Miloš Zeman o současné situaci ve světě

CNN Prima News – Partie II

hostem živě ve studiu je pan Miloš Zeman, bývalý prezident České republiky. Díky, že jste přijal naše pozvání. Pane prezidente, mezinárodní politická situace je po nástupu Donalda Trumpa lehce nepředvídatelná, turbulentní, mění se světový řád, jak říká premiér?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Tak za prvé, proč je nepředvídatelná. Jenom pro některé lidi je nepředvídatelná, ale to těžko můžete zobecňovat. Já si myslím, že Trump je byznysman, jedná jako byznysman, kdysi dávno napsal knihu How to make a Deal, jak udělat smlouvu, která je sice nudná, protože tam popisuje budování chladících zařízení pro zimní stadiony, to je věcný obsah té knihy, ale na pozadí tohoto věcného obsahu, paní Terezie, on popisuje, jak on uzavíral smlouvy, třeba na nákup toho chladícího zařízení. No, a to, čemu on říká Black Mail, ano, vydírání, v češtině je to vidírání, on jenom aplikuje na mezinárodní úrovni jednou vůči Ukrajině, teď vůči Rusku včera, že, no, a já předpokládám, že bude mít úspěch.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A mění se světový řád s Donaldem Trumpem, obchodníkem, který má praktiky, na které se některým nelehce dívá. Není to pěkná podívaná.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Světový řád je příliš vznešený pojem, než aby se měnil s jedním, byť celkem schopným politikem.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jak rozumíte Donaldu Trumpovi v těch krocích a v tom, co říká? Záleží mu na Evropě nebo mu jde o jeho vlastní cíle, o Grónsko, o situaci v Indo-Pacifiku, o vztahy s Čínou, a tak dále, záleží mu na Evropě?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Trump je kissingerovský pragmatik, to znamená, že mu záleží na Spojených státech, Amerika First, samozřejmě, že mu záleží na vlastní pověsti, což je spojeno s tím předchozím bodem a vůbec mu nezáleží na Evropě. To znamená, on cituje s velkým potěšením lorda Palmerstona, který jednou napsal: „Velká Británie nemá přátele. Velká Británie má pouze své vlastní zájmy.“ Čili zájem Spojených států je dát prostor americkým těžařům, aby na Ukrajině těžily vzácné minerály, a to je vše.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Situace v Evropě už naznačuje nějaké reakce, konají se summity, uvažuje se o Koalici ochotných a tak dál, je ta reakce Evropy dostatečná podle vás?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Reakce Evropy trochu připomíná hejno slepic, mezi něž jste hodila kámen, no, a ty slepice se nejdřív rozběhnou a pak se zase v jiném koutě seběhnou. A konají se summity, které nepřinášejí naprosto žádné reálné výsledky. Já věřím, že nakonec dojde k dohodě mezi Evropskou unií a Trumpem, nicméně aby tato dohoda byla výhodná i pro Evropskou unii, tak to by Evropská unie potřebovala evropského Trumpa, a to bohužel nemá.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Na druhou stranu ani Evropa už není jednotná, co se týče podpory Ukrajiny. Viktor Orbán na summitu v Bruselu teď ve čtvrtek řekl, že už pomoc Ukrajině odmítá. Není Evropa vlastně i svým tím nastavením tak, jak je nastavená, slabá?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Tohle bych nepřeceňoval, protože Viktor Orbán je jeden z 27, i Robert Fico se nakonec podvolil díky tomu, že mu umožnili onen /nesrozumitelné/ v tom společném prohlášení, který se týká ukrajinského, respektive ruského plynu, že to není tak důležité, ale jednota Ukrajiny až dosud je pouze ve slovech, jednota Ukrajiny není v činech. A tady nám deklarace nepomohou, musíme si přiznat, že jediný, kdo je schopen dovést Ukrajinu, ne-li k míru, tedy alespoň k příměří, je v současné situaci Donald Trump.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A jak čtete, pane prezidente, to, že opravdu Donald Trump tvrdě nastoupil na Ukrajinu, jak říkáte, vydírá ji těmi obchodními taktikami, sledujeme to, ale zároveň to nedělá vůči Rusku, nedělá to, vůči Putinovi, je velmi vstřícný a nekritický k Rusku.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Před 3 minutami jsem vám řekl, že totéž dělá i vůči Rusku, když mu teď vyhrožuje bankovními sankcemi.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, ale potom otočil Donald Trump a naopak vyjádřil pochopení pro tu taktiku Ruska, on je velmi opatrný.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
