Lidi s roztroušenou sklerózou či Parkinsonovou nemocí, kterým konopí usnadňuje život, pobouřil návrh zákona na snížení množství drogy, které by u sebe člověk mohl mít, aniž by byl za to trestán. V lékárnách přitom konopí stále není k mání.
Martina Kafková žije s roztroušenou sklerózou už devatenáct let. Nemoc ji natolik omezuje, že bez každodenní dávky konopí nemůže existovat.
„Beru podle toho, jak mi je, denně něco mezi pěti až šesti a půl gramy. Něco kouřím, něco vdechuju z vaporizéru, něco si natírám jako mast,“ popisuje. Konopí jí pomáhá zvládnout například třas rukou, takže se dokáže najíst a napít sama, nemusí se nechat krmit od táty, a vůbec je soběstačnější s marihuanou než bez ní.
Naštval ji nápad ministerstva zdravotnictví (který však má vládě předložit vnitro), že by se mělo snížit množství marihuany, jehož držení ještě není trestným činem, z patnácti gramů na osm.
„Léčebné konopí v lékárnách ještě není. Nevíme, zda nebude úplně nedostupné pro pacienty s invalidním důchodem, jako jsem já, kteří si mohu dovolit zaplatit za lék nanejvýš tři sta měsíčně. A už nás chtějí kriminalizovat kvůli tomu, že se léčíme sami?“ kroutí hlavou pacientka s tím, že osm gramů konopí je dávka, která jí nestačí ani na týden.
Léčebné konopí na recept je sice v Česku povoleno už od dubna, ale pacienti k němu nemají přístup. Nefunguje totiž registr, v němž by si lékaři mohli ověřit, že pacient nepřekračuje povolené dávky a neobíhá víc lékařů. Lékaři proto nemohou konopí předepisovat.
A to jsou lidé s horším průběhem nemocí, než jakou trpí Martina Kafková – například ti s nádory v poslední fázi – kteří potřebují ještě vyšší dávky.
Už několik set výzkumů přitom prokázalo, že konopí mírní příznaky nemocí například u lidí s Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou či s rakovinou. Objevit princip léčby pomohl mimo jiné český lékař, dnes žijící v Izraeli.
Ministerstvo teď couvá
Poté, co včera plán na zpřísnění držení drog zveřejnil server Týden. cz, začalo z něj ministerstvo zdravotnictví couvat. „Ano, to byl nápad našeho inspektorátu pro omamné látky,“ přiznal včera ráno legislativní náměstek ministra Martin Plíšek.
Během dopoledne však bylo všechno jinak. „Návrh stahujeme. Snížit množství chtěla policejní Národní protidrogová centrála. Vedla se k tomu diskuse a ministerstvo zdravotnictví podporuje zachování současného povoleného množství,“ řekl pak v poledne. Problém je, že o tom na ministerstvu vnitra jaksi nevědí.
„Informaci o stažení návrhu jsme od ministerstva zdravotnictví zatím neobdrželi,“ říká Denisa Čermáková z tiskového odboru ministerstva vnitra. Takže tam s ním dál pracují a prý není důvod jej nepředložit. „Nelíbí se mi, že se tady hází čísly bez jakékoliv odborné debaty s lékaři, kteří tomu rozumějí,“ zlobí se lékař a mezinárodní konzultant pro drogovou politiku Tomáš Zábranský. „Ještě absurdnější je, že ministerstvo, které se má starat o zdraví pacientů, se snaží o jejich přísnější postih,“ dodává.
V jaké podobě ministerstvo vnitra návrh vládě předloží a kdy, není jasné. „V současné době jsme ve fázi vypořádávání připomínek. Konečná podoba návrhu a termín jeho předložení budou výsledkem těchto debat,“ říká mluvčí Denisa Čermáková.
Ministerstvo vnitra navrhuje vězení už za poloviční množství marihuany než doposud
Vypadá to, že si policisté chtějí usnadnit práci a ušetřit. Velkou cenu však mají platit jiní – pacienti závislí na léčbě konopím.
Všem by nově hrozil kriminál za to, co bylo tolerováno.
Ministerstvo vnitra s ministerstvem zdravotnictví chce navrhnout vládě, aby snížila „povolené“ množství drogy pro vlastní potřebu. Informoval o tom server Týden. cz. Vězení by hrozilo už za držení 8 gramů marihuany oproti 15 dnešním. To by těžce dopadlo na lidi, kteří se dnes pololegálně léčí konopím a podomácku si z něj míchají masti.
Zpřísnění represe je o to paradoxnější, že přichází ve chvíli, kdy stát léčebné konopí zlegalizoval – ale prakticky si ho pacienti kvůli nejrůznějším průtahům právě ministerstva zdravotnictví nemohou koupit. A jinou možnost než vypěstovat si rostlinku či ji sehnat bokem nemají.
Mladá fronta Dnes
Lenka Petrášová
—
Co je množství „větší než malé“
* Trestné je podle zákona držení „většího než malého“ množství drogy.
* Kolik to přesně je, určuje u jednotlivých drog tabulka, která je od roku 2010 součástí nařízení vlády. Kdo tuto hranici překročí, tomu hrozí až roční vězení. Kdo je pod limitem, páchá přestupek.
* Nyní se připravuje aktualizace vládního nařízení. Podle návrhu má být trestné už držení osmi gramů konopí (nyní 15) či půl gramu pervitinu (nyní dva gramy).
Lenka Petrášová
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď