
NOVA
Nedávno jsme vás informovali o tom, že některé organizace pro zdravotně postižené mají pocit, že stát handicapovaným už tolik nevychází vstříc.
Po odvysílání reportáže nám přišel nespočet příběhů, v nichž právě handicapovaní popisují, že se státem vedou spory o příspěvky i několik let. Třeba paní Stárková, která bojuje o příspěvky na péči pro dceru.
Klára Pospíšilová, redaktorka
——————–
Patnáctiletá dívka má hned několik vážných diagnóz, a to jak tělesných, tak mentálních. Přesto zničehonic stát rozhodl, že jí příspěvky sníží.
Jaroslava Stárková, žadatelka o příspěvek
——————–
Jedná se tedy o příspěvek na péči pro dítě a měla dlouhé roky třetí stupeň, což si myslím, že bylo adekvátní, ale vlastně potom, co skončila platnost toho posudku, tak došlo k přeposouzení a lékaři zhodnotili, že jí náleží pouze první stupeň.
Jan Černý, advokát
——————–
Já si myslím, že je velkou chybou, že posudkový lékař ve většině případů toho postiženého nevidí.
Klára Pospíšilová, redaktorka
——————–
Pro matku začal téměř nekonečný kolotoč, který trvá už víc než 2,5 roku. Vůči přeposouzení se odvolala. Dceři tak byl přiřknut příspěvek na péči ve druhém stupni.
Jaroslava Stárková, žadatelka o příspěvek
——————–
Jsem jako naprosto přesvědčená o tom, že opravdu i ten druhý stupeň prostě není adekvátní.
Klára Pospíšilová, redaktorka
——————–
Lékaři, které dívka pravidelně navštěvuje, se shodují na tom, že její zdravotní stav se nezlepšil, a tedy důvod ke změně nebyl. Paní Stárková boj o příspěvky vedla dál. Dokonce vyhrála i správní žalobu, aby komise znovu posoudila dceřin stav. Problémem ale je, že komisi předsedala stejná posudková lékařka.
Jaroslava Stárková, žadatelka o příspěvek
——————–
Paní soudkyně popsala, co vytýká té zdravotní komisi, dokonce teda doporučila i komisi v jiném složení.
Jan Černý, advokát
——————–
Bylo by dobré, kdyby se stalo jakýmsi pravidlem, že posudkový lékař, nebo chcete-li komise, nebude o tom samém člověku rozhodovat opakovaně, protože z logiky věci vyplývá, že původní autor toho posudku nepůjde poté výrazně proti sobě.
Klára Pospíšilová, redaktorka
——————–
My jsme se samozřejmě na případ paní Stárkové a její dcery ptali i na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyjádření jsme se nedočkali. Přesto to vypadá, že se ledy pohnuly. Krátce poté totiž do rodiny přišla sociální pracovnice v doprovodu úřednice z ministerstva. Výsledkem je, že dcera paní Stárkové byla přeřazená k jiné komisi, a posudek na její zdravotní stav tak bude psát nový lékař. Boj se státem vedl i pan Nosek. Ten má transplantovanou ledvinu, přišel o kus slinivky a slezinu mu lékaři odstranili celou. Má tedy extrémně oslabenou imunitu a kvůli zdravotním problémům přišel o práci. Přesto měl problémy s tím, aby mu stát uznal invalidní důchod.
Jiří Nosek, žadatel o invalidní důchod
——————–
Já jsem se odvolával několikrát. Jsem o něj žádal, už když jsem začal mít problémy, takže čtyři, možná i pět let se s nima takhle jakoby tahám. Až teďko půl roku, tři čtvrtě roku mám druhý stupeň.
Klára Pospíšilová, redaktorka
——————–
Ministr Jurečka připouští, že současný systém posuzování handicapovaných není úplně dokonalý. Právě proto se prý připravují změny.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Celé to posuzování bude daleko rychlejší, bude tam i elektronický přenos dat z hlediska třeba zdravotní dokumentace atd., chceme tam posílit personální kapacity, aby tyto věci mohl dělat ten odborný zdravotnický personál, protože posudkových lékařů nám stále ubývá a více jich nebude.
Klára Pospíšilová, redaktorka
——————–
Systémové anebo právě lidské chyby by měla hlídat umělá inteligence.
televize Nova.
Přidejte odpověď