Nová léčba autoimunitních onemocnění  

NOVA – Televizní noviny

Čeští vědci mají na dosah novou léčbu autoimunitních onemocnění. Díky buněčné a genové terapii dokážou vůbec poprvé odstranit příčinu chronických zánětů, a pacienta tak úplně uzdravit.

Ano, a prokázaly to desítky klinických studií. Některou ze zhruba stovky autoimunitních chorob trpí až 10 % světové populace a nemocných podle lékařů stále přibývá.

Roztroušená skleróza, Crohnova choroba nebo porucha štítné žlázy. Nemoci, při kterých imunitní systém omylem napadá vlastní tělo. S chronickým zánětem střev bojuje už od 12 let i Kristýna z Prahy.

Kristýna, pacientka
——————–
V mém případě to bylo docela složitý kvůli tomu, že jsem vlastně nereagovala na jakoukoliv biologickou léčbu, jsem měla hodně velkej úbytek na váze s tím, že samozřejmě to provázely i krvácivý průjmy.

redaktorka
——————–
Pacienti se bez doživotní léčby neobejdou, jenže lékaři zatím umí pouze tlumit příznaky. Nová buněčná a genová terapie teď přináší naději na úplné uzdravení.

Jan Krejsek, Ústav klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové
——————–
Najdeme si skutečně základ té nemoci a to odstraníme. By měla vést skutečně k vyléčení, k nápravě toho, co špatného se v těle toho nemocného člověka stalo.

redaktorka
——————–
Odborníci geneticky upraví pacientovu krev tak, aby dokázala zlikvidovat škodlivé lymfocyty. Odebranou krev upraví ve specializovaných laboratořích ve Spojených státech a následně ji lékaři pacientovi aplikují tady na Hematologické klinice v Hradci Králové.

Jan Krejsek, Ústav klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové
——————–
Klinické studie probíhají poměrně ve velkém počtu a už jsou i v různém stadiu pokročilostí.

redaktorka
——————–
Proč autoimunitní onemocnění vznikají, nedokážou přesně vysvětlit ani experti. Mezi příčiny se řadí stres, hormony nebo infekce.

Martin Lukáš, gastroenterolog, specializované centrum IBD Iscare
——————–
Jsou v posledních 50 letech na vzestupu. Pravděpodobně kolem roku 2030 nebo 2035 1 % české populace bude těmito chorobami trpět.

redaktorka
——————–
V běžné praxi má nová léčba začít fungovat nejpozději příští rok. Justýna Stoklasová, televize Nova.

(84, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.