Lidé po mrtvici budou chodit na pravidelné prohlídky do specializovaných poraden  

ilustrační foto: Flickr.com

Radiožurnál 

Je to novinka pro lidi po mozkové mrtvici. Nově budou chodit na pravidelné prohlídky do specializovaných poraden, což stanovuje vyhláška, kterou zpracovala Česká neurologická společnost. Experti ji představují na dnešní Evropský den mozku a platit bude od dubna. Denně v Česku podle statistik zemře na mrtvici 20 lidí. A je to tak. Druhá nejčastější příčina úmrtí. V. Ranní interview teď se mnou Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol, dobré ráno. Dobré ráno. Proč bylo vůbec potřeba vytvořit ta nová pravidla péče o pacienty po cévní mozkové příhodě?

mluvčí 1,
——————–
Tak naším cílem bylo po relativním zvládnutí organizace té akutní péče se podívat na to, co pacientům chybí, a to jsou pravidelné kontroly a sledování, protože jenom tak můžeme zabránit recidivě nové mrtvici. Bohužel platí, že když pacient není správně sledován, léčen a vyšetřena příčina té mrtvice, tak až 20 % pacientů dostane v ten další rok další mrtvici. To znamená, když už zvládli přežít tu první, tak pak přijde druhá, která často je mnohem horší a ničivější pro toho pacienta, ale zase víme, že když pacienta budeme řádně sledovat a řešit jeho rizikové faktory, tak dokážeme toto snížit až třeba na polovinu.
Co tedy je hlavním cílem? A možná jenom takové doplnění. Každý je relativně zvyklý chodit na nějaké specializované kontroly po prodělaném třeba infarktu myokardu, nebo když má cukrovku a my neurologové jsme mnohem širší obor, když to tak vezmu, tak můžou být neurologové ambulantní, kteří se mrtvicím úplně nevěnují. A naším cílem právě je vychovat nové specialisty mezi neurology, kteří se mrtvici budou věnovat.

, moderátor
——————–
A co se tedy změní pro pacienty v těch specializovaných ambulancích? Co na ně čeká.

mluvčí 1,
——————–
Tak tam se hlavně změní to, že dostanou všechno, doufáme, na jednom místě, to znamená, že ten cévní neurolog, ta nová specializace, že bude moct řešit i takové ty víc interní věci, to znamená, správně pacientovi poradit s léčbou těch základních rizikových faktorů, podobně jako třeba kardiolog nebo internista, ale zároveň umí i ty neurologické problémy po mrtvici, protože pacient po mrtvici má třeba problémy se spasticitou, s pohybem, s řečí, že, a je spousta různých deficitů, které zase zvládne neurolog.

, moderátor
——————–
Včasná pomoc lékařů je u cévní mozkové příhody naprosto zásadní. Jaká je pak naděje na úplné vyléčení? Když se všechno včas podchytí?

mluvčí 1,
——————–
Tak všechno závisí, jak už jste řekl, na čase, kdy k nám pacient dorazí a taky na příčině té mrtvice. Ale obecně z našich dat, co máme aktuální, tak platí, že lehce přes 60 % pacientů je plně soběstačných po mrtvici, což je veliký úspěch. Dříve to bývalo méně než polovina tohoto čísla. Pořád platí, že asi 16 % pacientů do tří měsíců po mrtvici zemře a ten zbytek někde kolem těch 35 nebo procent pacientů, ti jsou postižení těžce tak, že vyžadují péči druhé osoby. ale je pro nás velmi potěšující, že se zvětšuje počet pacientů, kteří odejdou po mrtvici domů a jsou schopni dál žít, i když třeba někteří s určitými omezeními.

Petr Král, moderátor
——————–
Cévní mozková příhoda, tedy lidově řečeno, mrtvice, je náhlá porucha krevního oběhu mozku, jde tedy o akutní stav. Pojďte nám ještě, prosím, popsat, jak vypadají ty první příznaky a co máme v, takovém případě, že je u někoho zaznamenáme, dělat.

mluvčí 1,
——————–
Tak děkuju. To je velmi důležité, protože polovina pacientů stále doráží pozdě, protože to nepoznají, takže klíčové je – tři hlavní příznaky, které když někdo má, i kdyby to bylo jenom třeba pár minut, tak volat záchranku a ty příznaky jsou náhle vzniklý, pokles ústního koutku, náhle vzniklá slabost jedné strany těla, to znamená třeba pravé ruky, pravé nohy, anebo porucha řeči, takže nemusíte mít všechny tři, jakýkoliv, jeden z nich znamená, hned volám záchranku.

, moderátor
——————–
Co mozkovou mrtvici způsobuje a dá se tomu nějak předcházet?

mluvčí 1,
——————–
No právě, dá určitě ta, jak my tomu říkáme, primární prevence, to znamená, ještě než mrtvici dostanete, tak je taky podceňovaná, ale v zásadě platí, že to je krom toho, že žijete zdravě, to znamená dostatek pohybu, nekouřit, nepít alkohol, tak je klíčové chodit i na preventivní prohlídky, protože hlavní rizikový faktor mrtvice je neléčený, vysoký tlak, neléčený, vysoký cholesterol a špatně léčený nebo nediagnostikovaný diabetes, neboli cukrovka. To znamená, odhalit včas tyto tři základní rizikové faktory a správně léčit je nejlepší cesta, jak se mrtvici vyhnout. Krom toho, že budete žít tak, jak se obecně říká, zdravě, to znamená zdravá strava, hodně pohybu.

Petr Král, moderátor
——————–
Hostem Ranního interview byl Aleš Tomek, primář neologické kliniky Fakultní nemocnice Motol, děkujeme za váš čas a přejeme spoustu vyléčených pacientů a ať se projekt povede. Díky, na slyšenou.

(10, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.