona Vobrová.

Problémy jsou s muslimskými zeměmi

Po celém světě se však necestuje se psem tak komfortně, v některých zemích to může dokonce být velký problém. „Problémy mohou nastat většinou u zemí s muslimským náboženstvím (Balkán, Blízký a Střední Východ) zvláště s přístupovými možnostmi,“ upozorňuje Vobrová.

Doporučuje každému, kdo cestuje do takové země a nebo do exotických krajin s rozdílnými kulturami, aby zvážil, zda by nebylo vhodnější psa přenechat v ČR v péči známých či u rodiny. Protože podle ní stresová zátěž z cestování a pohybu v dané zemi může být značná.

Nejdůležitější informace o očkování a dalších podmínkách, které musíte splnit při cestování se zvířaty také naleznete na webu Státní veterinární správy:
Státní veterinární správa ČR

Ne všechny aerolinky umožňují přepravu psa

Pas pro psa stejně jako pro jiná malá zvířata vystaví majiteli schválený veterinář. Pes musí být označen tetováním nebo elektronickým čipem a očkován proti vzteklině.

Pokud chcete psa nechat doma a nemáte známého, kdo by ho ohlídal, lze  jej ubytovat v psím hotelu, což přijde asi na 200 až 400 korun denně včetně stravy. Někde je možná dokonce psa v hotelu kontrolovat on-line na internetu nebo jej takto kontrolovat doma a pověřit personál psího hotelu, aby za ním podle potřeby dojížděl.

Bere-li se pes do letadla, pozor: aerolinky Ryanair či Easyjet přepravu zvířat neumožňují. Bez komplikací lze letět třeba do Itálie, poplatky vyjdou do tisícikoruny.

Jiří Marek
invArena

2 komentáře

  1. Pro cestující v letecké dopravě z vlastních zkušeností doporučuji zajistit si už při objednávání letenky asistenční službu pro zdravotně postižené.
    Tuto služba se automaticky týká nejen cesty tam, ale také Vašeho návratu zpět.
    Tato služba Vás doprovodí od odbavovací přepážky v hale letiště k místu nástupu do letadla a předá Vás palubnímu personálu, stejně tak na cílovém letišti si Vás opět od letušek převezme a pomůže Vám bez problémů projít pasovou a celní kontrolou (vyhnete se frontám) a případně Vám pomůže s vyřízením vstupních formalit a v případě, že s Vámi cestuje „psí pomocník“ zajistí samozřejmě vyřízení všech formalit i pro něj, což je důležité při cestách mimo EU. a zejména pak při návratu z těchto zemí, aby se pes mohl bezproblémově vrátit na území EU.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.