Jak dovolenou v ohrožení přežít

Jak vyřešit problémy co nejméně bolestivou cestou? Je možné si nezkazit dovolenou zlomeninou nohy, úpalem či vyraženým zubem? Když už k úrazu či komplikaci dojde, jak zařídit, aby dovolená neskončila totální katastrofou?

Zejména hendikepovaným se mnohdy vyplatí nespoléhat v případech ohrožení jen na sebe, v mnohém mohou pomoci asistenční služby jednotlivých pojišťoven.

Před odjezdem na dovolenou jste vše pro jistotu dvakrát zkontrolovali, v příručním zavazadle máte pojistnou smlouvu a vám nic nebrání nechat vše za hranicemi a vydat se vstříc dovolené.

Cestovní pojištění vás sice v zahraničí ochrání, avšak není absolutní zárukou klidných prázdnin. Jak tedy řešit situaci, kdy vám zmizí zavazadla, nevyhnou se vám střevní potíže, v horším případě zlomená ruka, aby vám podobná událost znepříjemnila dovolenou co nejméně?

Několik rad, jak se zachovat v případě, kdy už problémům na cestách nelze zabránit a jejich řešení se stává nezbytností.

* V první řadě kontaktujte asistenční službu své pojišťovny, která vám poradí nejvhodnější postup. Kartičku s telefonním číslem asistenční služby byste měli mít stále u sebe, na toto pravidlo nezapomínejte. Do telefonu podrobně popíšete, jak ke škodné události došlo. Asistenční služby bývají zpravidla nonstop.

– Asistenční služba se ujme aktivity a zajistí pro pojištěného požadované nebo potřebné úkony a průběžně informuje pojištěného o vývoji a řešení jeho škodné události. Nemůže-li s asistencí komunikovat přímo pojištěná osoba, asistence komunikuje s nejbližší osobou pojištěnému v místě pojistné události, případně také s osobou blízkou v ČR.

– Klienti by nikdy neměli podepisovat nic, čemu nerozumí.

– Pokud jde jen o menší ošetření (spáleniny od sluníčka či nevolnost), může se stát, že bude lékař, zejména soukromý někde v malém letovisku, požadovat úhradu v hotovosti. Potom by si turista měl vyžádat u lékaře doklad a ten poté předložit pojišťovně, která mu výlohy na léčení uhradí.

– Nemáte-li dostatek finančních prostředků na uhrazení ošetření, kontaktujte svou asistenční službu. Ve státních zařízeních vás však zpravidla ošetří bez přímého placení a vše si řeší posléze nemocnice s pojišťovnou.

– Účty související s ošetřením zaslané na vaši adresu neproplácejte a neprodleně je zašlete přímo svému pojistiteli.

– Při jakémkoliv ošetření lékařem si uchovávejte veškerou dokumentaci, lékařské zprávy, stvrzenky o zaplacení, doklady o nákupu léků i recepty.

– Pokud není jiná možnost a vy jste nuceni vzít si do nemocnice taxi, schovejte si pro pojišťovnu také tuto účtenku. I cestu k lékaři vám může pojišťovna zpětně uhradit. * Při zpoždění letu či zavazadel, a máte-li tyto škody připojištěné, bude nutné si vyžádat potvrzení od letecké společnosti o zpoždění letu nebo zavazadla.

– Svou odpovědnost za škodu bez souhlasu pojistitele neuznávejte a náhradu škody neplaťte ani se k tomu nezavazujte.

– Počítejte s tím, že při krádeži nebo poškození věci po vás pojišťovna může požadovat doložení pořizovací ceny věci.

– Pokud událost, například krádež či loupežné přepadení, vyšetřovala policie, vyžádejte a schovejte si policejní protokol.

– V případě škod z pojištění odpovědnosti za škodu je nutné zdokumentovat vzniklou škodu, její rozsah, případně si zajistit svědky a kontakty na ně. V takových případech si kolikrát vystačíte s mobilem, kterým událost nafotíte nebo natočíte.

– Pokud to lze, pořiďte o vzniklé škodě fotodokumentaci.

– Po příjezdu do Čech neprodleně kontaktujte svou pojišťovnu a zpravidla poštou jí doručte veškeré dokumenty týkající se pojistné události.

* Potřebné formuláře najdete na webových stránkách pojistitele nebo přímo na příslušné pobočce pojišťovny.

