
NOVA – Televizní noviny
Stát a lékaři přitvrzují vůči zdravotně postiženým, alespoň takový pocit mají sami handicapovaní.
Podle Národní rady osob se zdravotním postižením a dalších podobných sdružení a asociací totiž přibývá případů, kdy posudková komise přehodnotí zdravotní stav postiženého a ten poté přijde i o několikatisícové příspěvky.
Ministerstvo to vyvrací. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky případů nepřibývá a stát se naopak snaží zdravotně postiženým maximálně pomáhat.
V Česku je přes milion lidí, kteří nejsou kvůli zdravotnímu postižení schopni vykonávat běžné činnosti. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením ale stát vůči takovýmto lidem přitvrzuje. Přibývá prý případů snižování stupňů invalidity anebo odebrání průkazu ZTP/P a nahrazení opět nižším stupněm.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
——————–
Řekl bych, že ten stav se zhoršuje, že těch případů přibývá právě v té oblasti, kdy ten posudkový orgán řekne, že došlo původně k nadhodnocení, ale měl by rovnou říci v čem konkrétně, a to neříká.
Hana Sixtová, sociální pracovnice, Česká asociace paraplegiků
——————–
Zhruba už tři čtvrtě roku zaznamenáváme, řekněme, zvýšený nárůst úředních rozhodnutí, ve kterých je sníženo, ať už se to týká průkazů ZTP, příspěvků na péči, případně příspěvků na zvláštní pomůcku a samozřejmě i invalidních důchodů.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Já si tato data dlouhodobě sleduji a žádný takový trend tam v těch datech není zřetelný. To, že opravdu dochází k pochybením a ta posouzení nejsou třeba udělaná správně, ať už z hlediska třeba posouzení na vyšší stupeň nebo na nižší stupeň, věc, kterou vnímám, proto děláme i konkrétní změny.
redaktorka
——————–
Zpráva o přeřazení do jiného stupně invalidity před časem přišla i panu Pokornému. Ten je bez nohou a musí se o něj starat manželka.
Jaroslav Pokorný, důchodce
——————–
Na úřadě mi řekli, že to je kosmetická vada, že mám berle, že mám protézy. „A chodíte? Chodíte.“
redaktorka
——————–
Zástupci některých asociací mají pocit, že se stát na zdravotně postižených snaží šetřit. Stát v roce 2023 na nejrůznější dávky vydal 170 miliard korun. Nejmenší položkou z toho jsou právě dávky pro osoby se zdravotním postižením. Ty vyšly na necelé čtyři miliardy.
Hana Sixtová, sociální pracovnice, Česká asociace paraplegiků
——————–
Velice často vidíme, že lidé řeší dofinancování kompenzačních pomůcek, nadační příspěvky právě na zajištění péče. Celá společnost prostřednictvím třeba nadací pomáhá financovat to, co vlastně stát finančně nepodporuje dostatečně.
Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Každý klient, kterému se nelíbí jeho vlastně ohodnocení tím invalidním stupněm, si po vydání může do 30 dnů dát námitku. A když ani s tou námitkou nesouhlasí, tak to může dát vlastně k soudu.
redaktorka
——————–
Podle ministra Jurečky je ale nesmysl, že by stát zdravotně postižené znevýhodňoval. Naopak od příštího roku prý nastanou velké změny. Pro tyto osoby se má celý proces při žádostech o dávky urychlit a zdokonalit.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Celé to posuzování bude daleko rychlejší, bude tam i elektronický přenos dat z hlediska třeba zdravotní dokumentace atd. Chceme si tam posílit personální kapacity, protože posudkových lékařů nám stále ubývá a více jich nebude.
redaktorka
——————–
Pomáhat má i umělá inteligence. Ta prý bude hlídat, zda finální rozhodnutí není v rozporu se zdravotním stavem žadatele.
Jak vypadá boj se státem o průkazku pro zdravotně postižené, ukázal pořad Na vaší straně. Ten přinesl příběh ženy, která od narození trpí vážným genetickým onemocněním. I když měla dlouhé roky průkaz pro zvlášť těžce postižené osoby, ministerstvo jí stupeň postižení snížilo.
Ondřej Ječmenek, redaktor
——————–
Paní Marie Sikorová trpí poruchou růstu, Ellis-van-Creveldovým syndromem, měří jen 141 cm.
Marie Sikorová, žadatelka o průkaz ZTP/P
——————–
Mám zkrácené končetiny, samozřejmě porucha jemné a hrubé motoriky a artróza třetího stupně. Pohyb se samozřejmě zhoršuje věkem, námahou.
Miroslav Weber, ortoped
——————–
Je to systémové onemocnění postihující až na pár výjimek téměř jakoby celého člověka, od nehtů přes vnitřní orgány, nosné klouby, páteř, ale zrovna u paní Sikorové je ta pohybová schránka postižená výrazně.
redaktor
——————–
Od roku 2017 měla paní Sikorová průkazku pro zvlášť těžce postižené osoby, tedy ZTP/P. Přidělena jí byla trvale, tedy alespoň to stálo v rozhodnutí. Jenže na konci roku 2022 ministerstvo zahájilo přezkum a následně ji snížilo stupeň na ZTP.