On je velmi opatrný, ale jak říkal jiný americký prezident Theodor Roosevelt: „Mluv tiše, ale měj za zády velký klacek.“ Trump nemluví tiše, Trump mluví nahlas, ale je pravda, že má za zády velký klacek. A když bude potřeba, tak v pragmatickém obchodním zájmu Ameriky ho použije i vůči Rusku.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nemáte obavy, pane prezidente, že to skončí tak, že Putin dostane území Ukrajiny, Spojené státy dostanou nerostné bohatství a peníze z Ukrajiny. Evropa to bude muset zaplatit a starat se, že to bude mír, který nebude spravedlivý pro Ukrajinu a bude nebezpečný pro Evropu?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
V první řadě musíme usilovat o to, paní Terezie, aby přestali umírat lidé, a to není pár jednotlivců, jako v nějakých dopravních nehodách, nebo třeba i teroristických útocích, to jsou tisíce, desetitisíce, dokonce celkově statisíce lidí. A náš primární zájem musí být zachovat životy těchto lidí, kteří dosud nezemřeli, čili usilovat v jednání o příměří, tam ještě žádné území nikdo neztratil. A pokud jde o mír, pak usilovat o co nejvýhodnější podmínky pro Ukrajinu.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Váš názor, pane prezidente, na tu možná vznikající Koalici ochotných, na tu Coalition of the willing, země, které, i mimo struktury Evropské unie, chtějí pomáhat Ukrajině, pomáhat zbrojit a podporovat ji. Je to projekt, který posílí nebo oslabí Evropu?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
No, tak to už jsme tedy jednou měli ve válce proti Iráku nebo v Iráku. A myslím si, že taková Koalice ochotných, která je schopna dát Ukrajině určitou pomoc, ať už finanční, k sanaci její rozvrácené ekonomiky nebo materiální třeba regenerace některých vybraných území, vždyť i my jako Česká republika jsme se zavázali k regeneraci jednoho z takových vybraných území, ano, je to myšlenka, která je v tom dobrém slova smyslu humanitní a která může Ukrajině pomoci.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Poslední otázka ještě k Evropě, je tady volání po leadershipu, po lídrovi Evropy, vidíte tam někoho takového? Protože Ursula von der Leyenová, nevím, nakolik je partnerem pro Trumpa, kdo z evropských?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Za prvé, není partnerem pro Trumpa. Za druhé, obávám se, že není partnerem ani pro žádného ze současných evropských lídrů, možná s výjimkou Petra Fialy, ale toho bych za velkého lídra nepovažoval. Takže ano, ze schopných politiků tady vidím Viktora Orbána, ale ten se teď vyloučil ze hry a kromě toho je to premiér malé země. Kdybychom hledali velké lídry u představitelů velkých zemí, tak snad velmi slabá, malá naděje by byla u Merze, ale jenom proto, že zatím neprokázal, že je neschopný. I když si přečtete Paměti Angely Merkelové, tak zjistíte, že o Merzovi se vyjadřuje velice, velice nelichotivě.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Oni se nenáviděli vzájemně, bylo to velké politické soupeření, tak to nevím, nakolik je objektivní hodnocení právě bývalé kancléřky směrem k tomu budoucímu. Pane prezidente, pojďme k výdajům na obranu. Rozpoutala se okamžitě diskuze o tom, že Evropa se bude muset postarat sama, víc zbrojit, víc platit, to, co vzniká v Evropě, zdá se vám jako životaschopný plán?