Endometriózu vyléčí těhotenství  

ilustrační foto: alexsandro / sxc.hu

ČRo

V radioporadně se dnes zaměříme na endometriózu, která je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v plodném věku. Kvůli němu někdy ani nemohou mít děti. Léčba ale v mnoha případech existuje a my se jí i v tom dnešním vysílání budeme věnovat. Zjistíme také, jak rychle nemocných přibývá a proč se hovoří o civilizační nemoci. Která se ráda vrací. Pozvání do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijal gynekolog Jiří Štěpán z gynekologického oddělení kliniky sanus v Hradci Králové. Pane doktore, vítejte, dobré dopoledne.
Mohou mít endometriózu i muži?

mluvčí 4,
——————–
Nemůžou z podstaty věci, nemůžou. Je to opravdu chronické onemocnění gynekologického rázu, kde tkáň, která je normálně umístěná v děloze, se usídlí či usadí někde v břišní dutině nebo na jiných orgánech dutiny břišní. Nejčastěji….

moderátorka
——————–
No, ale říkám si, že mužů se možná tato problematika také týká, protože endometrióza může kvůli bolestivosti zničit i intimní vztah.

mluvčí 4,
——————–
Jeden z příznaků endometriózy a ten nejčastější je právě bolestivost, jak zmiňujete, při pohlavním styku, tak dále, i hlavně v době menstruace a výkyvů hormonálních hladin, na které endometrióza, ta tkáň, která je umístěná i mimo dělohu, vlastně reaguje.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak je to možné, že se dostane ta tkáň mimo dělohu.

mluvčí 4,
——————–
Těch teorií vzniku je několik : od narození, kde vlastně ty buňky už jsou osídlený někde mimo orgány, kde mají být, přes selhání imunity a dále i ve své podstatě při špatném užívání pomůcek, při menstruaci, kdy dochází k průniku buněk vejcovody do dutiny břišní, kde se usídlí a ten organismus je nezlikviduje.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, endometrium je, jinými slovy, ta sliznice, která je asi důležitá v té děloze, jaký tam má význam.

mluvčí 4,
——————–
Ta sliznice je důležitá hlavně v době plodnosti ženy v reprodukčním období, kde ta sliznice musí vytvořit prostředí pro usazení embrya do dělohy a vlastně vytvoření těhotenství v děloze.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže pokud žena neotěhotní, ta sliznice tam zůstává nebo se zvětšuje, zmenšuje, co tam dělá.

mluvčí 4,
——————–
Každý měsíc, žena menstruuje a ta sliznice odchází pryč z těla a připravuje se v dalším cyklu další sliznice na možnost dalšího otěhotnění.

moderátorka
——————–
Takže když se připravujeme na miminko, tak se to všechno hodně mění.

mluvčí 4,
——————–
Asi hodně se vše mění.

moderátorka
——————–
No. V minulosti ženy menstruovaly jenom párkrát v životě, dá se říct, tak možná i v souvislosti s touto problematikou přibývá v té dnešní době žen, které bohužel tím onemocněním, endometriózou trpí. Viďte.

mluvčí 4,
——————–
Je to tak Dřív, se říká, že ženy menstruovaly asi 10 % toho, co mají dneska menstruačních cyklů, dneska má žena asi 400 menstruační cyklů za život. Dříve to bylo tak, že žena v 17-18 letech otěhotněla, poté kojila potom ve své podstatě během 23 měsíců znovu otěhotněla a takhle ten celý reprodukční život běžel u té ženy. Dnes, jak se odkládá touha po miminku atd. tak těch menstruačních cyklů přibývá a díky tomu je to jeden z těch faktorů, o kterých se říká, že zvyšují pravděpodobnost výskytu endometriózy.

moderátorka
——————–
Dívky také menstruují čím dál dříve, než to bývalo. Je to pravda.

mluvčí 4,
——————–
O malinko, o malinko, ano, ale není toto nejdůležitější, spíše opravdu jde o to, jakým způsobem ten život je dneska veden a jakým způsobem ta reprodukce se posouvá do vyšších stadií věku nebo života

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Já se přiznám. Od základní školy si pamatuji, že bolestivá menstruace byla téměř běžnou součástí dívčích životů, tak je ta bolest nedílnou součástí. Je to nutné, abychom se my ženy tímto obdobím vždycky protrápily.

