
Začátkem února odstartovala rekonstrukce Denního stacionáře v Karviné. Město si od toho slibuje nejen modernizaci a zajištění většího komfortu pro stávající klienty stacionáře, ale také vznik zázemí pro seniory, kteří sem budou docházet za aktivitami v rámci Denního centra služeb.
Denní stacionář Dům v Aleji se mění od základů. Dostane nejen nový kabátek v podobě modernější zateplené fasády a nových oken, ale dočká se i výměny střechy a dveří. Na řadu přijdou i nové rozvody kanalizace, vymění se elektroinstalace a přibude nový výtah a zvedací plošina pro imobilní osoby. Celá přestavba stacionáře potrvá do konce tohoto roku.
„Celkovou rekonstrukci už budova potřebovala. Změna zázemí výrazně zlepší kvalitu péče a rozšíří dostupné služby, o které je ve městě zájem. Přestavbu se nám podařilo financovat prostřednictvím dotací z EU, a to ve výši 85 procent. Zbývající část jsme dofinancovali z našeho rozpočtu,“ vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf (SOCDEM).
Doteď sloužil stacionář dětem a mladým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Po rekonstrukci se služby v něm rozšíří. „V přízemí budou dvě oddělení pro mentálně postižené a v prvním patře pak oddělení pro seniory. To je novinka. V Karviné velmi dobře funguje Denní centrum služeb v budově Jeslí na ulici Závodní 1667 v části Nové Město. Tam máme kapacitu naplněnou, a proto službu rozšiřujeme sem, do denního stacionáře,” upřesnila Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná.
Dočasný přesun na polikliniku
V denním centru služeb jsou zajišťovány potřeby a aktivity především pro starší nemocné osoby, které jsou jinak v péči svých rodin. Aktuálně se starají o osm klientů z řad seniorů, nově bude moci nabídnout služby dalším šesti zájemcům.
Kvůli stavebním úpravám stacionáře bylo nutné stávající klienty přemístit do náhradních prostor. Až do konce přestavby stacionáře je jejich péče zajištěna v budově Polikliniky v Karviné-Mizerově. Bylo nutné pro tyto účely připravit zázemí v prostorách bývalé rehabilitace. „Bylo to neskutečně náročné, protože jsme museli denní stacionář před rekonstrukcí zcela vyklidit se vším všudy včetně nábytku, zdravotnických pomůcek a administrativy. Prostory na poliklinice byly pro tyto účely nejvhodnější, klienti jsou v přízemí s bezbariérovým přístupem,“ doplnila Dadoková.
Přizpůsobení handicapovaných klientů na nové prostředí bylo náročné. Díky profesionálnímu přístupu sociálních pracovnic se ale už pomalu adaptují. „Někteří to přijali lehce, nové prostory nazývají domečkem, ostatní, zvláště těžce handicapovaní, si zvykají postupně,“ popsala adaptaci klientů stacionáře na nové prostředí vedoucí stacionáře Jarmila Jedličková.
Martin Ruščin
Karvinský deník
Přidejte odpověď