
V Česku každoročně přibude přes 700 nově diagnostikovaných pacientů s mnohočetným myelomem. Druhá nejčastější rakovina krve postihuje zejména seniory ve věku od 65 do 74 let, stoupá ale počet mladších lidí trpících tímto onemocněním. Nemoc je vyléčitelná, u čtvrtiny pacientů ji však lékaři odhalí příliš pozdě. Novinářům v Praze to u příležitosti Národního dne myelomu, který připadá na 30. března, řekl přednosta Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava Roman Hájek.
„Nemoc se neprojevuje nijak dramaticky, a právě proto bývá často odhalena pozdě. Pacienti tak přicházejí v pokročilých stadiích, kdy už myelom vážně poškodil jejich zdraví,“ uvedl Hájek. Zhoubné onemocnění plazmatických buněk v kostní dřeni se projevuje chronickou únavou, bolestmi kostí nebo častými infekcemi. Jsou to symptomy, které si podle přednosty lidé často spojují spíše se stárnutím než s rakovinou.
Diagnostika není podle lékaře složitá. Protože ale myelom není příliš běžné onemocnění, často se nezjistí včas. „Cílem je, aby byli pacienti diagnostikováni do tří měsíců. To se nám zatím nedaří,“ uvedl Hájek. Zlepšují se podle něj ale metody léčby nemoci a v posledních letech se značně prodlužuje doba přežití. „Díky metodám, jako jsou imunoterapie a biologická léčby, se dnes pětileté přežití blíží 50 procentům,“ dodal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Dostupnost lékařské péče se podle koordinátorky klubu pacientů s mnohočetným myelomem Alice Onderkové v jednotlivých regionech liší. Nemocní se mohou léčit v sedmi univerzitních a deseti regionálních centrech, přístup k péči ale závisí na místě bydliště. „V některých oblastech dochází k diagnostickým prodlevám a pacienti nemají stejný přístup k inovativní léčbě. Pokud by se podařilo tuto situaci zlepšit, počet úspěšně léčených pacientů by mohl být vyšší,“ uvedla Onderková.
Nemoc podle koordinátorky klubu pacientů zásadně ovlivňuje život nemocných. „Každodenní boj s bolestí, vyčerpáním, opakovanými infekcemi a nejistotou ohledně budoucnosti je pro nemocné stejně náročný jako samotná léčba,“ popsala Onderková. Pracovní schopnost pacientů s myelonem klesá, někteří musí pobírat invalidní důchod. Nemoc má dopady na jejich finanční situaci. Národní den myelomu tak má podle lékařů a zdravotníků připomenout existenci nemoci a poukázat na potřebu zlepšit dostupnost léčby a péče.
ČTK
Radek Bubeníček
Bruntálský deník
Přidejte odpověď