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Ne, protože to není konkretizováno. My jsme tedy všichni fascinováni jedním číslem a je úplně jedno, jestli je to 2, 3, 5 nebo dokonce 10 %, v různých snech 10 %. O co jde? Jako premiér jsem měl výdaje na obranu přes 2 % hrubého domácího produktu, a to ten produkt byl daleko nižší než ten dnešní. Takže vím, že toho lze dosáhnout bez jakýchkoliv sociálních konfliktů, ale musíte umět ty peníze rozumně vynaložit. A já mám dva možná protikladné příklady nerozumného vynaložení těchto peněz. A pak je úplně jedno, jestli je to 2 nebo 3 %. Důležité je, jestli je to efektivní nebo neefektivní investice. První příklad jsou tryskové stíhačky. Ano, F-35 je moderní zázrak. Kdysi jsem právě, ne ve vaší televizi, ale v nějaké jiné televizi, říkal, že je to totéž, jako když si zadlužená chudá žena chce pořídit diamantový náhrdelník, takže se musí znovu zadlužit a nedá najíst svým dětem. Proti tomu je investice do gripenů, kterou nám nabízí švédská vláda a která je výrazně levnější a přitom pro naše obranné potřeby zcela postačující. Tak a teď vám řeknu druhý příklad, který je úplně opačný. U prvního příkladu byste mě mohla obviňovat, že chci šetřit za každou cenu. Ale druhý případ není ten typ. Víte, že jsem už před několika lety chtěl na velitelském shromáždění české armády, abychom si pořídili gripeny, tehdy se mně v podstatě každý spal a říkal, co to blábolím za nesmysly. Usiloval jsem ještě jako prezident o to, abychom uzavřeli dohodu s Izraelem o dodávce bojových gripenů, to znamená gripenů, které nejsou jenom pozorovací, ale které mohou útočit a tak dál, ať už to byl Hermes, ať už to byl Heron, to je jedno, jaké typy, to už ať rozhodnou odborníci. No, a bohužel, když jsem přestal být prezidentem a pominul tento tlak, tak česká armáda gripeny, pardon, gripeny taky ne, ale tyto Herony nebo Hermesy nemá, nebyly by extrémně drahé, ale samozřejmě něco by stály. A místo toho se investují obrovské miliardy do bojových vozidel pěchoty. Fajn. A uvědomte si, a tím skončím, mluvím už příliš dlouho, že o našich generálech se říká, o všech generálech se říká, že se vždy připravují na minulou válku, i naše armáda se při připravuje na minulou válku, a proto nechce drony.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale možná ty procesy jsou prostě tak složité a ty peníze vynaložené vládami jsou tak obrovské, že to možná ani jinak nejde, protože armáda samozřejmě říkala, my potřebujeme F-35, létají na nich naši spojenci, na gripenech nikoliv, a je to to nejlepší, co teď můžeme v této situaci…

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Každá žena řekne svému manželovi, že potřebuje diamantový náhrdelník, tento manžel se musí ptát, zda výdaj na diamantový náhrdelník nepůjde k tomu, že nebudeme mít v bytě kvalitní nábytek a že dokonce dětičky nedostanou pořádně najíst.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pojďme k tomu konkrétnímu, co řekla vláda Petra Fialy, chce 3 % HDP do 5 let po 0,2 HDP každý rok. Premiér ale zároveň svolává teď schůzku s opozičními lídry, včetně, včetně ANO, SPD. Jak tomu rozumíte, pane prezidente?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Paní Terezie, co vláda nebo premiér Fiala chce, je jedna věc. A co dělá, je věc druhá a daleko důležitější. Uvědomte si, prosím pěkně, že vláda není schopna utratit ani ty 2 %, že ona předstírá, že je utrácí tím, že tam započítává položky, které do zbrojních výdajů de facto nepatří. No, a uvidíme, jestli kontrola, která se má na toto téma konat, tyto položky uzná, to je jedna věc, to jsou ty výdaje jednotlivých ministerstev, kromě ministerstva obrany, například ministerstva dopravy. A kdybych chtěl trapně zažertovat, tak řeknu, že by sem patřily i výdaje vládní letky na lety politiků, protože vládní letka v podstatě souvisí s armádou. Dobře. Ale teď další příklad, víte, že záloha na F-35 byla také započtena do těch 2 %, i když tam fakticky nepatří. Čili soustřeďme se na reálné potřeby armády, včetně těch dronů, o kterých jsem mluvil, já nejsem ten, kdo by chtěl na armádě šetřit, jinak bych ty drony nenavrhoval. Soustřeďme se na to, aby to bylo efektivní, abychom nekupovali z prestižních důvodů předražené zboží, což se netýká jenom těch stíhaček. A teprve, až budeme mít efektivní akvizice, které bohužel dosud nemáme, protože místo toho, aby o tom přemýšleli, se nám ministryně obrany hádá s náčelníkem generálního štábu například o dodávce, mimochodem dronů, jo, na Ukrajinu, tak místo toho, ať přemýšlejí nad racionálním systémem akvizic, který u nás bohužel dosud neexistuje.