Handicapu navzdory. Cena Jiřího Flekny oslavila lidskou vůli a talent

V sobotu 15. března se v sále ZŠ Studentská v Mnichově Hradišti konal slavnostní večer spojený s předáním Ceny Jiřího Flekny. Tato nově vzniklá cena je určena výjimečným osobnostem se zdravotním postižením, které svým odhodláním, tvorbou či veřejnou činností inspirují ostatní. Akce, organizovaná Spokojeným domovem, byla nejen důstojným připomenutím odkazu Jiřího Flekny, ale také oslavou lidské vůle a talentu.

Večer zahájila moderátorka Lucie Fürstová, známá z Českého rozhlasu, která přítomné provedla celým programem.

„Dnes vzdáváme hold výjimečným lidem, kteří přes svůj handicap našli smysl tvořit, pomáhat a inspirovat ostatní. Nevyprodávají velké arény, nejsou hvězdami televize ani sociálních sítí, nedostávají stotisícové honoráře, ale o to jsou autentičtější a unikátnější,“ připomenul organizátor Petr Novák.

O významu akce hovořila Kamila Sedláková, ředitelka Spokojeného domova: „Jsem ráda, že přestože jsme se s Jiřím Fleknou před několika lety rozloučili, jeho odkaz tady zůstává. Myslím si, že byl inspirativním pro ostatní a proto také tato cena bude i nadále pokračovat. Doufám, že tím budeme motivovat osoby s různým handicapem, aby ukázaly, co naší společnosti dokážou předat.“

Na Jiřího Fleknu zavzpomínal také herec Václav Knop, který se s ním osobně znal a podělil se o veselou historku: „Mám od něj doma taky několik obrázků. Nikdy nezapomenu na taneční bál, jak tam Jiří Flekna jel, spadl do příkopu a přivezla ho sanita, a pak jsme s ním tančili. Byl to člověk plný života, který se s tím vším skvěle vypořádal.“

Vyvrcholením večera bylo slavnostní vyhlášení laureátů Ceny Jiřího Flekny. Cena veřejnosti putovala do rukou Kateřiny Maxové, která se i přes dětskou mozkovou obrnu věnuje organizaci pobytů pro tělesně postižené. Ocenění odborné veřejnosti získal atlet Jan Vaněk, jehož sportovní kariéra zahrnuje účast na několika paralympiádách. In Memoriam byla cena udělena Danielu Ženíškovi, talentovanému básníkovi a organizátorovi akcí pro handicapované.

Mezi nominovanými se objevila řada inspirativních osobností. Básník a kreslíř Vojtěch Jan Kotek, známý pod uměleckým jménem Woÿta, bojuje s Aspergerovým syndromem a věnuje se literární i výtvarné tvorbě. Jan Vaněk, sportovec upoutaný na invalidní vozík, dosáhl významných úspěchů v hodu kuželkou na paralympijských hrách a dodnes se věnuje atletice. Čeněk Pekař, spisovatel a IT technik, trpí vážnými zdravotními problémy, přesto se nevzdal a napsal již dvanáct knih.

Miroslav Frydrych, známý pod přezdívkou Vulgo, byl aktivním seniorem i přes ztrátu soběstačnosti a věnoval se rukodělné i herecké činnosti. Radek Zejbrdlich, talentovaný truhlář, vede tvořivý program pro klienty Fokusu Mladá Boleslav a pomáhá jim zapojit se do běžného života. Zpěvák Jakub Kazda, navzdory zrakovému i pohybovému postižení, dokáže potěšit publikum svým hlasem a širokým repertoárem.

Celý večer doprovázela bohatá kulturní vložka. Herec David Vejražka přečetl ukázku z díla Daniela Ženíška, zatímco na piano zahrál Jaroslav Špička. Nechyběli ani další vzácní hosté – herec a loutkoherec Štěpán Tuček či již zmíněný Václav Knop.

Součástí programu byla také možnost zakoupit ručně vyráběné výrobky od klientů organizace Fokus Mladá Boleslav, čímž mohli návštěvníci podpořit další činnost této organizace.

Po slavnostním ceremoniálu následoval tradiční Bál Spokojeného domova. O hudební doprovod se postarala kapela Veselí pozůstalí, k dispozici byla tombola i fotokoutek.

Kdo byl Jiří Flekna

Jiří Flekna z Bakova nad Jizerou byl významnou osobností, která se navzdory svému zdravotnímu postižení aktivně věnovala tvorbě kresleného humoru. Narodil se v roce 1959 a v roce 1980 utrpěl vážný úraz páteře, který ho přivedl na invalidní vozík. Navzdory této životní výzvě si našel cestu k umění a stal se uznávaným kreslířem.

Tvorba Jiřího Flekny se vyznačovala originálním humorem, který často reflektoval jeho vlastní životní zkušenosti a pohled na svět. Jeho kresby byly publikovány v regionálních i celostátních novinách a časopisech a veřejnost je mohla zhlédnout na zhruba dvou desítkách výstav po celé ČR. V průběhu času se tak dostal do širšího povědomí.

Jiří Flekna byl nejen umělcem, ale také inspirací pro mnoho lidí se zdravotním postižením. Svým životem a dílem ukázal, že i přes těžkosti a omezení lze dosáhnout významných úspěchů a pozitivně ovlivnit okolní svět. Jeho odkaz žije dál nejen skrze jeho kresby, ale také prostřednictvím Ceny Jiřího Flekny, která oceňuje podobně angažované a talentované jedince.

V roce 2019 začal pracovat na knize své celoživotní tvorby, jejího dokončení se však již nedožil. Zemřel 26. března 2021 v mladoboleslavské nemocnici. Kniha, nazvaná Když sranda vzniká v posteli, nakonec vyšla v prosinci 2021 in memoriam.

Zdroj: Cena Jiřího Flekny

Nikola Herpaiová

Boleslavský deník

https://boleslavsky.denik.cz

(11, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.