Pojišťovny začínají hradit nové chrupavky z kmenových buněk

Stovky českých pacientů mohou již letos využít nejmodernějšího typu léčby na světě. Lékaři jim opraví tělo pomocí jejich vlastních kmenových buněk. A to buď tak, že jim z nich vypěstují „náhradní díl“ – třeba kolenní chrupavku –, nebo jim připraví speciální vakcínu.


Na trh začínají pomalu vstupovat přípravky firem, které do nového oboru regenerativní medicíny v posledních letech investovali stamiliony. Místo klasických tabletek nebo umělých náhrad nastupují přípravky na buněčné bázi.

Například společnost PrimeCell začala laboratorně pěstovat chrupavky pro poškozená kolena nebo firma BioInova zahájila už u několika pacientů podávání přípravku na dosud neléčitelný typ sklerózy. Společnost Sotio v září nasadí svůj lék na buněčné bázi prvním pacientům s rakovinou prostaty. Vstupuje totiž do finální fáze klinických studií.

„Rozvoj je teď opravdu bouřlivý, a i když to je celé běh na dlouhou trať, už teď je jasné, že buněčná terapie má obrovský potenciál,“ říká Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví. A podobně se už na využívání kmenových buněk, které bylo dosud trendem především ve Spojených státech, začínají dívat i zdravotní pojišťovny.

Loni zaplatily nejmodernější léčbu poraněné kolenní chrupavky jen několika pacientům, letos jich budou stovky.

„Nasmlouvali jsme dvě stě zákroků v devíti nemocnicích. Loni jsme spolupracovali se třemi nemocnicemi. Úhrady v tomto směru jednoznačně rostou,“ potvrzuje Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

A stejný trend lze čekat i jinde. O počtu takto léčených pacientů vyjednává například i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

invArena

(27, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.