
Prima – Hlavní zprávy
Ano, je to tak. Domovy seniorů jsou byznysem budoucnosti. Populace stárne a podobná zařízení budou čím dál potřebnější. A s vidinou zisku do nich začínají investovat i velcí hráči.
Podle ekonomů půjde v následujících letech na stáří vydělat nemalé peníze. A nemusí jít jenom o tzv. důchoďáky.
Každý třetí Čech v důchodu. I tak by měla podle odhadů vypadat populace už za 25 let. A v tom vidí příležitost investoři.
Zdeněk Soudný, generální sekretář, Asociace developerů
——————–
Pamatuju dobu, kdy každý seniorský house byl dost překvapením. Dneska bych řekl, že v každé větší lokalitě už jsou automatické, ať už se jedná o byty, které jsou specificky pro seniory připravené, nebo o tzv. seniorní bydlení.
redaktor
——————–
Vyrůstají tak i domovy seniorů přímo ve vlastnictví developerů. Obecně je totiž takových zařízení kritický nedostatek. A tak se vyplatí, i když nejsou standardní.
Zdeněk Soudný, generální sekretář, Asociace developerů
——————–
Počítá se se společnými prostory, počítá se ale také s prostory pro lékařskou nebo zdravotní službu, počítá se s tím, že už možná bude potřeba, aby tam pro ně někdo pral, zařizoval některé další věci. To znamená, ten dům je tomu uzpůsoben od začátku.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities, poradce premiéra
——————–
Nedostatek kapacit zvyšuje ceny sociálních služeb. Česká republika je navíc velice lukrativní i pro zahraniční zákazníky.
Pavel Peterka, hlavní ekonom společnosti XTB CZ/SK
——————–
Větší podíl starších lidí z bohatší společnosti bude vytvářet poptávku po řadě službách, které třeba v současné době jsou vymezeny jen třeba pro ty nejbohatší.
redaktor
——————–
V současnosti si smí domovy seniorů za jídlo a ubytování účtovat 575 Kč za den. Důchodci navíc musí z penze zůstat alespoň 15 %. Provozovateli navíc připadne příspěvek na péči, pokud ho senior pobírá. Další podporu ale stát zatím neplánuje.
Iva Merhautová, vrchní ředitelka Sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek MPSV
——————–
My se rozhodně nechystáme k rozšíření těch titulů. Zůstávají ty, které jsou. Ve výjimečných případech lze vlastně obyvateli těch pobytových zařízení přidat tzv. doplatek na bydlení.
redaktor
——————–
Vedle domovů pro seniory přitom podle ekonomů přináší stárnoucí populace i mnoho dalších podnikatelských příležitostí. A i ty můžou vydělat nemalé peníze.
Pavel Peterka, hlavní ekonom společnosti XTB CZ/SK
——————–
Určitě to bude spojené se zdravím, takže nějaká, řekněme, volnočasová aktivita, která umožní sportovat právě třeba i seniorům s nějakými zdravotními problémy. Umím si představit, že významným tempem poroste i vzdělávání seniorů.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities, poradce premiéra
——————–
A jestliže bude méně dětí, tak samozřejmě bude méně dětských hřišť, méně škol, školek a bude naopak více zdravotních zařízení, sociálních služeb atd. Česká republika také má velkou tradici v lázeňství, což je další obor, který může při stárnutí populace prosperovat.
redaktor
——————–
Budoucí čeští senioři navíc prý nejspíš budou mít peněz na utrácení dost. Mnoho z nich totiž na důchod aktivně spoří.
Karel Voříšek, moderátor
——————–
A v Hlavních zprávách je s námi sociolog a statistik Pavel Rusý. Přeji dobrý večer. Tak začnu dvěma příklady. V Tuklatech stavět domov budou, v Horní Lidči ho lidé odmítli. Dva postoje, dva názory. Řekněte, který z nich je prozíravější.
Pavel Rusý, sociolog, statistik
——————–
V tomto směru nelze mít jednoznačný závěr, protože to záleží na konkrétních místních podmínkách. Každopádně by měli ti, kdo rozhodují, se zejména zaměřit na to, že do budoucna tato zařízení budou potřeba, takže spíš upřednostňovat tedy vybudování těchto kapacit.
Karel Voříšek, moderátor
——————–
No, pane Rusý, já jsem to myslel spíš z toho důvodu, co mohou podobná zařízení přinést obci, ve které stojí. Jestli v těch Tuklatech, kde ten domov bude, budou bohatší a v Horní Lidči, kde ho zatím lidé odmítají, tak jestli ta obec bude chudší, nebo jestli jí to něco by přineslo, nějaké benefity, kdyby tam byl ten domov.
Pavel Rusý, sociolog, statistik
——————–
Může jí to přinést benefity, nová zaměstnanecká místa a další příležitosti pro podnikatele a lidi v okolí, nicméně samozřejmě každá akce je spojená i s nějakými negativy, a proto je na těch zastupitelích, aby toto pečlivě vážili.
Karel Voříšek, moderátor
——————–
Ale shodneme se na tom, že byznys kolem seniorů je, abych tak řekl, tah na branku budoucnosti. A tím nemyslím jen domovy, ale i další aktivity, dovolené, relax, sport. Věk se prodlužuje a ne každý chce sedět doma.
Pavel Rusý, sociolog, statistik
——————–
Tak určitě je to příležitost pro řadu podnikatelů, na druhou stranu je potřeba vidět to, že nejenom jsou důchodci, kteří mají naspořeno ze svého penzijního spoření nebo z dalších investic, ale samozřejmě řada důchodců, kteří tyto prostředky nemají, a i na ty by měl stát myslet, aby byli nějakým způsobem ošetřeny i potřeby těchto lidí.
Karel Voříšek, moderátor
——————–
To byl Pavel Rusý pro Hlavní zprávy. Děkuju a přeju dobrý večer.
Přidejte odpověď