
Město reagovalo na podnět sluchově postižených Opavanů a v sále svého Kulturního domu Na Rybníčku instalovalo indukční smyčku.
Indukční smyčka je asistenčním systémem, umožňujícím lidem s postižením sluchu, kteří si často stěžují na špatnou srozumitelnost mluveného slova ve veřejných prostorách, poslouchat dění kolem sebe. Jinými slovy, jde o zařízení, které nedoslýchavým lidem pomůže k aktivnějšímu zapojení do veřejného života.
„Funguje tak, že zvuk z nějakého zdroje, například z televize, telefonu, mikrofonu nebo přehrávače, je vyzařovaný do prostoru formou proměnlivého magnetického pole, modulovaného podle vstupního signálu. Toto pole je přes speciální obvody sluchadla, označované nejčastěji jako „Téčko“ nebo „Cívka“, přijímáno a zpracováno do zvukové frekvence, slyšitelné pro uživatele sluchadel,“ popisuje zařízení vedoucí odboru informatiky opavského magistrátu David Nespěšný.
Uvedené řešení eliminuje též akustické rušení okolí a lidé, používající sluchadla, přestanou mít pocit izolovanosti a nedostatku informací.
„Jsem rád, že se všechno povedlo ve spolupráci s provozovatelem objektu zprovoznit a umožnit tak spoluobčanům se slabším sluchem větší interakci nejenom při jednání zastupitelů, ale vlastně při všech akcích, které se v Kulturním domě Na Rybníčku konají, Žádost byla ojedinělá, ale víme, že takových lidí je kolem nás víc. Budeme jen rádi, když budou zařízení využívat a získají tak možnost nejenom lépe slyšet názory zastupitelů, ale také dokonaleji prožívat různé kulturní pořady,“ říká k instalaci náměstek primátora Pavel Meletzký. Město nemuselo vyřešit jen technické požadavky, ale muselo jednat i v souladu s pohledem památkové péče a ohledem na už schválený rozpočet.
K tématu
Kulturní dům Na Rybníčku je proslulým místem konání opavských kulturních i společenských akcí, seminářů nebo zasedání. Postavený byl roku 1895 na objednávku Spolku katolických tovaryšů původně jako objekt pro malou divadelní scénu s restaurací, knihovnou, nocležnou a kancelářemi.
O rok později v něm byla zahájena tradice divadelních představení, přednášek a plesů. V roce 1965 prošel přestavbou stávajícího závodního klubu Ostroj, ale své zaměření si na přání Opavanů zachoval. Dnes je jeho vlastníkem Statutární město Opava, kterému se podařilo získat dotaci na kompletní rekonstrukci a vybudování malé servisní přístavby pro technické zázemí objektu a to při zachování současných kapacit i funkční náplně. V rámci rekonstrukce byl vybudovaný i bezbariérový přístup i bezbariérový výtah, ale historický vzhled budovy přitom zůstal zachovaný. Po rekonstrukci se Kulturní dům Na Rybníčku otevřel znovu veřejnosti v roce 2012.
Jitka Hrušková
Opavský deník
Přidejte odpověď