mluvčí 4,
——————–
Bohužel je to jeden ze symptomů endometriózy, který trápí ženy hodně, velice špatně se řeší, ve své podstatě to řešení je hlavně v podávání hormonů, hormonální antikoncepce, ale i ženy, který nemají endometriózu, můžou mít částečně bolestivost, protože dochází k určitým stažením dělohy při té menstruaci a i to u některých žen může způsobovat bolest.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Většinou se pídíme, jak to měla maminka, babička. Je to genetická záležitost?

mluvčí 4,
——————–
Endometrióza, výskyt endometriózy v rodině zvyšuje rizika toho, že dcera nebo vnučka bude mít endometriózu také.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, a je pravda, že ženy vysoké, které krvácí silně, které holdují alkoholu, tak ty jsou, endometriózou zasaženy častěji. Výzkumy nějaké jsem četla, že ty vysoké ženy jsou takto ohroženy více….

mluvčí 4,
——————–
Malinko větší výskyt endometriózy zde je, ale není to nějaký jakoby klinicky signifikantní, že bychom měli poradny pro léčbu endometriózy.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
U vysokých žen.

mluvčí 4,
——————–
U vysokých žen je častější, bývá to, ta výška není rozhodující u endometriózy příliš.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže i malé hubené ženy mohou být ohroženy, kolik žen trpí tímto onemocněním.

mluvčí 4,
——————–
Říká se, ve světových statistikách, že až 400 000 000 žen má nějakou formu endometriózy, problémem je samozřejmě, s kterým my se hlavně setkáváme v sanatoriu sanus, je to, že asi 30 % žen s endometriózou jsou v období reprodukčního věku a nějakým způsobem se snaží o těhotenství a ta endometrióza nepřispívá k tomu, aby ženy mohly otěhotnět.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, tak je možnost, jak tomu zabránit, aby ta menstruace odcházela tím správným směrem a neusazovala se nikde, kam nepatří.

mluvčí 4,
——————–
Určitě je to ale i o chování těch žen, hlavně v tom mladém věku, aby nepoužívaly tampony na dlouhou dobu, aby nepoužívaly jiné zábrany odtoku té krve, která tam nemá být, nebo té sliznice, která tam nemá být, protože taková překážka, která tam vzniká, nutí potom tu krev protékat jinými cestami, a to jsou ty vejcovody, do dutiny břišní.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, vidíte to, ale jedna reklama za druhou se na nás valí, jak žena muže být bez omezení. No, špunt není, špunty jako špunt, dá se říct, kde všude se ta sliznice může usadit. Já jsem zmiňovala plíce, mozek, což zní opravdu šíleně a ono to asi i bude šílené s těmi následky.

mluvčí 4,
——————–
Určitě ano. Naštěstí tady ty dvě ložiska, které uvádíte, patří k těm hodně vzácným a my gynekologové s nimi nepřicházíme moc do styku, protože samozřejmě co se týče hlavy, řeší vědci, neurochirurgové, co se týče plic, tak jsou to chirurgové plic atd. my řešíme spíše nálezy v malé pánvi, kde se usazuje ta endometrióza na periteneu – na té bláně, která je v dutině břišní, na vejcovodech, na vaječnících a i na děloze, taková zvláštní endometrióza neboli adenomióza, je usazení buněk té sliznice i ve stěně dělohy, kde způsobuje ty bolesti poměrně velké, hlavně v době menstruace, protože ty buňky, jak jsme si řekli, reagují na změny hormonálních hladin a díky tomu ty buňky krvácí do svaloviny, která potom bolí.

moderátorka
Takže bolestivost. To je ten základní poznávací faktor, kdy žena zjistí, že není něco v pořádku.

mluvčí 4,
——————–
Většinou je to bolestivost vlastně v té malé pánvi a v podbřišku.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ale nemusí to být, ta bolestivost.

mluvčí 4,
——————–
Nemusí, nemusí. Některé ženy přichází i bezpříznakově a teprve při nějaké operaci, například při diagnostické laparoskopii, kdy zjišťujeme, proč žena nemůže otěhotnět, tak se zjistí, že jsou zde přítomná ložiska endometriózy.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Paní Jolana píše, myslím, že vás potěším, zdravím pana doktora, pan doktor mě léčí od roku 2021 a díky panu doktorovi vám krásné a zdravé dva chlapečky a zároveň mě pan doktor vyléčil a po druhém těhotenství jsem krásně čistá. Za to moc děkuji a nikdy mu nepřestanu být vděčná.