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Na druhou stranu, na obranu Jany Černochové, ta situace v obranném průmyslu je teď velmi složitá, v Evropě je válka, na zbraně se stojí fronty, nikdo to nemá lehké, žádná země, ani Česká republika v nákupu jakýchkoliv obranných systémů nebo zbraní.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Česká republika má skvělý obranný průmysl, o tom něco vím. A i ty produkty, které sama nevyrábí, může na mezinárodním trhu směňovat za zbraně, které česká armáda potřebuje.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ještě to stočím k té schůzce, kterou svolává premiér Fiala. Před chvílí tady seděl Radek Vondráček, Radim Fiala a říkali, že neví, jestli tam půjdou, že se jim moc nechce. Máte pochopení pro postup opozice? Je to zodpovědné?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
No, tak já bych tam sice šel, ale také bych si vzhledem k charakteru a schopnostem partnerů nedělal velké iluze.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane prezidente, mockrát děkuju. A jak máte vlastně pochopení pro hnutí ANO, které ty otázky zbrojení, zdá se, že je to pro jeho politiky velmi nepříjemné, protože hnutí ANO není ideově ukotveno a nechce dát jasný vzkaz svým voličům, chceme víc zbrojit, nechceme víc zbrojit. Jak to chápete?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Podívejte se. Já asi jsem ideově ukotvený, alespoň bych o sobě nepochyboval, ale přesto zastávám názor, že stačí 2 %, pokud budou reálně vynaloženy, že nepotřebujeme F-35, ale gripeny, že potřebujeme drony, toto všechno je shodou okolností, nevím teda, jestli i u těch dronů, i programem hnutí ANO, proč byste říkali, že hnutí ANO je ideově neukotveno, protože v tom případě i mě obviňujete z toho, že jsem ideově neukotven.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Na druhou stranu hnutí ANO bylo jasným podporovatelem Donalda Trumpa. Andrej Babiš nosil červenou čepici a Donald Trump chce po evropských zemích víc peněz na obranu. Tak tady vidím ten rozpor.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Podívejte se, to, že to chce, ještě vůbec neznamená, že to máme přijmout. Jestliže se ukáže, že na Ukrajině nebude v dohledné době uzavřeno alespoň příměří, ne-li mír, pak je požadavek na zvýšení výdajů na obranu naprosto oprávněný. Ale představte si na okamžik, že ještě v tomto roce se uzavře mír, v Rusku dojde k žádoucím politickým změnám, nebo alespoň k jeho neutralizaci, a vy přesto budete trvat na tom, že potřebujete zvyšovat výdaje na obranu. V dnešní situaci, já chápu tento požadavek jako naprosto oprávněný, ale simulujte si situaci, že na Ukrajině je mír.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Na druhou stranu, z čeho vycházíte, že v Rusku mají nastat takové změny, o kterých mluvíte?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Podívejte se, za předpokladu, že Rusko tato válka vyčerpává, že v Rusku dochází k dezercím z ruské armády, že dochází k exodu celé řady ruských občanů na Západ, zejména těch bohatších, kteří si to mohou dovolit, že údaje o ruské ekonomice jsou doslova katastrofické. Vezměte si například úrokovou sazbu centrální banky, což je strašlivý údaj, který neekonomovi nic neřekne, ale ve skutečnosti to svědčí o velmi hluboké ekonomické krizi, tak toto všechno dohromady vytváří postupně rostoucí tlak na to, aby se Rusko začalo chovat jinak, jinými slovy, bude-li na něj vyvíjen dostatečně silný tlak a ne ty neefektivní sankce, Trump má pravdu, že my kupujeme ropu z Ruska a plyn z Ruska a platíme tím ruskou agresi, to je naprostá pravda.