Jen desítka slunečných dnů, které od začátku roku prozářily oblohu nad Prahou, s sebou přináší mj. i špatnou náladu. Podle záchranářů o necelých 40 procent meziročně narostl počet sebevražd.
Souvislost mezi tíživou životní situací a zakaboněnou, deštivou oblohou potvrzují i psychologové. „Sebevražda je vyústění celé sítě motivací z různých oblastí, ale je pravdou, že dlouhodobě ošklivé počasí může být tou poslední kapkou. V severských zemích začaly v posledních letech užívat fototerapií, protože tam kvůli málo se vyskytujícímu slunečnímu svitu trpěli obyvatelé daleko více depresí než jinde. Takže něco na tom určitě bude,“ řekl Právu psycholog Karel Humhal.
Spáchat sebevraždu je podle psychologa, který léčí pacienty, již přežili pokus o sebevraždu, skutečně těžké.
„Pud k životu je jeden z nejsilnějších, po mateřském pudu. Proti němu v kritickou chvíli nastupuje puzení ke smrti a zatažená obloha a déšť jsou v tu chvíli určitě přitěžující faktor, který lidem může v uvozovkách pomoci se zhoupnout k ukončení života,“ dodal psycholog.
Vzhledem k tomu, jaké počasí nám od začátku roku příroda naděluje, se tak není co divit, že počet sebevražd se v Praze zvýšil asi o třetinu proti stejnému období minulého roku.
„Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku byli lékaři přivoláni ke dvaačtyřiceti dokonaným sebevraždám, za první tři měsíce letošního roku evidujeme 63 dobrovolných ukončení života. Tento počet představuje nárůst téměř o čtyřicet procent,“ potvrzuje mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.
Od začátku června, tedy v době, kdy Prahu postihly povodně, přibyly ke statistikám, které do konce května uvádělo 87 případů sebevražd, dalších pět sebevražd.
„Druhého června náš lékař vyjížděl k jedné sebevraždě, třetího ke dvěma a čtvrtého také k jedné. Ve čtyřech případech šlo o muže, jeden ukončil svůj život střelnou zbraní, jeden vykrvácel poté, co se podřezal, a dva se oběsili. Věkové rozpětí mužů bylo mezi 27 až 51 lety,“ poskytla Právu aktuální statistiky Ernestová.
A poslední případ, ke kterému záchranáři vyjížděli? Z tubusu metra, který je osm metrů nad zemí, u stanice Černý Most zřejmě skočila dvaačtyřicetiletá žena. Při pádu utrpěla tak vážná poranění, že už ji lékař nedokázal vrátit k životu.
Podle indicií vyšetřovatelů šlo pravděpodobně o sebevraždu. Celkově tak v Praze od začátku roku spáchalo sebevraždu 92 nešťastníků. Podle předpovědi ani v příštích dnech, dokonce ani v létě, si lidé neužijí tolik slunce jako loni.
Přidejte odpověď