mluvčí 4,
——————–
Jolana, jo.

moderátorka
——————–
Je to onemocnění žen v tom produktivním věku s tím, že po menopauze už se nic takového neděje.

mluvčí 4,
——————–
Tak endometrióza se projevuje hlavně ve věku reprodukčním, to znamená od začátku menstruačního cyklu, kdy začnou ženy nebo dívky krvácet až do té doby, kdy vlastně ta menstruace skončí. Je to z toho důvodu, že endometrióza je závislá na hormonálních hladinách, na výkyvech hormonálních hladin, takže dalo by se říct, že po menopauze, když pomineme následky, to znamená nějaké srůsty atd. tak ty potíže s endometriózou, vlastně vymizí.

mluvčí 5,
——————–
Srůsty třeba po císařském řezu, to může dělat komplikace nebo co tam dělá komplikace?

mluvčí 4,
——————–
Ty buňky, které se vycestují do té dutiny břišní, do té malé pánve většinou, tak zde probíhá chronický zánět v té malé pánvi a díky tomu se zde tvoří srůsty mezi střevem a těmi ložisky endometriózy nebo dělohou a střevy a tyto srůsty můžou potom dělat právě ty potíže, které můžou přetrvávat potom i do doby po menopauze.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ale to už se netýká asi té sliznice nebo sliznice, zůstává v děloze, i když už žena nemenstruuje?

mluvčí 4,
——————–
Tam spíše jsou to následky té endometriózy z minulého období, protože opravdu endometrióza je závislá na změnách hormonálních hladin.

moderátorka
——————–
Děloha je suchá po menopauze.

mluvčí 4,
——————–
Je tam nízká sliznice, která když by bylo například potřeba v některých případech, tak je možné zase jí oslovit hormony a může zase fungovat, ale není to tak, že by rostla bez nějakých hormonů.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak ta ložiska vypadají, která se nacházejí tam, kde nemají, jsou to tečky nebo nějaké chuchovalce. Abychom si to uměli představit.

mluvčí 4,
——————–
Tak například na vaječnících může být endometrióza viditelné jako cysta a ta cysta může být od drobných pár milimetrů až po několik centimetrů. Na peritoneu to jsou takové drobné tečky, které tvoří vlastně ta endometrióza, někdy jsou to celé jakoby plaky té endometriózy, kde vidíme ztluštělý povrch těch povrchů, na kterých ta endometrióza nasedá.

moderátorka
——————–
Ono se to na sebe ta ložiska nabalují nebo to zůstává stále v té stejné podobě?

mluvčí 4,
——————–
Ono to zůstává ve stejné podobě, ale bohužel, jak vlastně žena menstruuje, tak v té době z těch buněk vytéká také krev a jak tam vytéká krev, tak tam vznikají reakce, záněty, chronický, stokový, subklinický záněty, který právě tvoří ty srůsty a například, když se usadí ta endometrióza v oblasti vejcovodů může i znepřístupnit nebo může vytvořit stopstav na těch vejcovodech a pacientka nemůže potom otěhotnět.

moderátorka
——————–
Je to trošku šílená představa, že můžeme krvácet vlastně v jakékoliv části našeho těla.

mluvčí 4,
——————–
Je, to tak, to může být opravdu kdekoliv.

moderátorka
——————–
U každé ženy to asi bude úplně jinak probíhat toto onemocnění. Není to pro vás trošku záhadná tato nemoc?

mluvčí 4,
——————–
Je pravda, že u každé pacientky je ten nález jiný a když se dělá potom laparoskopie, abychom nějakým způsobem řešili ten nález, tak neexistují dvě stejné pacientky.

moderátorka
——————–
Zaměříme se teď tedy hlavně na tu léčbu, která možná může probíhat různými způsoby, jak se léčí tato nemoc.

mluvčí 4,
——————–
Tak když to vezmeme úplně jako od té přírody, nejideálnější léčba endometriózy je těhotenství, protože v těhotenství dojde k poklesu hormonálních hladin nebo spíše k poklesu hormonálních výkyvů a díky tomu ta endometrióza se inaktivuje a do určité míry může i zmizet, u některých pacientek se již endometrióza poté vůbec neobjeví.

moderátorka,
——————–
A v kterém roce se ale objevuje endometrióza? Může to být možná ale i v desátém roce, tam to těhotenství úplně nedoporučíme….