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tím znovu Evropu zkritizoval při svém projevu v Kongresu. Já s dovolením ten rozhovor zase stočím k domácí politice. My jsme ukazovali divákům náš týdenní průzkum agentury STEM, ANO je tam nad 35 %. Je to pro ANO výhoda nebo ne? Protože Andrej Babiš, kudy chodí, tudy nadává na naše týdenní průzkumy, může mu to škodit?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Tak samozřejmě, že ano, protože lidé, včetně Andreje Babiše, i když u něho to moc nepředpokládám, si řeknou, tak mám výhru v kapse a posledního půl roku už nemusím nic dělat. Někteří si to možná i řeknou a byla by to chyba, ale kromě toho průzkumy jsou často falešné, klamavé, říká se i cinknuté z obou stran, takže já bych věřil spíše trendům, než absolutním hodnotám. A ty trendy celkem ukazují dvě věci. Za prvé stabilní pozici ANO. A za druhé mírné posilování STANu, které je podle mého názoru způsobeno tím, že se STAN snaží distancovat od některých forem vládní politiky, konkrétní, vy jste to viděla na tom návrhu TOPky a ODS o pracovním, teda o zrušení pracovního poměru bez udání důvodu. Pokud jde o Motoristy, tam záleží na tom, jestli Filip Turek bude volební lídr Motoristů, v opačném případě Motoristy, nic moc. Bohužel k mé velké lítosti se nedohodla Maláčová s Konečnou, proto hnutí Stačilo! jen tak tak přeleze do parlamentu. A Sociální demokracie se tam bohužel, třikrát bohužel, se svými 3 % v průzkumech nedostane vůbec. A u těch drobných stranách je zbytečné uvažovat.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Vy jste to teďka shrnul všechno. Já ty otázky ještě položím a vrátím se k těm jednotlivým položkám, k jednotlivým politickým subjektům začnu u STANu, který posiluje mírně, ale setrvale. Zbyněk Stanjura říká, že je to tím, že se tváří, že v té vládě ani není, je to dobrá taktika?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Je to dobrá taktika, ale chtěl bych upozornit, že do září, kdy budou zřejmě volby, pravděpodobně ještě bude zveřejněno vyšetřování kauzy Dozimetr. A my oba víme, že toto vyšetřování může STAN výrazně poškodit.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Víme, jak to dopadne. Koalice SPOLU, může koalici SPOLU, panu Fialovi nahrávat ta nastalá mezinárodní situace? To, že část společnosti, jejich voliči budou mít strach z té bezpečnostní situace a budou podporovat další výdaje na zbrojení a politiku Petra Fialy?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Myslím si, že naopak voliči z převážné většiny jsou proti zvyšování výdajů na zbrojení. Já teď vůbec neříkám, jestli je to dobře nebo špatně, říkají, většina je proti, protože se obávám právem, že když zvýším výdaje na zbrojení, tak logicky musím dát něco méně na zdravotnictví, na školství, já nevím, na sociální péči a na řadu dalších výdajů, takže z tohoto důvodu žádný rozumný volič nebude podporovat příliš vysoké zvyšování výdajů na zbrojení. Ale když mluvíte o koalici SPOLU, je to koalice jedné kdysi silné strany, téměř bych řekl slavné strany, s dvěma pidi mužíky. Když byl Čunek předseda lidovců, tak i lidovci byli silná strana, stejně jako za Josefa Luxe, dnes jsou stranou spíše komickou. A pokud jde o TOP 09, to už vůbec není strana v tom přesném slova smyslu, to je prostatě jakýsi fanklub několika funkcionářů, z nichž jedna, ta nejvýznamnější, nedávno odešla.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ona neodešla. Paní Pekarová zůstává předsedkyní sněmovny, zatím i strany, ale nebude kandidovat. Uškodí to koalici SPOLU?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Jestliže politik prohlásí, že nebude kandidovat, je to totéž, jako kdyby odešel, to za prvé. Za druhé, protože paní Pekarová byla ve všech průzkumech nejméně populární politička, pak z tohoto důvodu to koalici SPOLU neuškodí. Té uškodí celá řada jiných věcí.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Překvapilo vás to, že za ODS bude kandidovat Jan Lipavský?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Doufal jsem, že ODS je inteligentnější. Já jsem se vždy ve své politické dráze vyznačoval přehnaným optimismem.