
Radiožurnál – Ozvěny dne
Sněmovna schválila tzv. flexi novelu zákoníku práce, která mimo jiné prodlužuje zkušební dobu zaměstnanců a výpovědní lhůtu stanoví už doručením výpovědi. Poslanci ODS a TOP 09 neprosadili výpověď bez udání důvodu s vyšším odstupným. Sněmovna jejich úpravu do tzv. flexi novely zákoníku práce nevložila. Sněmovna doplnila novelu zákoníku o změny v podpoře v nezaměstnanosti v prvních měsících vzroste ze 65 na 85 % mzdy na 80 %, mzdy v posledních bude nižší. Já teď ve studiu vítám analytika pracovního trhu ze společnosti Alma Career Tomáše Ervína Dombrovského, dobrý den.
Sněmovna to schválila přes malou chvíli, nicméně tu dnešní debatu ve sněmovně ovládl návrh na zavedení výpovědi bez udání důvodů. Jeho zastánci mluvili o zpružnění trhu práce. Je to opatření, které by mohla takhle působit?
Tomáš Ervín Dombrovský, personalista, analytik pracovního trhu Alma Career
——————–
Ona ta debata byla velmi široká a bohužel si ukradla veškerou pozornost navzdory tomu, že vlastně neměla žádnou širší podporu a byla celkem jednoznačně smetena ze stolu, zatímco ty ostatní návrhy, včetně třeba redesignu podpory v nezaměstnanosti a v rekvalifikacích, které můžou výrazně více pomoci rozhýbat pracovní trh, tak nakonec byly přijaty, dá se říci, jednomyslně, pro bylo 156 poslanců, proti nikdo a nakonec i opozice se přihlásila k té celé podobě flexi novely zákoníku práce, včetně všech odsouhlasených pozměňovacích návrhů jako celku, to znamená, že bude užitečná, měla by podpořit, pomoci rozhýbat trh. Co se týče té výpovědi bez udání důvodu, jenom krátce. Ten návrh měl celou řadu nedostatků, nechránil dostatečně třeba lidi z ohrožených skupin, třeba ženy v těhotenství a podobně. Zároveň byl spojený s dvojnásobným odstupným, které by paradoxně mohlo vlastně ještě více zmrazit český pracovní trh, protože už dneska tady práci bohužel příliš často lidé dobrovolně nemění a čekají na tu výpověď a případné odstupné, které sice většina nezíská, ale už jenom ta vidina toho odstupného vede k tomu, že teda čekají, jestli se jich firma nebude potřeba zbavit a zůstávají. Dvojnásobné odstupné by ještě posílilo tu sázku na jistotu a vlastně více zablokovalo pracovní trh. Paradoxně.
moderátorka
——————–
A jak jinak se dá zpružnit trh práce?
Tomáš Ervín Dombrovský,
K tomu opravdu nejvíce asi směřuje jednak ten re design podpory v nezaměstnanosti a v rekvalifikacích, který…
moderátorka
——————–
To znamená, že v prvních měsících, teď, když vzroste na 80 % a pak se bude rychleji snižovat, tak je to v pořádku, tak je to krok dobrý směrem?
Tomáš Ervín Dombrovský,
Ono vlastně dochází ke změně čerpání, to znamená, na začátku bude podpora vyšší, potom bude rychleji klesat a zároveň rychleji bude lidi motivovat k tomu, aby si případně doplnili kvalifikaci, když se jim třeba nedaří tu práci najít adekvátní vzhledem k tomu jejich zaměření nebo k tomu, co dělají v tom místě, kde žijou. Co je potřeba říci, tím cílem není jako dostat co nejvíce lidí na úřady práce, aby čerpali podporu. Dneska opravdu 2/3–3/4 lidí, když mění práci, tak jdou mimo úřady práce, pomůžou si, sami, sázejí na vlastní rezervy, ale podstatné je, že ty rezervy má většina české zaměstnané populace velmi nedostatečné, opravdu 36 % lidí má rezervy dosažitelné nejvýše na měsíc pro případ výpadku příjmů a celkem 70 % nejvýše na tři měsíce, což je pořád docela nedostatečná doba pro běžné hledání práce.
moderátorka
——————–
Je to chyba lidí nebo výše mezd?
Tomáš Ervín Dombrovský,
Je to jedna chyba výše mezd, ale zároveň i té nefunkční pojistky, protože podpora v nezaměstnanosti je de facto povinná pojistka, ale ta výše současného plnění je naprosto neadekvátní pro drtivou většinu lidí. A tady poslední dvě poznámky. On ten redesign přinesl ještě dvě novinky. Kromě toho zvýšení podpory vzhledem k předchozím příjmům tak, aby to bylo trošku adekvátnější. Jednak se navýšil strop maximálně dosažitelné podpory na 80 % průměrné mzdy v ekonomice, což je výrazně vyšší strop než dosud, takže by to mohlo pokrýt i lidi třeba se středními příjmy, ne úplně s vysokými, ale středními, takže i jim to pomůže. Oni taky mají tu finanční bariéru. A druhá věc za mě naprosto klíčová, málo se o ní mluví doteď, byli velmi penalizováni v rámci podpory v nezaměstnanosti lidi, kteří odcházeli dobrovolně z vlastní vůle, buď dali výpověď, nebo přistoupili na dohodu o ukončení pracovního poměru.
Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Žádné odstupné tam nebylo tím pádem.
Tomáš Ervín Dombrovský,
Neměli odstupné třeba a dostali 45 % podpory a po celou dobu zároveň. Teď v tom návrhu je opravdu to sjednocení podmínek bez ohledu na to, jestli člověk odchází z vlastní vůle nebo dostane výpověď. Všichni vzhledem k tomu, že si tu pojistku předplácejí všichni úplně stejně ze svých předchozích příjmů, tak budou mít nárok na stejnou podporu. Na začátku o dost vyšší potom bude rychleji klesat a bude je i motivovat třeba k doplnění kvalifikace. Těžit z toho ve výsledku budou i samotné firmy, kterým se trošku uvolní kapacita lidí pro ty klíčové pozice, které se jim dneska extrémně nedaří obsazovat, protože lidi sedí v nějakých firmách a čekají na výpovědi.
Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu s Alma Career, poradce MPSV. Díky, na slyšenou.
Přidejte odpověď