
ČT 1 – Události
Přibývá služeb, které pomáhají lidem s duševními potížemi. Psychiatrická nemocnice Bohnice začala v terapii využívat virtuální realitu i interaktivní hry. Jako první psychiatrické zařízení kombinuje na jednom místě odpočinek, vzdělávání a socializaci pacientů pod dohledem peerů, tedy lidí se stejnou zkušeností.
První pacienti přichází do volnočasového centra v pražských Bohnicích. V této herně si podle Jakuba Hrzána mohou vybít energii.
Jakub Herzán, vedoucí tzv. peer terapeutů, Psychiatrická nemocnice Bohnice
——————–
Tři playstationy a zároveň jsou k tomu sportovní hry. Nenajdete tady on-line hry, nenajdete tady hry, kde se střílí, kde teče krev, kde je násilí.
redaktorka ČT
——————–
Virtuální realitu poprvé zkouší Ivan. Voda ho odnáší od běžného režimu na nemocničním lůžku.
Ivan, pacient, Psychiatrická nemocnice Bohnice
——————–
Je to takový jako uklidňující. Teď jsem narazil do nějakýho dřeva. A ono vás to přesto jako posune vlastně jakoby dál, takže člověk nemá pocit jako nějaký nebezpečnosti.
redaktorka ČT
——————–
Pomáhá mu Roman Janů, který se sám léčil s duševními potížemi, teď dělá tzv. peera a předává zkušenosti i naději dalším.
Roman Janů, tzv. peer konzultant, organizace Váš flek
——————–
Hlavní je tam ten efekt toho, že jsem někde jinde, jo, že teď nemám ty trable, tak to může pak přetrvat dýl, než jenom, když je ten pacient v té virtuální realitě.
Zuzana Barboríková, ředitelka, Psychiatrická nemocnice Bohnice
——————–
Ty lidi mají žít úplně normální život a nemocnice se jim to snaží umožnit.
redaktorka ČT
——————–
InsPeera je dalším místem, které se snaží pacienty vracet zpět do běžného života. Dohromady jim pomáhá 15 peerů, kteří jsou součástí multidisciplinárního týmu. Podobně na rostoucí počet mladých lidí s potížemi reaguje Centrum primární prevence v Praze 12. Jde o novou službu Drop inu, který se tady dosud věnoval hlavně léčbě závislostí.
Jiří Presl, lékař, Drop in
——————–
Smyslem je vlastně ty lidi naučit, aby nevstupovali, vůbec nepřekračovali hranici tohohle toho problému. Jsou tady vyhraněné programy, nejenom drogy jako nelegální.
Bohuslav Svoboda, pražský primátor /ODS/
——————–
Ta základní unikátnost, kterou já vidím, je, že to je fungující centrum, který se krásně sžilo se svým okolím.
redaktorka ČT
——————–
Pomoc vyhledávají samy děti. S odborníky řešily domácí násilí, sebepoškozování i drogy.
Tereza Braunová, vedoucí primární prevence, Drop in
——————–
Ony sem přišly se záminkou toho, že se chtějí doučovat, a zároveň potom vlastně utrousí vždycky nějakou poznámku a my to nenecháváme být.
redaktorka ČT
——————–
Na preventivní programy se sem hlásí školy z Prahy i Středočeského kraje. Primátor Bohuslav Svoboda dle svých slov usiluje, aby takových míst bylo víc.
Přidejte odpověď