Ženy, zbavte se otravného svědění

V letních měsících trápí řadu žen vaginální mykózy. Je to poměrně běžný a především dobře léčitelný problém. Není se ale za co stydět a je lepší návštěvu lékaře neodkládat.

Na problémy s vaginální mykózou je tu řada přípravků, běžně se užívají třeba jako čípky, tablety a masti.

„Při prvních projevech bělavého výtoku, zarudnutí či svědění je třeba ihned začít s léčbou. Bolestivé obtíže či svědivý pocit se mohou projevit i při sexuálním styku. Léčba samotná není nijak náročná, používají se takzvané antimykotické přípravky. Nejčastěji se podávají ve formě vaginálních čípků, tablet či mastí,“ vysvětluje gynekoložka Dana Marešová. Podle ní na přípravky většina žen reaguje rychle a dobře, a tak se obvykle již po několika dnech obtíží zbaví.

Bohužel mnohé z nich ale musí počítat s tím, že se potíže mohou opakovat. Při dodržování hygienických návyků a zejména při sledování změn intimních partií a díky konzultacím s lékařem nakonec mykóza vymizí zcela.

Vyberte vhodné vložky

Pokud máte potíže, je dobré se poradit s lékařkou a používat vhodné vložky.
– Zkuste třeba menstruační vložky Carine & Oasis ProBiotic. Obsahují totiž živé přátelské laktobacilové kultury.
– Můžete se snadněji zbavit kvasinkové infekce pochvy.

Teplé počasí je pro ženy náročné. Ale je tu pomoc

Asi málokterá žena za svůj život nepozná nepříjemné potíže intimních partií. Nepříjemné svědění vaginálních mykóz doprovází ženy nejčastěji v letním období, kdy jsou intimní partie kvůli zapaření, ale i koupání na veřejných koupalištích k infekci náchylnější. Čtyři z pěti žen prodělají poševní mykózu nejméně jednou za život.

Mnoho žen jí trpí opakovaně a často je provází po celý život. Původcem vaginálních mykóz je přemnožení kvasinek rodu Candida, čímž se naruší rovnováha poševní mikroflóry.

„Vzniku napomáhá neprodyšné či dokonce vlhké oblečení, jako jsou třeba mokré plavky, proto by se ženy měly po koupání převlékat. Mykózy mohou často souviset i s nošením těsných džínových kalhot, přiléhavého spodního prádla, cyklistických kalhot či punčocháčů,“ říká gynekoložka Dana Marešová.

Mykózy jako takové nejsou nijak zdraví nebezpečné, ale zato velmi nepříjemné. „Změnu poševní mikroflóry jako vedlejší projev doprovází výtok, zarudnutí zevních rodidel, pocit pálení a nepříjemné svědění,“ doplňuje gynekoložka.

Ta zároveň radí, aby se ženy za své potíže rozhodně nestyděly a zbytečně neodkládaly návštěvu gynekologa.

Co pomáhá

V lékařském časopise Česká gynekologie z dubna tohoto roku vyšel článek o výsledcích podpůrné léčby opakovaných vaginálních mykóz enzymovým lékem Wobenzymem.

– Nejprve byly sledovány ženy, které i přes léčbu antimykotickými přípravky trpěly mykózou čtyřikrát až devětkrát za rok.

– Když užívaly 10 týdnů tento enzymový lék, zůstaly dvě třetiny z nich rok úplně bez mykóz. U zbylých žen se počet mykóz výrazně snížil.

– Po uplynutí dalších tří let bylo zjištěno, že účinek enzymů přetrvával, a pokud ženy někdy mykózou onemocněly, tak jen výjimečně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.