mluvčí 4,
——————–
Určitě, samozřejmě toto doporučení je v tom reprodukčním věku a my to dnes vidíme i v těch centrech reprodukční medicíny, kde když vidíme pacientky, které mají endometriózu, tak je více stimulujeme k tomu, aby se o to těhotenství snažily co nejdříve a neodkládaly to dál, protože ta endometrióza může ovlivnit i kvalitu vaječníků, kvalitu těch vajíček, které jsou produkovány a celkově se ta situace s možností otěhotní může zhoršovat.

moderátorka
——————–
Je to asi konzervativní přístup, možná nějaké léky přicházejí v potaz také….

mluvčí 4,
——————–
My se snažíme o konzervativní přístup, i když bohužel někdy se operačním výkonům nevyhneme. Ta konzervativnost je i z toho důvodu, že když resekujete nebo odstraňujete částí těch vaječníků, může docházet ke snížení počtu reprodukčních buněk a tím pádem mírně zredukujete i možnost otěhotnění u žen, tím pádem, co se týče prevence u žen, kde vidíme, že mají endometriózu, tak většinou pacientkám dáváme hormonální antikoncepci, dáváme hormony, které zklidní ty výkyvy hormonů a díky tomu ta endometrióza se buďto zastaví, nebo dokonce i mírně zredukuje.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Potom, když už to nepomáhá ty hormony, tak jste zmiňoval ten chirurgický zákrok, je to náročná operace nebo banální zákrok? Pro vás.

mluvčí 4,
——————–
Tam velice záleží na nálezu, který je v tom bříšku, některé výkony jsou banální, jsou to drobné ložiska, které se zkoagulují nebo zresekují, ale na druhé straně toho spektra jsou velká endometriózní ložiska, která můžou způsobovat změny jak na střevě, tak na močovým měchýři a tyto výkony potom jsou velice složité a samozřejmě nejsou v rukou jenom gynekologů, ale je to na spolupráci s urology či chirurgy.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Četla jsem, že bohužel endometrie se mají tendence znovu opakovat a vracet, takže je to pravděpodobně onemocnění na tu náběh na delší trať.

mluvčí 4,
——————–
U některých žen se povede, že ta operace opravdu, když je radikálně provedená, tak jakoby se odstraní ty ložiska. Bohužel my ty ložiska nemusíme vidět, protože to jsou drobné buňky a i když se radikální operace provede, tak vidíme, že u pacientek se ta endometrióza postupně zase vrací.

moderátorka,
——————–
Takže Medicína ví, jak na to a definitivně tu nemoc odstranit nebo zatím ne.

mluvčí 4,
——————–
My víme, že kdybychom zablokovali tvorbu hormonů u ženy, tak by žena měla klid, ale na druhou stranu to by přivodilo tokové nežádoucí účinky, že tato metoda se používá pouze například v reprodukční medicíně před přípravou k stimulaci VV.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, ale jsou tady možnosti, jak zaznělo, i paní Jolana děkovala, což jsme samozřejmě rádi, že to takto funguje a že dáváte vědět, tak, co působí jako prevence? Pojďme i na tu prevenci. Už jste zmiňoval, že tampony nejsou ideální, ale možná je dobré zdůraznit i životní styl, který na tom bude mít také významnou roli.

mluvčí 4,
——————–
Tak určitě ty hygienický návyky, co říkáte, a dále ten zdravý životní styl a důležitá věc, která je, tak je také neodkládat to těhotenství do vyšších věkových období, protože optimální věk na těhotenství je po dvacátém roce života a kdyby ženy těhotněly v tomto období, tak by ta endometrióza nemusela možná být v takovém rozsahu.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
To by mě zajímalo, kolik žen po dvacátém roce v dnešní době otěhotní. Jaké máte zkušenosti.

mluvčí 4,
——————–
Zdá se mi, že malinko ta mladá generace se vrací k tomu, že to těhotenství bývá trochu dřív, ale je to hodně, hodně individuální, zase některé ženy přichází, že těhotný být nechtějí. Za celý život.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže je to opravdu různé. Žena od ženy. Ale my děkujeme, že jste byl hostem Českého rozhlasu Hradec Králové. A věřím, že i mnohé ženy inspiroval gynekolog Jiří Štěpán z gynekologické kliniky sanus. Děkujeme za návštěvu, na shledanou.


(8, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.