
Možná to na první pohled mnohým nedojde, ale je to český unikát. Snad jen neobvyklé rozložení míst a rozměry přesahující standardy běžných podobných zařízení prozradí, že se jedná o integrační houpačku, která umožní používání nejen zdravým dětem, ale také dětem na vozíčku, pro které je tento herní prvek uzpůsoben.
Dnes už je houpačka pro celkem deset hrajících si dětí, z nichž čtyři sedí na vozíku a houpají se společně s ostatními, realitou, ale cesta k ní vůbec nebyla jednoduchá. Vše započalo už v roce 2021, poté, co Pavel a Lenka Carbolovi při cestě domů uviděli na dětském hřišti pod Ptačím vrchem maminku s dívkou na vozíku, která se toužila houpat na jednom z prvků, ale nemohla, protože její handicap jí neumožnil nasednout na pružinovou atrakci a zažít radost jako ostatní děti.
Tak začali hledat místo pro integraci zdravých a tělesně postižených dětí. Nejprve organizace Opavskem bez bariér, jenž od roku 2019 Pavel a Lenka Carbolovi vedou, doplnilo stávající dětské hřiště na náměstí Slezského odboje o houpačku a kolotoč vhodné i pro děti na vozíčku. Tento projekt byl jako jeden z prvních financován z participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. O rok později pak s pomocí města i občanů vyrostlo integrační dětské hřiště ve vnitrobloku ulice Hašková poblíž ZŠ Dostojevského, která je centrem dětí s různými handicapy. Herní prvek na tomto hřišti nyní doplnila houpačka pro integraci, která vzešla z projektu OPBB Opava pod názvem INTEGRACE III. HOUPAČKA.
„Je to houpačka, která ještě nebyla v České republice nikde jinde postavena, nejedná se o žádný sériový kus, ale byla vyrobená „na míru“ pro Opavu. Jsem rád, že se to podařilo a naše město je tak vzorem dalším v tom, jak k vozíčkářům přistupovat,“ svěřil se Pavel Carbol, který si posteskl, že je to sice zatím hudba budoucnosti, aby na všech hřištích byly i možnosti pro děti s menší pohyblivostí nebo na vozíku, ale jak věří, i v tomto směru se začne leccos měnit tak, jako v Opavě, kde jako další možnost vidí prostor Městských sadů.
Jedním z těch, z těch, kdo pokropil novou houpačku a popřál jí hodně spokojených a nadšených dětí, byl opavský primátor Tomáš Navrátil: „Jsem opravdu moc rád, že houpačka je tu a že se přes všechny ty problémy, které uplynulé období přineslo, povedlo tento úžasný sen dotáhnout do konce. Je to další krásné místo pro opavské děti a vzniklo jen díky tomu, že se manželé Carbolovi nenechali těžkostmi odradit a věnovali se svému cíli i ve chvílích, kdy by to jiní už vzdali. Jsem také rád, že se s myšlenkou integrační houpačky ztotožnili naši zastupitelé a souhlasili s tím, že se i město mohlo na realizaci finančně podílet,“ připomněl opavský primátora a byl prvním, kdo vyzval děti k houpání na nové houpačce. Sám se pak ujal netradiční role houpačkáře, který vykouzlí na tvářích dětí úsměvy.
Houpačka se vším všudy stála 1 030 000 Kč. Opavskem bez bariér se nejprve pokusilo získat část prostředků přes participativní rozpočet Nápady pro Opavu, ale neuspělo. A tak uspořádalo, s významnou podporou a iniciativou města Opavy, v rámci festivalu Opava slaví 800 dobročinnou sbírky, podpořenou společností Mondelēz International a její akcí 800 Fidorek pro Opavu. Nelze opomenout také významnou roli Skautu Opava, kteří během celé akce v Městských sadech chodili s kasičkami. Souběžně s dalším pokračováním sbírky oslovovali Lenka a Pavel Carbolovi další možné donátory a když se k dárcům přidalo také město Opava prostřednictvím svého zastupitelstva, Moravskoslezský kraj a Nadace Agrofert, bylo už dost na realizaci.
Další z těch, kteří přišli k houpačce v roli „kmotra“, byla Zuzana Tornikidis, ředitelka Nadace Agrofert: „Oslovila nás přímo organizace Opavskem bez bariér a nás to samozřejmě oslovilo jako skvělý nápad, který opravdu integruje děti s postižením s dětmi bez postižení na veřejném prostranství, a tak jsme si řekli, proč ne, podpoříme tento první projekt u nás a třeba se tím inspirují i další města.“
Radek Bubeníček
Opavský deník
Přidejte odpověď