Je vegetariánství ve stáří prospěšné?  

ilustrační foto: Flickr.com

TV Barrandov – Vaše peníze

Zdravý životní styl, kouzelná formulka, která nám má zajistit dlouhověkost bez zbytečného marodění a vyhazování peněz za léky? Co si pod tím ale představit? Jíst vitaminy? Stát se vegetariánem, chodit do posilovny, kupovat si doplňky stravy? Nebo jde o něco úplně jiného? Právě o tom si budu povídat s mými dnešními hosty, vítejte u pořadu Vaše peníze.

mluvčí 2,
——————–
Když vezmeme v úvahu všechny faktory, které ovlivňují naše zdraví, jak velkou roli mezi nimi vlastně životní styl hraje? Na to už se ptám vedoucího Centra podpory veřejného zdraví, Státního zdravotního ústavu Anny Niklové.

mluvčí 3,
——————–
Ten zdravý životní styl nebo ten preferovaný životní styl, který bychom měli držet, se odráží v tom dobrém přístupu k životě až z 50 %, kdežto zdravotní péče nebo systém, který zdravotnický systém poskytuje, tu péči odráží pouze v 10 %, těch zbývajících 40 % tvoří z 20 procenty genetika, z 20 % zase životní prostředí. Obecně ten názor lidí nebo občanů v České republice, který je ten, že když mě není dobře, tak půjdu doktorovi, který mě něco předepíše a mělo by se mně ulevit, tak to opravdu nefunguje.

mluvčí 2,
——————–
Z čeho by se tedy měl ten zdravý životní styl skládat? Zkrátka, na co bychom neměli zapomínat, abychom se cítili dobře až do stáří.

mluvčí 3,
——————–
Tak těch faktorů je několik. Můžeme klidně značit zdravou stravou, jak se říká, nebo výživou, což obnáší přiměřenou pestrou a pravidelnou výživou, dostatečnou pohybovou aktivitou, dostatečným, kvalitním spánkem, dobrým pitným režimem a není jako vůbec za hodno zapomínat na dobré sociální vztahy, na duševní zdraví, duševní pohodu, takže celý ten koláč těch jednotlivých částí vlastně tvoří ty dobré podmínky pro to, nejenom pro zdravé stárnutí, ale celkově pro kvalitní život a měly by být nastaveny už úplně na začátku, abysme se k tomu zdravému stárnutí postupně takhle pěkně dopracovali.

mluvčí 2,
——————–
A jaký životní styl nastavit v důchodovém věku, abychom se i s přibývajícími roky cítili vitální a neutráceli v lékárnách Zbytečně Stále víc peněz za léky.

mluvčí 5,
——————–
Nepřestat se hýbat, nepřestat se zaměstnávat, mít svého praktického lékaře, mít s ním nějak tak dobrý vztah založený na důvěře, aby se k němu nebál chodit, dobře jíst, nezapomínat na pití a ještě jednou hýbat se, zůstat činný, co nejdéle si uchovat zaměstnání. Nemyslím tím žádnou práci v dolech, ale být platný svýmu okolí klidně jako dobrovolnickou činnost, to znamená pracovat, cvičit, hýbat se, procvičovat mozek, prostě zůstat všechno. To už to zkrátím. Za co nás jako malý učitelky Káraly? Za tu neposednost, tak si ji v tom nejstarším věku zkusit obnovit.

mluvčí 2,
——————–
Má smysl užívat pro udržení zdraví i nějaké doplňky stravy.

mluvčí 5,
——————–
Víra tvá tě uzdraví, říká se, takže pokud na ně mám peníze, věřím tomu. To je probraný s někým. Tak rozhodně ty schválené uznané doplňky, proč nejíst – pokud mi to nějakým způsobem dramaticky omezí důchod, budu si kvůli tomu muset půjčovat, nebudu mít třeba na kvalitní jídlo, tak rozhodně ne. Já si myslím, že dobrý pitný režim, kvalitní jídlo, to znamená, včetně masa v každém věku i v tom vysokém věku potřebuju kvalitní maso, plus ten pohyb bohatě stačí, nepotřebuju žádný doplněk.

mluvčí 2,
——————–
Dobře, říkáte kvalitní maso, takže ve stáří není dobré být vegetariánem nebo postačí pro udržení svalové hmoty i dostatek třeba rostlinných bílkovin?

mluvčí 5,
——————–
Já si myslím, že v životě potřebuju dostatek kvalitní bílkoviny, a to maso do toho patří, to znamená, mezi rokem a půl a šesti už se nevyplatí moc být. vegetarián. A potom po pětasedmdesátce, protože mezitím na začátku života si buduju tu základní svalovou hmotu, potom po té pětasedmdesátce začínám bojovat o to, abych tu svalovou hmotu, kterou mám, si udržel co nejdéle, abych oddálil nástup stařeckého přehnutí. A tam ideální je, pokud zase znovu začnu maso jíst. Takže doporučuji si vegetariánství v plnosti užít mezi šestým a sedmdesátým pátým rokem života, pak se zase vrátit k hovězímu.

mluvčí 2,
——————–
A to já zas slyším docela rád. Pořad Vaše peníze tu pro vás ale bude i zítra, tak se nezapomeňte dívat. Krásný zbytek večera.

(10, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.