Ceníky lékařských zákroků a ošetření

Kolik byste museli vydat ze své kapsy, pokud byste se spoléhali na bezproblémovou dovolenou bez cestovního pojištění

OŠETŘENÍ/ZÁKROK ZEMĚ NÁKLADY VKČ
sluneční alergie Řecko 3750Kč
ambulantní ošetření nachlazení z klimatizace Turecko 2500–6250Kč
gastroenteritida Egypt 3000–7500Kč
zánět zubu Itálie 9500Kč
ortopedické vyšetření zlomeniny nebo vymknutí končetiny vč. RTG a sádry Španělsko 17 500–25 000
týdenní hospitalizace při celkovém kolapsu z horka Bulharsko 330 000Kč
poranění hlavy a otok mozku při pádu Egypt 350000Kč
mozková mrtvice Turecko 700000Kč
den v nemocnici – napojení na přístroje Francie 100000Kč
operace slepého střeva Španělsko 130000Kč
převoz sanitkou Itálie – ČR 70 000Kč
letecký ambulantní převoz Tunisko – Praha 470000Kč
ŠKODY ZODPOVĚDNOSTI
shozený rozbitý televizor Egypt 20 000Kč
požár zařízení pokoje od vařiče Německo 80 000Kč

Zdroj: ERV pojišťovna

Na co nezapomenout před dovolenou

Doklady – zkontrolovat platnost cestovních dokladů, pořídit si kopie, ověřit vízovou povinnost. V případě cesty do zemí Evropské unie, na Island, do Norska, Lichtenštejnska a Švýcarska vám stačí občanský průkaz. Občanský průkaz je však chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro děti v něm zapsané.

Peníze – zkontrolovat platnost platebních karet, napsat si tel. čísla na blokaci v případě odcizení karty a vyměnit si v bance kapesné. Vozit do zahraničí velkou hotovost je nebezpečné a nepraktické. Používání platební karty je bezpečnější a výhodnější při placení v obchodech, hotelech, u benzinové pumpy nebo v restauracích. Neplatíte žádné poplatky a získáte lepší kurz než při výměně peněz ve směnárně.

Domov – důkladně zabezpečit domácnost proti zlodějům a haváriím. Pokud nemáte domácnost pojištěnou, můžete si ji krátkodobě pojistit v rámci cestovního pojištění. Pojišťovny nabízí například ochranu majetku pro případ krádeže nebo poškození při požáru, záplavě či třeba havárii vodovodního potrubí. Vpřípadě pojistné události vám dají byt do pořádku, zatímco vy budete v zahraničí.

Pojištění – uzavřít cestovní pojištění. Odjet na dovolenou bez uzavřeného pojištění je zbytečný hazard, který může stát až několik set tisíc. Můžete skončit se zlomenou rukou nebo s operací slepého střeva. Do telefonu si uložte kontakt na asistenční službu ke svému cestovnímu pojištění.

Léky a očkování – ověřit nutnost očkování, zabalit s sebou léky, které vám předepsal lékař a volně prodejné léky na nejčastější zdravotní obtíže. Před odjezdem zkontrolujte stav léků ve vaší cestovní lékárničce. Neměla by chybět dezinfekce, náplasti a obvaz, oční kapky, léky proti bolesti, teplotě a průjmu, léky tišící alergické reakce a krém na zklidnění spálené pokožky.

Auto – cestujete-li automobilem, nezapomeňte si vzít český i mezinárodní řidičský a technický průkaz, zelenou kartu k povinnému ručení. Na dobu dovolených je možné pojistit havarijně automobil i na kratší dobu – například na 14 dní.

Zvířata – zajistit péči, pokud s vámi zvířata nejedou na dovolenou. I svou kočku nebo psa si však můžete u vybraných pojišťoven nechat na cesty pojistit v rámci cestovního pojištění. Takové pojištění kryje nezbytné veterinární výlohy v případě úrazu či náhlého onemocnění.

Telefon – aktivovat nebo ověřit roaming, případně dobít kredit.

Jazyk – naučit se pár základních slovíček a frází dané země nebo vzít slovníček.

Ostatní – poprosit příbuzné nebo sousedy o zalévání květin, vybírání poštovní schránky.

Zdroj: Česká pojišťovna

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.