Od 23. do 25. června se uskuteční akce Vladař na stolové hoře tohoto jména (foto) a zámku Chyše. Akce chce spojit středoškoláky a nemocné Parkinsonovou chorobou, kterým při společném výstupu na Vladař studenti pomohou.
Až do roku 2005 byl Zdeněk Sadílek z Plas úplně zdráv, lékaře nepotřeboval. Pak na sobě začal pozorovat podivné příznaky – měl problémy s mluvením, potil se, špatně chodil. Po sérii návštěv lékařů se mu potvrdila jeho domněnka, diagnóza Parkinsonovy choroby.
V celém Česku žije 16 tisíc nemocných, choroba postihuje centrální nervovou soustavu. Pacient postupně přestává kontrolovat svoje pohyby, což se navenek projevuje zpomalením a zmenšením jejich rozsahu, svalovou ztuhlostí, ohnutým držením těla, případně třesem.
Zdeněk Sadílek má dnes zejména problémy s rovnováhou, častěji zakopává, padá. „Mám potíže i se psaním. Když začnu vlevo dole, skončím vpravo nahoře a poslední písmenka už nejdou přečíst,“ přibližuje muž, který se celý život věnoval kantořině.
„Bojuji na všech frontách“
Sadílek se však nevzdává. „Bojuji na všech frontách – prací na zahradě a uskutečněním projektů pro parkinsoniky,“ říká 76letý muž a naráží na to, že vstoupil do plzeňského klubu parkinsoniků, s nimiž pořádají různé akce.
Protože se Sadílek zúčastnil několikrát výstupu lidé s Parkinsonem na Říp, rozhodl se něco podobného zorganizovat i v západních Čechách.
Od 23. do 25. června, uskuteční akce Vladař na stolové hoře tohoto jména v Karlovarském kraji a zámku Chyše. Akce chce spojit středoškoláky a nemocné Parkinsonovou chorobou, kterým při společném výstupu na Vladař studenti pomohou.
„Parkinson je choroba progresivní, takže mezi pacienty jsou lidé, kteří jsou stále schopni žít takřka normální život a zapojovat se i do fyzicky náročných aktivit. Vedle toho jsou pokročilí parkinsonici, kteří bez pomoci okolí nedokáží ani vstát z postele. Proto je program odstupňovaný podle náročnosti,“ říká Zdeněk Sadílek.
Výstup na Vladař je rozdělen do tří skupin a pro ty, kdo se nebudou chtít nebo moci zúčastnit žádné z vycházek, je zajímavý program i na zámku Chyše.
—
Mladá fronta DNES
Po skončení akce dne 27.6.2013 vyšel v regionálním deníku tento článek:
Nemocní, studenti a senioři poznávali historii Vladaře
Chyše – Na sedm stovek účastníků si přijelo poslechnout cyklus přednášek s názvem Vladař svědek dávné minulosti a místo úchvatné přírody. Třídenní akci pořadatelé připravili především pro středoškoláky z Karlovarského a Plzeňského kraje, seniory a lidi postižené Parkinsonovou chorobou.
„Kromě setkání generací byl hlavní cíl kultivovat mládež. Když pozná památky, má k nim pak jiný, lepší vztah,“ řekl Vladimír Lažanský, na jehož zámku v Chyši se seminář odehrával.
„Přednášela skutečná esa ve svých oborech a uznávaní archeologové. Studenti se tak dozvěděli neskutečné věci.,“ pochvaloval si Lažanský s tím, že lektoři mluvili nejen o Vladaři, ale také o řece Střele.
Hlavním tématem letošního setkání byl podle něj Karel Čapek, jemuž je věnovaná i nově vydaná brožura. Ta je nyní k dostání přímo v zámku v Chyši.
„Účastníci se vypravili na horu Vladař, navštívili také stáje známého žokeje Váni a samozřejmě si prohlédli zámek,“ popsal Lažanský třetí ročník setkání, které skončilo tento týden.
Karlovarský deník
Přidejte odpověď