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili vás to překvapilo nebo ne?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Překvapilo, protože jsem se domníval, že ODS je inteligentnější.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nemohl, ale nemůže to být Jan Lipavský, který, když bude kandidovat v Praze, tak koalici SPOLU může pomoci, kde koalice SPOLU má hodně voličů, těch liberálně zaměřených?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Ano, Jan Lipavský může pomoci koalici SPOLU, může ji pomoci k porážce.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Uvidíme, jak to dopadne. K Motoristům, vy jste říkal, že bude hodně záležet na tom, zda Filip Turek bude kandidovat do české Poslanecké sněmovny, ale i když se tak stane, on zatím tu jasnou odpověď nedal, bude stačit jeden Filip Turek, protože těch kandidátek je 14, je potřeba 14 lídrů a opravdu silné osobnosti k tomu, aby přesvědčily k nějakému dobrému celostátnímu výsledku?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Je to možná smutné, ale i když je kandidátek 14, stačí jedna opravdu silná osobnost. A uvědomte si, že Filip Turek je asi jediný český politik, který je schopen získat mladou generaci. Nikdo jiný takový podle mého názoru není.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ke koalici Stačilo!, vy už jste to zmínil, že vás to zklamalo, že Sociální demokracie do toho nejde. Jana Maláčová to zdůvodnila tím, že zatím nevidí spojování levicových sil a ve Stačilo! vidí antisystémové síly.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
No, tak pokud přeložíme slovo antisystémový jako antivládní, tedy protivládní, pak je to vlastně totéž. A Jana Maláčová se deklaruje jako protivládní politička. Přestaňme si hrát se slovy. U mě antisystémový je ten, kdo je proti vládě. Nikdo z opozičních stran není proti politické demokracii, nikdo není pro zavedení cenzury, to je maximálně Fialova ODS a nikdo jiný. Takže z tohoto hlediska je to trapná výmluva Jany Maláčové, která se možná obává toho, že by sociální demokracii v tom hnutí Stačilo! neměla dostatečně silnou pozici, ale to si musí každý politik vybojovat sám.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Já se omlouvám, já vás nechci tady poučovat, ale přece antisystémové znamená v politice, že nejsou proti vládě, to je každá opozice, ale proti systému, proti demokratickému systému, Jana Maláčová možná viděla větší hrozbu v těch subjektech.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Ano. A já jsem vám odpověděl, že žádná z opozičních stran, včetně těch, které jsou v hnutí Stačilo!, není proti politické demokracii, tedy proti tomuto systému. Mimochodem, když mluvíme o hnutí Stačilo!, já ho nechci ironizovat, ale tam mají mimo jiné jakési národní socialisty, což je strana s velkou krásnou tradicí, ale dnes naprosto minimální. A jestliže její předseda vetoval vstup Paroubkovi sociální demokracie do této koalice, tak mně to připadá jako antisystémové.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ještě k nim, Jana Maláčová to své rozhodnutí nevstoupit do té koalice oznámila po tom zveřejněném mítinku koalice Stačilo! na Znojemsku v nějaké, v nějaké hospodě, kdy zaznívaly poměrně ostré výroky od toho jejich lídra Daniela Sterzika, že budou chtít zavírat současnou vládu, budou chtít rušit Českou televizi a tak dále, tak možná v tom mohla spatřovat nebezpečí.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Ve volební kampani používáme velmi silných slov, která potom zdvořile stáhneme, to bylo posledních 30 let v České republice a neměli bychom na to zapomínat.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jak vy ostatně hodnotíte kampaň hnutí ANO, které vyvěsilo billboardy s Petrem Fialou s nápisem „Nejhorší premiér na světě“, může pomoct antifiala, když hnutí ANO se vymezovalo proti…

