
Děti ze Soukromé ZŠ speciální pro žáky s více vadami v Ostravě se mohou radovat z nového přírůstku do vozového parku školy. Díky projektu „Sociální automobil“ získala totiž škola moderní a plně vybavené vozidlo, které usnadní přepravu žáků s handicapem a pomůže zajistit jejich bezpečný přesun nejen do školy, ale i na výlety, exkurze a další vzdělávací akce.
Podle ředitelky Dagmar Mazákové bude z nového devítimístného auta těžit všech 54 žáků, kteří se na škole vzdělávají. „Někteří mají představu, že auto slouží pouze k převozu dětí s tělesným handicapem, ale je potřeba si uvědomit, že vozíme například i žáky s poruchou autistického spektra, kteří jsou fyzicky v pořádku, ale přeprava je pro ně náročná. To znamená, že se možná i maminka s vozíčkem dostane do tramvaje snadněji než maminka s dítětem s poruchou autistického spektra,“ přiblížila Mazáková.
Škola vzdělává děti s vícečetným handicapem už od roku 1992. Když vznikla, byla první školou svého druhu na Moravě a druhou v Československu. Snaží se svým žákům dát co největší míru vzdělání a výchovy a posunout je tak, aby se mohly dále rozvíjet, přispět k jejich integraci, zkvalitnit jim život a pomoci také jejich rodinám. „Chceme, aby i děti, které přišly na tento svět s nějakou zátěží, prožily v rámci jejich možností co nejvíce plnohodnotný život a aby byly šťastné a mohly si ten život užít,“ podělila se o poslání školy ředitelka.
Živoucím důkazem, jak škola mění životy svých svěřenců, je například absolvent školy Martin, který teď ve škole na částečný úvazek pracuje. „Má neskutečný cit k těm dětem. Možná bych řekla, že je jim možná i nějak tak blíže. Přišel už o oba rodiče, ale ta škola ho pořád drží. Je o něho postaráno a chodí denně do práce. Co víc si přát,“ vyprávěla dojatě ředitelka Mazáková.
Kromě výuky, která je individuálně přizpůsobena každému dítěti a zahrnuje i každodenní rehabilitaci a tělesnou výchovu, nabízí škola svým svěřencům také celou škálu mimoškolních aktivit. „Součástí odpolední družiny je celá řada kroužků. Děti mají taneční, zahradní, keramický nebo hudební kroužek. Mají různé pracovní činnosti nebo i kroužek sociálních dovedností. Nechceme, aby byla družina jenom čekáním na rodiče,“ prozradila Mazáková.
Žáci pravidelně navštěvují solnou jeskyni Atlantidu, Svět techniky v Dolních Vítkovicích nebo zvířecí farmy. Účastní se představení v Divadle loutek a jiných kulturních akcí, jako jsou koncerty nebo výstavy. Jezdí také na ozdravné pobyty do Beskyd. Jednou měsíčně vyráží na turistický výlet nebo procházku po okolí v rámci zájmových kroužků Choďáček a Šneček. „Ti šikovnější a pohybově zdatnější ujdou s Choďáčkem i dvanáct nebo patnáct kilometrů. Ti méně zdatní vyrazí se Šnečkem třeba do okolí školy,“ sdělila ředitelka.
Tyto aktivity pomáhají žákům se socializací a integrací do společnosti. Nebýt Sociálního automobilu byla by realizace takových aktivit daleko náročnější. „Ta přeprava je mnohem rychlejší a daleko bezpečnější. Automobil nám pomáhá se dostat i na místa, kam bychom se jinak nedostali, protože přecházet a přestupovat by bylo s dětmi problematické,“ zdůvodnila Mazáková.
Velkou pomocí je svoz dětí do školy a jejich odpolední rozvoz domů také pro rodiče. „Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří na koupi auta přispěli. Naše děti jsou originální a taky se umí speciálně chovat v dopravních prostředcích, a ne každý na to má sílu, náladu a nervy. Takže když můžeme ráno děti dát do auta a ráno si je zase vyzvednout z auta, tak to pro nás je opravdu velký dar a velká pomoc,“ podělila se maminka Kateřina Havelková.
Od poděbradské firmy Kompakt, která s projektem Sociálního automobilu začala v roce 1997, získala škola už třetí automobil. Denně touto službou najedou okolo čtyřiceti kilometrů. Cílem projektu je vytvářet, zdokonalovat a obnovovat vozové parky v zařízeních, která pečují o zdravotně, mentálně nebo jinak hendikepované lidi.
„V zahraničí je běžné, že podnikatelé nějakým způsobem přispívají dětem s postižením na pořízení takového vozidla. U nás to ještě tak běžné není, ale už se stává, že se k tomu podnikatelé z velkých firem dobře postaví, vyberou si na autě nějaké místečko pro svou reklamu a přispějí tak na automobil nějakou částkou,“ řekl oblastní ředitel firmy Kompakt Břetislav Božoň.
Automobilů už firma předala více než tisíc, z toho 121 získala zařízení v Moravskoslezském kraji. Auto pro Soukromou ZŠ speciální pro žáky s více vadami bylo financováno firmami, které si na sociálním vozidle zakoupily reklamní plochu. Na logo školy, umístěné na autě, přispěli kromě školy také rodiče dětí, které ji navštěvují.
Hanka Jetmarová
Moravskoslezský deník
https://moravskoslezsky.denik.cz
Přidejte odpověď