Čím je žena starší, tím častěji se s inkontinencí moče potýká. Možnost léčby však existuje. Některé ženy se ale za tento problém tak stydí, že o něm nemluví ani se svým lékařem.
Inkontinencí často trpí těhotné ženy, jiné je to u žen ve vyšším věku. V seniorském věku jde o každou druhou ženu.
Zatímco budoucí maminky postihuje většinou stresová forma inkontinence, u seniorek za ni může ochabnutí svalstva pánevního dna nebo pojivové tkáně, čímž se močová trubice uvolní ze své původní polohy a umožní moči odtékat i při mírném zvýšení nitrobřišního tlaku.
Druhou možnou příčinou je nedostatečnost svěrače močové trubice. Možnosti léčby tu však jsou. Některé můžete ovlivnit samy, někdy je na místě zákrok urologa.
Nutný je především pravidelný pitný režim. „Pokud nemocná málo pije, nemoc se zhoršuje. Koncentrovaná moč totiž neúměrně dráždí sliznici močového měchýře a nutkání k močení je ještě intenzivnější,“ uvádí urolog Ondřej Bauer.
Pokud je situace neúnosná, je třeba léčba pod dozorem odborníka. První volbou léčby a prevence zhoršování stavu je posilování svalů pánevního dna, takzvané Kegelovo cvičení.
U žen v menopauze částečně pomáhají léky obsahující ženský hormon estrogen, který se zavádí do pochvy formou tablet, čípků nebo krémů.
„Pokud to vše selže, lze stresovou inkontinenci u žen řešit miniinvazivními chirurgickými metodami, které využívají k podpoře močové trubice novou technologii léčby páskou TVT. Zákrok není nijak náročný ani bolestivý, zato velmi úspěšný,“ uvedl Bauer.
Ověřený lék
Pomoc najdete v přírodě, zkuste dýňové tablety.
– Pozitivní vliv dýňových jader na močový měchýř při jeho oslabení je znám v lidovém lékařství již několik století. * Od počátku 20. století se především ve Štýrsku pěstuje zvláštní druh dýně (Cucurbita pepo styriaca).
Vědecky bylo prokázáno, že používání jejích jader vede k posílení funkce močového měchýře i svalstva pánevního dna.
– Dýňové tablety najdete v síti bylinkářství.
Tichý nepřítel žen, o kterém se nemluví
Většina žen se za tento problém tak stydí, že o něm nemluví ani se svým lékařem.
Pro některé ženy je inkontinence velmi choulostivý a pro některé dokonce trapný problém, o kterém se přece ve slušné společnosti nemluví.
To jsou podle odborníků bohužel nejčastější pocity, které trápí ženy trpící samovolným únikem moči zvaným inkontinence. Ve skutečnosti však jde o poměrně běžný problém, který trápí až 76 procent nastávajících matek a zhruba třetinu žen po porodu, v seniorském věku trpí únikem moči dokonce každá druhá žena.
„Zejména u žen, které mají za sebou několik porodů, se organismus mění, svaly uvolňují, a dochází tak k samovolnému úniku moči, kterému pacientka prostě nemůže zabránit. Někdy o něm dokonce ani neví, někdy je spouštěcím faktorem třeba zakašlání,“ říká urolog Ondřej Bauer.
Trochu jiné je to s inkontinencí u těhotných žen. U některých z nich se projevuje jenom mírně a zřídka, některé maminky ovšem musí nosit speciální pomůcky po celou dobu gravidity.
„Matky totiž postihuje stresová forma inkontinence, která je způsobena zvýšením tlaku na močový měchýř, jak miminko roste v děloze. Ke stresové inkontinenci může dojít kdykoliv v těhotenství, ale obyčejně jí trpí ženy na konci gravidity,“ vysvětluje gynekoložka Dana Marešová.
Mluvte s lékařem
Léčba stresové inkontinence v těhotenství není nutná.
Doporučuje se především zvýšená hygiena a hlavně posilování svalů pánevního dna cvičením.
– Správný postup cvičení doporučí lékař. I proto by každá maminka měla o inkontinenci mluvit se svým gynekologem, stud není na místě. * Kromě cvičení vám lékař poradí i s výběrem vhodných inkontinenčních vložek.
Metro ANNA BERKOVÁ
Dobry den,chtela bych pomoci mamince,trapi ji dlouhodobe inkontinence,oboji,a nikdo ji nechce pimoci.Nedostava ani estrogeny,ani operaci paskou,ani leky.Chtela bych ji pimoci,trapi ji to i nervove,tece to z ni proudem ve dne v noci,kdyby ji vzal do pece hodny lekar(rka),a pomohl ji ,aby mohla v klidu dozit,a jeste mit radost ze zivota,moc bych ji to prala.Odpovi mi nekdo!?Dekuji