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Výrok Nejhorší premiér na světě vyplývá, jak známo, z agentury Morning Consult, kde je asi několik desítek premiérů hodnoceno z hlediska jejich důvěryhodnosti. A už podruhé je Petr Fiala na posledním místě, už podruhé je na prvním místě indický premiér Módí. Jediná změna je v tom, že předposlední je jihokorejský prezident, který se propracoval před Petra Fialu, třebaže se pokusil o státní převrat a momentálně je ve vězení. Přesto je o něco málo důvěryhodnější než Petr Fiala. Takže ano, z tohoto hlediska je plakát hnutí ANO odrazem reality.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A vy sám, pane prezidente, se zapojíte nějak aktivně do předvolební kampaně, do těch pár měsíců, které nastanou po prázdninách a do voleb?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Tak já jsem věrný volič hnutí ANO, ale k tomu, abych je volil, se ještě vůbec nepotřebuji zapojovat do různých kampaní. V každém případě, když se jako vy dnes mě budete ptát na můj názor, na jednotlivé konkrétní otázky, rad vám svůj názor řeknu a nebudu předstírat, že jsem děd Vševěd a rád se zamyslím i nad kritikou svých názorů.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
K hnutí ANO, ta vícekolejnost stran premiéra nebo kandidáta na premiéra. Andrej Babiš je předsedou strany, říká, že chce být premiér. Předsedou stínové vlády je Karel Havlíček. Stále tam vlastně hnutí ANO žongluje s více míčky a voličům nabízí více možností a říká, podle toho, jak dopadnou volby, tak ten bude premiér. To vnímáte jak?

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
No, tak podívejte se, to není třeba být insider, i když vy insider zajisté jste, ale i outsider, abych teda řekl ten kontrární pojem, ví, že pokud ANO vyhraje volby, bude premiérem Andrej Babiš a ministrem průmyslu bude Karel Havlíček a ministryní financí Alenka Schillerová. Ale já vás opravím, zapomněli jste na SPD. A tady bych dodal jednu věc, SPD je z hlediska společného hlasování ve sněmovně hnutí ANO daleko nejblíže. A SPD se dopustila jedné tragické chyby, Tomio Okamura nepodpořil ve druhém kole prezidentských voleb Andreje Babiše a Andrej Babiš mu to naprosto právem nemůže zapomenout. Já jsem to na sjezdu SPD Tomiovi Okamurovi veřejně vytknul, protože politik nemá dělat tyto chyby, může dělat jiné, ale ne zrovna tyhle ty. A já jenom doufám, že Andrej Babiš prokáže jakousi velkorysost, že to dokáže prominout. A v takovém případě do těch potenciálních koaličních partnerů, které jsme teď tady spolu vyjmenovali, patří i SPD.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Na druhou stranu u SPD tam stále je nebo může být ta programová překážka, jak se vyjadřuje jak paní Schillerová, tak pan Havlíček, i Andrej Babiš, že nedopustí, aby se tady pořádalo referendum o vystupování z Unie nebo z NATO, a to SPD považuje za svoji prioritu.

Miloš Zeman, bývalý prezident republiky
——————–
Já jsem kdysi řekl, že kdyby bylo referendum o vystoupení z jakýchkoliv těchto dvou organizací, takže bych hlasoval proti. A jsem přesvědčený o tom, že v tomto referendu by proti hlasovala většina voličů, říkal jsem, mimochodem také na sjezdu SPD, že čistý zisk, to znamená, co nám dala Evropská unie a co my dáváme Evropské unii, je v náš prospěch za těch 20 let zhruba jeden bilion korun, což je zhruba celý český státní rozpočet. Jenom totální idiot by se vzdal tohoto struku, z něhož prýští tak dobré mléko. No, a pokud jde o NATO, podívejte se, já jsem člověk, který zažil 68. Já jsem zažil sovětskou okupaci. Já od té doby nedůvěřuju Rusku. A z toho vyplývá, že kdyby nebylo ruské agresivity, tak bych možná trochu uvažoval o tom, jestli NATO potřebujeme nebo ne, ale protože Rusko je agresor a má to dokonce ve svých genech, tak NATO potřebujeme a já bych klidně to referendum povolil, protože věřím v moudrost většiny českých voličů.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane prezidente, děkuji vám za rozhovor, že jste tady byl. Mějte se hezky. Na shledanou.

(9, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.