
Oceánská voda se někdy používá, když je dostatečně blízko pro ponorné nádrže vrtulníků nebo požární letadla. Používá se však zřídka.
Oceánská voda je slaná. Během požáru se to může zdát nedůležité, avšak ve skutečnosti je to opravdu velmi důležité.
Za prvé, slaná voda často poškodí zařízení, které není určeno pro použití slané vody. Slaná voda silně zvyšuje korozi.
Za druhé, velké množství slané vody (tisíce galonů) na malých plochách, svržené z letadla zanechá velké množství soli v půdě. To změní chemické složení půdy a mnoho původních druhů rostlin nebude schopno růst nebo odumře. Sůl se bude povrchovou či spodní vodou šířit dál. Vzniknou tak neúrodné oblasti, kde se ztrácí voda a eroze zničí ornici. Škody na životním prostředí jsou pak obrovské.
Slaná voda může být pro člověka škodlivá – hasiči jsou denně vystaveni řadě toxinů a patogenů.
A konečně, logistika přesunu dostatečného množství vody na delší než velmi krátkou vzdálenost do vnitrozemí by značně zkomplikovala již tak komplikovanou požární operaci. Většina velkých protipožárních akcí je řízena jako armády v koordinaci personálu a vybavení.
Například město San Francisco v Kalifornii má program na čerpání vody ze zálivu, pokud by velké zemětřesení poškodilo vodní infrastrukturu ve městě. Má „přenosný vodovodní systém“ s hadicemi o velkém průměru a čerpadly pro sání a přečerpávání vody. S několika cisternami je nejlepší efektivita při hašení požáru do vzdálenosti jedné až dvou mil ve vnitrozemí. Jen pár tisíc galonů vody za minutu, když je město srovnáno se zemí zemětřesením, je lepší než nic, ale k hašení velkých požárů to nestačí.
Pokud je sladké vody už málo k hašení, je možné jako náhradu za pitnou vodu použít chemické hasicí pěny určitého typu nebo upravené odpadní vody (nikoli vody z toalet).
Doufám, že to pomůže.
Keith Jones
Paramedic, firefighter (hasič), with over 39 years (39 let praxe) in public safety
Las Vegas
Přidejte odpověď