Marie Sikorová, žadatelka o průkaz ZTP/P
——————–
Že paní doktorka, která mi to před sedmi lety tu průkazku schválila, tak že se spletla.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
——————–
Je rozdíl pouze v tom, že průkaz ZTP/P umožňuje, aby měl člověk průvodce. Ten průvodce, když s ním někam jede, tak on neplatí jízdné.
redaktor
——————–
Pro stát je rozdíl minimální. Pro paní Marii, která potřebuje pomoc dalšího člověka, ovšem zcela zásadní.
Marie Sikorová, žadatelka o průkaz ZTP/P
——————–
Někam třeba dosáhnout v obchodě nebo potřebuju pomoc nastoupit do MHD.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
——————–
Opravdu na toho asistenta podle mého mínění potřebuje, protože chodí pouze o chodítku prakticky a vzhledem k postižení rukou těžko ovládá i to chodítko.
redaktor
——————–
Paní Sikorová se pustila do boje. Podala žalobu a vyhrála.
Martin Juřík, advokát, Advokátní kancelář Petráš Rezek
——————–
Soud zrušil rozhodnutí správního orgánu z toho důvodu, že tam shledal nějaké nejasnosti, nepřesnosti.
redaktor
——————–
Ale ministerstvo znovu rozhodlo stejně.
Marie Sikorová, žadatelka o průkaz ZTP/P
——————–
Opírají se o to, že mám berle a že mám chodítko a že ještě nejsem na vozíku, takže ve chvíli, až budu na vozíku, tak že mi tu průkazku vrátí.
Oddělení mediální komunikace MPSV
——————–
Případ není uzavřen. Paní Sikorová má možnost uplatnit opravné prostředky, podání žaloby, podnět k přezkumu a podobně.
redaktor
——————–
Paní Sikorová je odhodlaná využít všech možností a o průkaz ZTP/P dál bojovat.
moderátor
——————–
Tak a ve vysílání je s námi předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, dobrý večer.
Pane předsedo, než si budeme povídat, ještě doplním pro diváky informaci, že jsme samozřejmě zvali i ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, ale omluvil se kvůli důležitému večernímu jednání. Pane předsedo, podle vašich zjištění tedy přibývá osob se zdravotním postižením, které jsou přeřazováni do nižší kategorie invalidity. Pro nezasvěceného člověka to může vypadat jako jednoduchý úřední úkon, ale můžete popsat, co to pro toho člověka konkrétního znamená v praxi?
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
——————–
Tak především my se skutečně setkáváme s rostoucím počtem lidí, kterým byly sníženy buď invalidní důchody nebo změně na průkazka ZTP, případně snížen příspěvek na péči. U těch invalidních důchodů, pokud někomu je snížen stupeň z třetího stupně na první stupeň nebo na druhý stupeň, znamená to, že ten člověk se musí okamžitě přihlásit na Úřad práce, ten člověk si musí zároveň zajistit platbu sociálního a zdravotního pojištění, což jsou obrovské pro něj problémy, zvláště když je to člověk s těžkým zdravotním postižením. A oni vlastně vědí, že těžko práci seženou, ale na Úřad práce se musí přihlásit, aby mohli dostat alespoň nějakou dávku hmotné nouze. Bez toho to vůbec nezvládnou. A mnohdy jsou ty prostory i bariérové, takže opravdu pro ty lidi je to velký problém a i k tomu by se mělo přihlížet.
moderátor
——————–
Jenom abychom si v tom problému udělali větší jasno, znamená to, že jsou přeřazováni do nižší kategorie invalidity lidé, u nichž se ten zdravotní stav nezměnil ve své podstatě, rozumíme tomu správně?
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
——————–
Ano, přesně, je to tak, že nedošlo ke změně zdravotního stavu, ale k novému posouzení. A je zvláštní, že i třeba po pěti, po šesti letech, kdy vlastně u každého zdravotního postižení se věkem ta situace zhoršuje, tak že najednou jsou přeřazeni do nižšího stupně invalidního důchodu, a to si myslím, že je opravdu špatně.
moderátor
——————–
Ministr tvrdí, že nemá informace o tom, že by tady byl takový trend, kdy jsou v mnoha případech přeřazováni lidé do té nižší kategorie invalidity. Z jakých čísel a hlavně z jakých podkladů vycházíte vy při vašem tvrzení?
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
——————–
My máme velkou poradnu, obsloužíme ročně asi 24 000 lidí a podle poradců došlo k nárůstu těch lidí, kterým byl snížen například stupeň invalidního důchodu, asi o 20 %. Ten trend je poměrně výrazný a bohužel tomu tak je. My ta čísla máme jasná a můžeme je i doložit.
moderátor
——————–
Dobrá, pane předsedo, bohužel čas určený pro náš rozhovor právě vypršel a my se tomu tématu určitě budeme v dalších dnech věnovat. Tak vám děkuji za to, že jste si na nás našel čas a přeji klidný večer.
Přidejte odpověď