Ženy obtížně shánějí práci  

photo on stock.xchng

NOVA – Televizní noviny

V Česku jsou ženy stále diskriminované, alespoň podle odborníků na pracovní trh,. Zaměstnavatelům většinou vadí, že když jsou mladé, tak hrozí, že brzy odejdou na mateřskou.

A naopak těm, které mají děti a chtějí se vrátit, zaměstnavatelé prý nevycházejí vstříc a ženy pak často mění práci.

V takových případech by pomohly částečné úvazky, firemní školky nebo dětské skupiny. Jenže to je stále spíše hudba budoucnosti.

Dítě by mělo být radostnou událostí, jenže s ním pro řadu hlavně maminek přichází stres v podobě nejistoty, jak to bude s prací. Podle nejnovějších dat se totiž do původní firmy vrátí necelá čtvrtina žen, přitom pracovat by chtěla většina z nich. Takovým příkladem je i čtyřiatřicetiletá paní Pišiová.

Michaela Pišiová, výkonná ředitelka Asociace strategické komunikace a vztahů s veřejností
——————–
Já mám tři děti s tím, že jsem je všechny porodila postupně během třech let. Jsem zkoušela různé typy spolupráce nebo hlídání. Podle mého názoru je naprosto zásadní, aby firma nabízela firemní školku. Já jsem stejně našla zaměstnavatele, který mi umožnil pracovat pouze z domova.

Lucie Bášová, spoluzakladatelka projektu Mumdoo
——————–
Určitě je důležité zapojení těch zaměstnavatelů, ať už pobídkami státu anebo i z vlastní zkušenosti, kdy my vidíme, že ty firmy, pokud mají dětskou školičku nebo příspěvek na hlídání, tak ty rodiče potom daleko snáze se vrací zpátky.

redaktorka
——————–
Podle odborníků je pro firmu jednodušší a výhodnější vybudování firemní školky anebo dětské skupiny než zaučovat nové zaměstnance. Nábor jednoho člověka totiž firmu mnohdy může vyjít až na několik set tisíc korun.

Lucie Bášová, spoluzakladatelka projektu Mumdoo
——————–
My se snažíme ukazovat těm firmám, že zapojovat ty rodiče koncepčně a pomáhat jim a nacházet ty různé nástroje, které jsou, není jako charitativní projekt maminky, ale je to něco, co je opravdu byznysově přínosné.

redaktorka
——————–
Stát podle odborníků ale nemá příliš velké páky na to, jak firmy k otevření firemních školek donutit. Ministerstvo práce a sociálních věcí s Úřadem práce proto už od května spustí tzv. sousedské dětské skupiny.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
My tento princip budeme podporovat jak formou státní finanční podpory. Stát je tady od toho, aby nekladl překážky.

Daniel Krištof, generální ředitel, Úřad práce ČR
——————–
To věříme, že bude velká pomoc pro ty maminky, aby si mohly právě navzájem děti pohlídat. Je to opravdu sousedské hlídání díky tomu, že je to vlastně jenom pro čtyři děti maximálně, tak ty podmínky jsou nastavené hodně nízko.

redaktorka
——————–
Cestou jsou podle odborníků i částečné úvazky. Na českém trhu práce je pouze 6 % zkrácených úvazků, přitom průměr Evropské unie je procent 20. Pokud by se do pracovního procesu zapojili všichni rodiče, kteří chtějí částečně pracovat, příjmy státu by se každoročně zvýšily minimálně o 10 miliard korun.

Podle některých provozovatelů je zájem o dětské skupiny obrovský. Například nemocnici v Havířově mají kapacitu naplněnou, a přestože by vedení nemocnice i rodiče uvítali její rozšíření, současné legislativní podmínky to nedovolují. Skupina může mít maximálně 24 dětí.

Ondřej Ječmenek, redaktor
——————–
Silvie Skotnicová pracuje v administrativě havířovské nemocnice. Nechtěla vypadnout z pracovního tempa, proto se rozhodla dát dítě do dětské skupiny, kterou nemocnice zřizuje, a vrátit se zpátky do práce.

Silvie Skotnicová, maminka
——————–
Je to úplně super možnost, protože člověk vlastně nevyjde z takového toho profesního zápřahu. Chvíli je doma s dětmi a pak se v podstatě může věnovat i práci.

Lucie Balcarová, manažerka oddělení lidských zdrojů, Nemocnice Havířov
——————–
V tuhle chvíli evidujeme nějakých 32, 33 žádostí od našich zaměstnanců. Jsou to všechno děti našich zaměstnanců, lékařů a sestřiček.

redaktor
——————–
Dětská skupina má otevřeno už od časných ranních hodin.

Lucie Balcarová, manažerka oddělení lidských zdrojů, Nemocnice Havířov
——————–
Dětská skupina je otevřena od 5:45 ráno, aby mohly sestřičky v šest hodin začít pracovat. Končí v 18 hodin, ale samozřejmě oni do 18 hodin pracují, takže v 18 hodin 15 minut si vesměs vyzvedávají své děti.

redaktor
——————–
Z pracovního života nechtěla vypadnout ani paní Adéla Laštůvková. Pracuje jako lékařka na kardiologii ostravské Fakultní nemocnice.

Adéla Laštůvková, matka
——————–
Je to super možnost. Chodily tady obě naše děti a jsme rádi, že tady berou už od takového časného věku, že jsou blízko nás tady na pracovišti.

Adéla Šticová, koordinátorka dětské skupiny Elánek
——————–
Co se týká kapacity, tedy té školičky vlastně Fakultní nemocnice, tak tady máme vlastně kapacitu pro 12 dětí a je to teda primárně pro zaměstnance Fakultní nemocnice.

redaktor
——————–
Naopak v Městské nemocnici v Ostravě plánují dětskou skupinu uzavřít na konci června. Prý už o ní není takový zájem, jako byl na začátku.

televize Nova.

(8, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.