
ČT 1 – Události
Víc než 2/3 Čechů mají nadváhu. Podle lékařů je dokonce většina populace obézní. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje plán, který by měl nárůst počtu lidí s těmito obtížemi zastavit.
Zlepšit by se měla třeba dostupnost specializovaných ambulancí. Víc peněz chce resort nasměrovat taky na prevenci. O zdravý životní styl se podle aktuálního šetření Všeobecné zdravotní pojišťovny zajímají 2/3 populace. Víc na něj dbají ženy než muži.
redaktorka ČT
——————–
Testovat, ale hlavně trénovat svoji zdatnost. Sem chodí Aneta Pešková pravidelně. Poprvé vyšla na Blaník před rokem, když se rozhodla začít hubnout.
Aneta Pešková, žena procházející hubnutím
——————–
Já jsem hledala nějakej takovej přátelský kopeček, který bude blízko mýho bydliště, což Blaník se ukázalo, že je trošku výzva.Jsem tlusťoch a nesnáším kopce, dala bych to na stejnou úroveň jako koriandr.
Johana Šulcová, redaktorka ČT
——————–
V té době vážila zhruba 140 kilo a 638 m nad mořem zdolala za necelou hodinu. Teď je o 20 minut rychlejší a taky o 25 kilo lehčí.
Aneta Pešková, žena procházející hubnutím
——————–
Vždycky třeba s kamarádama jsme šli někam na procházku, teď tam byl kopec a mně to dokázalo tak rozhodit, že jsem z toho byla jako vnitřně naštvaná a říkala jsem si, že tohle nechci, že chci stíhat i ty ostatní. S tím jako pohybem.
redaktorka ČT
——————–
Svoji cestu sdílí na sociálních sítích. Motivuje tím ostatní i sebe.
Aneta Pešková, žena procházející hubnutím
——————–
Kdybych držela restrikce a diety a zakázala bych si dát lžičku, řekla bych si, ne, nesmím to otevřít, nedám si, tak bych na to celý den myslela. A co bych večer neudělala? Šla bych a snědla bych třeba 200 g.
redaktorka ČT
——————–
Občas si dopřát něco nezdravého. je v pořádku. I podle odborníků spíš než striktní by jídelníček měl být udržitelný.
Martin Haluzík, hlavní řešitel národního programu prevence, přednosta Centra diabetologie, IKEM)léčby obezity
——————–
Doporučil bych spíš menší, pomalejší změny, ne úplně zásadní, protože přísnou dietu prakticky nikdo z nás nedokáže držet úplně dlouhodobě.
redaktorka ČT
——————–
Důležitá je taky práce s psychikou. Anetě pomohl změnit její vztah k jídlu terapeut. Stravování řešila od dětství, když jí blízcí začali říkat, že by si na váhu měla dávat pozor.
Aneta Pešková, žena procházející hubnutím
——————–
Poznámky k tomu, co jím, kdy jím, že teď bych neměla. Před chvílí jsem obědvala, teď svačinu ne. No a tam začalo. Takový to první schovávání jídla, když jsem byla sama, tak se přejíst do zásoby.
redaktorka ČT
——————–
Emoce i stres se pak naučila takzvaně zajídat. Právě tento návyk je podle lékařů jednou z nejčastějších příčin obezity. Lidé ale dispozice k této nemoci mohou taky zdědit.
Ludmila Brunerová, vedoucí diabetologického centra, FN Králové Vinohrady
——————–
Vliv té genetiky je, řekněme, 40–70 %. To znamená poměrně výrazný, no, a pak k tomu samozřejmě přispívají faktory prostředí, protože když více přijímáme a méně jaksi vydáváme, tak samozřejmě to vede k vzestupu hmotnosti.
redaktorka ČT
——————–
Ke snížení váhy je tak potřeba tzv. kalorický deficit. Lékaři ho mohou podpořit léky nebo operací. Změna životního stylu je ale nutná vždy. To potvrzuje i Aneta Pešková. Hubnout by tak lidé podle ní neměli proto, že jim jejich tělo vadí, ale proto, že ho mají rádi.
V České republice je obézní více než pětina mužů a 18 % žen. Obezita je nejrozšířenější civilizační chorobou, nese s sebou řadu zdravotních komplikací a může stát na začátku zhruba třicítky nemocí, zvyšuje riziko vysokého tlaku a onemocnění srdce a cév, jako je třeba infarkt, lidé trpící obezitou také zpravidla hůř spí a můžou častěji trpět depresemi a velká váha znamená také zátěž pro klouby a pohybový aparát.
