Volte repelenty, které chrání zároveň proti klíšťatům i komárům. Nejlepší jsou spreje. Jak dlouho vydrží a jak je nanášet, se dočtete v článku MfD.
Pokud se letos chystáte do povodí českých řek, zvláště těch, které byly hodně rozvodněné, zvolte kvalitní repelent. Odborníci očekávají, že v nich bude mnoho komárů, kterým svědčí stojatá voda, která mnohde zůstala, a teplé počasí.
Ideální je přitom volit repelent, který chrání zároveň proti komárům i proti klíšťatům. I těchto členovců je letos mimořádně hodně.
Minulý víkend Český hydrometeorologický ústav označil jejich výskyt nejvyšším možným číslem, desítkou.
Hrozí především na loukách u lesa s vysokou trávou, přímo v lesích už jich tolik není. Klíšťata na rozdíl od komárů přenášejí hned dvě závažné nemoci, klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Proto je ochrana nutná. Stejně tak vás může potrápit kousavý hmyz v přímořských letoviscích.
Nejosvědčenější účinnou látkou v repelentech je ta s označením DEET. Aby měl repelent efekt, mělo by jí tam být minimálně třicet, lépe padesát procent.
V takovém případě chrání podle Františka Retticha ze Státního zdravotního ústavu pět až osm hodin. On sám doporučuje používat repelenty ve formě spreje, protože se dají dobře nanést i na oděvy a snižují riziko, že si klíště přinesete domů a přichytí se teprve tam.
Repelenty pro děti obsahují účinné látky méně, do šesti let by jim nemělo na kůži přijít více než 30 procent látky deet v repelentu, musí se proto nanášet častěji. Doba účinnosti je většinou 6 hodin. Dobu ochrany snižuje i to, pokud se člověk hodně potí.
Nastříkejte hlavně nohy
V případě chůze po lese je třeba kvůli klíšťatům nastříkat si především nohy od kolen dolů, ale zejména dětem byste měli nastříkat i ruce a krk.
Pokud se chcete chránit před komáry, je postříkání rukou automatické. Většina repelentů přitom chrání před komáry zhruba dvakrát delší dobu než před klíšťaty – pokud na vás po jeho použití půjdu komáři po čtyřech hodinách, klíšťata přestal odpuzovat už po dvou.
Podle Retticha, který se odvolává na odborné studie, přírodní přípravky v podobě různých olejů a mastí hmyz účinně odpuzovat nedokážou, nebo nejvýše kolem dvaceti minut.
Do lesa byste kvůli ochraně před klíšťaty měli chodit v dlouhých kalhotách a vysokých botách, ale klíště se může zachytit na oblečení a doma vylézt a přichytit se například pod paží, proto je tak důležité sebe i děti prohlížet. Oblečení je lepší světlé, členovci jsou na něm dobře vidět.
—
Očkovat proti klíšťatům se dá i v létě
– dnes už se proti klíšťatům běžně očkuje i v letní sezoně – mělo by to však být nejpozději dva týdny před tím, než vyrazíte na dovolenou nebo do rizikových oblastí
– zkrácené očkovací schéma zahrnuje dvě dávky v rozmezí dvou týdnů – první by proto měl člověk dostat čtyři týdny před cestou
– jedna dávka vyjde na 740–790 korun
– očkování chrání pouze před klíšťovou encefalitidou, nikoli však před boreliózou, proto je nutné nepodceňovat její možné příznaky
– jakmile se u vás do týdne či dvou po odstranění cizopasníka objeví příznaky připomínající chřipku, červený flek s bílým středem v místě přisátí či otoky kloubů a zduření uzlin, navštivte lékaře
Mladá fronta Dnes
Přidejte odpověď