Nová platforma: Zdravotnictví musí zvýšit výkon

foto: freedigitalphotos

Radiožurnál 


České zdravotnictví potřebuje změnu. Upozorňuje na to nová platforma pro udržitelné zdravotnictví, ve které se spojili zástupci pacientů, zaměstnavatelů a mladých profesionálů. Změny jsou podle nich potřebné kvůli rostoucím demografickým a ekonomickým tlakům a snižující se efektivitě zdravotnického systému. Mezi zakládajícími členy platformy jsou například spolek Mladí lékaři, Hlas onkologických pacientů nebo Národní asociace pacientských organizací. A já zdravím tajemníka Nové platformy Ladislava Švece, dobrý den.

Vím, že není moc času, ale dá se v kostce říct, co vy vlastně konkrétně kritizujete na tom současném systému zdravotnictví?

Ladislav Švec, tajemník
——————–
Já myslím, že to je velmi dobrá otázka. My před sebou máme ty demografické změny a další výzvy, o kterých jste hovořila, abychom se s nimi dokázali vypořádat, měli bychom v horizontu dalších dvou dekád přibližně zvýšit výkonnost a vnitřní produktivitu systému asi o 50 %, to znamená tam, kde jsme schopni dneska se stejnými personálními finančními náklady ošetřit 10 lidí, měli bychom být schopni na konci příští dekády ošetřit lidí 15. A na to, abychom vlastně něčeho takového dosáhli, bychom měli mít systém, ve kterém je možné efektivitu a produktivitu sledovat, řídit, zvyšovat. A bohužel čísla, která máme, nám ukazují, že jdeme bohužel opačným směrem a že ten trend je obrácený, že my vydáváme stále více, více peněz ve zdravotnickém systému, ale dostupnost nebo kvalita péče se nějak zásadním způsobem, stejně jako produkce toho zdravotního systému nezvyšuje, nelepší. A abychom dosáhli obratu, abychom se naučili ten systém vůbec řídit, koordinovat, rozvíjet, musíme bohužel sáhnout asi do některých z těch základních parametrů a paradigmat systému zdravotnictví, jeho organizace a financování.

, moderátorka
——————–
Vláda má strategii rozvoje péče o zdraví Zdraví 2030, která nějakým způsobem definuje, kudy se má zdravotnictví ubírat. Znamená to, že ta koncepce je špatně, anebo že se prostě nedodržuje, že se podle ní nejede?

Ladislav Švec, tajemník
——————–
Já si myslím, že do velké míry ty státní koncepce a strategie popisují stávající stav a říkají, podívejte se do jakého stavu jsme se v tuhle chvíli dostali a co všechno je špatně, ale nenabízí příliš cest řešení. Přičemž já tvrdím, a nejenom já, ale řada mých kolegů a expertů, že problém je v nastavení základů systému. Zjednodušeně řečeno, že jsme zde sice před 25 nebo 30 lety převzali systém pluralitního veřejného zdravotního pojištění s vícero pojišťovnami, ale že neplní úplně dokonale svou roli. A že co potřebujeme, je vrátit se vlastně k tomu, co byl jeho původní cíl, původní smysl a naplnit ho obsahem, oddělit politické zprávy, přejít od toho každoročního, řekněme arbitrárního politického přerozdělování peněz k soutěži pojišťoven, k soutěži poskytovatelů, protože jenom soutěž motivuje ty jednotlivé subjekty a účastníky k tomu, aby se zlepšovaly a aby také tlačily ostatní k tomu zlepšování.

moderátorka
——————–
Ano a co je nutné k tomu, aby se tohle stalo?

Ladislav Švec, tajemník
——————–
Například v prvé fázi, určitá depolitizace toho systému, my jsme převzali strukturu německou, řekněme, když se budeme bavit o systému zdravotního pojištění a v tom německém prostoru je celkem běžné a je to naprosto racionální, že ty instituce a tím pádem i tu organizaci a financování systému ovládají ti, co ty prostředky vlastní činností získávají a do toho systému posílají, to znamená pojištěnci, zaměstnanci, zaměstnavatelé. U nás ale velkou část toho systému fakticky ovládají reprezentanti politických stran a jejich nominanti, potažmo státní úředníci. A dochází tady mimo jiné také k poměrně zásadnímu konfliktu zájmů, protože se pohybujeme, řekněme, v průmyslu zdravotnickém, kde část toho průmyslu je zajišťována subjekty vlastněnými státy a stát zároveň rozhoduje o tom, jakým způsobem a v jaké výši mají být redistribuovány celkové prostředky v tomto systému, a to samozřejmě vyvolává nerovné prostředí.

moderátorka
——————–
Ještě krátce, jakým způsobem chcete ty vaše navrhované změny prosazovat?

Ladislav Švec, tajemník
——————–
Je to samozřejmě běh na delší trať a je to velký úkol, velký úkol spočívající ve vysvětlování potřeby změn v tom, že ty demografická, nejenom demografické hrozby jsou už doopravdy přímo před námi.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
To znamená, že my nejsme ještě ani tam, abychom uznali, že ty změny potřebujeme nebo naše politická reprezentace?

Ladislav Švec, tajemník
——————–
Já si myslím, že, nebo obávám se, že vlastně s populací, s lidmi, s veřejností není stále dostatečně jasně komunikováno, co před námi je, že za 10, 15 let přibude milion lidí po dosažení věku zdravého dožití, kteří budou požadovat a potřebovat pravidelnou péči.

moderátorka
——————–
A, že populace stárne.

Ladislav Švec, tajemník
——————–
Populace stárne, ale budou také ubývat lidé, kteří na tu péči vlastně vydělávají, protože tak jako milion lidí v určitém věku přibude, tak zase milion lidí ve věku produktivním už tady nebude.

moderátorka
——————–
My o tom jistě budeme ještě mluvit mnohokrát. Ladislav Švec, tajemník Platformy pro udržitelné zdravotnictví. Díky, na slyšenou.

(12, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.