Martin Haluzík, hlavní řešitel národního programu prevence, přednosta Centra diabetologie, IKEM)léčby obezity
——————–
Asi nejdůležitější je, že se nám snižuje přirozený pohyb, čím dál méně se přirozeně pohybujeme, obávám se, že to ještě více zhoršila pandemie covidu, kdy jsme si zvykli se pohybovat ještě méně. A ještě dostupnější se stalo jídlo, kvůli kterému vlastně ani nemusíme opustit svůj byt nebo svůj dům. Přivezou nám ho až domů.
redaktor ČT
——————–
Pravidelný sport je u Čechů spíš výjimka. Podle údajů Českého statistického úřadu si příležitostně zasportuje 18 % mužů a nebo 15 % žen. Naopak vůbec nesportuje třetina lidí. Podle odborníků přitom často stačí jen zařadit víc pohybu během dne, třeba chodit do práce pěšky nebo alespoň vystoupit z MHD o zastávku dřív. V práci si dělat pravidelné přestávku, aby se člověk mohl protáhnout a projít nebo místo výtahu chodit po schodech. Svým životním stylem navíc rodiče ovlivňují své děti a kromě genů jim předávají správné, ale i nesprávné návyky. A dětí s nadváhou přibývá. Státní zdravotní ústav uvádí, že mezi dětmi ve věku 13–17 let má nadváhu každé čtvrté. Před 30 lety to přitom bylo jen každé desáté.
6 z 10 dotázaných v průzkumu VZP využívá nějaké moderní technologie, které pomáhají s hlídáním kondice. Pro většinu uživatelů jsou ale údaje pouze orientační. Právě chytré fitness náramky s aplikací jsou pilířem preventivního programu obezity dětí, který přichystalo národní screeningové centrum. Určené jsou dětem s nadváhou od 6 do 11 let. Tři desítky pediatrů už sady rozdaly prvním zájemcům. Dalších 50 ordinací na ně čeká.
Pátý měsíc na procházkách i doma s fitness náramkem na ruce 2209 kroků.
Ceronika Francová, 10 let, Kutná Hora
——————–
Denní průměr mívám takových 10 000 a nejvíc bylo 20.
Jarmila Francová, Veroničina matka
——————–
Má radost z toho, když to splní a zároveň když se jí to nedaří, tak si toho všimne a má tendenci to dohnat, jako že třeba oběhne dům nebo tak, už sama si bere třeba tu zeleninu k tomu jídlu.
redaktorka ČT
——————–
Co snědla, zapisuje desetiletá Veronika do mobilní aplikace, ta je spárovaná s náramkem, sbírá tak i data o fyzické aktivitě.
Jarmila Francová, Veroničina matka
——————–
Když mám přesně jídla a pohybu, tak se mi tam objeví část panáčka. A vlastně za čtyři dny získám celého panáčka.
redaktorka ČT
——————–
Tak jako se jí to už tenhle týden povedlo. Veronika patří mezi několik dětí, které funkce testovaly, oficiálně spouštějí zapojené ordinace pediatrů program v těchto dnech.
Tereza Hejdová, praktická lékařka pro děti, Rakovník
——————–
Návod, jak si stáhnou aplikaci, jak ji budou používat pexeso, a ještě právě fitness náramek.
redaktorka ČT
——————–
Jeden takový dostal před pár dny i osmiletý Lukas.
redaktorka ČT
——————–
Kolik hrdinů už jsi získal?
Lukas Kysela (8 let, Chrášťany u Rakovníkaú,
——————–
Jo, zatím mám ještě jednu hlavu.
Petra Grebeníčková, Lukasova matka
——————–
První výsledky je veselejší, jak má více pohybu, sleduje to, snaží se jíst i přes den, aby měl splněný ty body, protože my jsme měli problém to, že se najedl ráno a přišel ze školy hladový a dojídal to večer, když dostal jiný hodinky, tak byly za hodinu sundaný. Tady s tou aplikací funguje dobře.
redaktorka ČT
——————–
Dodržovat režim by měl alespoň jeden týden v měsíci. Ten bude hodnotit i jeho lékařka.
Tereza Hejdová, praktická lékařka pro děti, Rakovník
——————–
Lukase jsme zanesli do téhle té naší databáze. Během roku by mělo být pět kontrol. Cílem toho programu je snížit BMI o 5 %.
redaktorka ČT
——————–
Mimo normu je teď v průměru každé třetí dítě.
Jan Gojda, zástupce přednosty pro výzkum
——————–
Dítě z obezity nevyroste, dítě si tu obezitu ponese do mladého dospělého života, bude dříve sbírat kardiovaskulární a nádorová rizika.
redaktorka ČT
——————–
Proto je podle Jana Gojdy potřeba přistupovat k nárůstu dětské obezity komplexněji.
Jan Gojda, zástupce přednosty pro výzkum
——————–
Ti, co jsou motivovaní i bez aplikace, tak pravděpodobně tu aplikaci budou používat a mohou z ní profitovat, ale ti lidé, kteří vůbec nejsou motivovaní, ani tu aplikaci prostě neadoptují, je určitě správným, řekněme, výkopem, ale ten společenský dopad je trošku někde jinde.
Jan David, praktický lékař pro děti, Praha
——————–
Já si myslím, že to je jistě dobrý nástroj, že se to snaží uzpůsobit tomu, jaký je v současné době trend, že jo. Mobilní telefon má dnes každý a většina té dětské populace s ním umí perfektně pracovat.
redaktorka ČT
——————–
A tak i v této pražské ordinaci s chytrou technologií pro pacienty počítají. Na náramky ale ještě čekají. Přijít by podle autorů projektu měly v dubnu.
Česká televize.
Přidejte odpověď