Když špatně slyším… 

ilustrační foto kochleární implantát GameTime News

ČRo

Radioporadna dnes bude věnována sluchu, problémy se sluchem má bohužel každý desátý Čech. A pokud vám už bylo 18 let, měli byste zbystřit i vy, protože S každým přibývajícím rokem totiž uši stárnou, ztrácejí funkčnost. Muži jsou na tom přitom hůř. A o sluch přicházejí dřív. Proč tomu tak je? Jaké jsou varovné signály, že o sluch přicházíme? Jaké jsou možnosti léčby. Světový den sluchu připomíná význam sluchu a také to, abychom se nestyděli navštívit lékaře. Jsem ráda, že ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové už mohu přivítat otolaryngologa Jakuba Dršatu z Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Jak je sluch důležitý pro naše zdraví?

mluvčí 5,
——————–
Tak pro nás otolaryngology, čili ušaře, je to úplná srdcovka, takže pokládáme sluch za jeden z nejdůležitějších. Dá se říct, že když ztratíme zrak, tak nás to odděluje od věcí, když ztratíme sluch, odděluje nás to od lidí, sluch spolu se zrakem to jsou ty dva nejdůležitější z těch pěti smyslů, které máme.

moderátorka
——————–
Co jsou, ale ty varovné signály, že o ten výjimečný orgán přicházíme?

mluvčí 5,
——————–
Většinou to bývá, že se ztrácí první rozumění a hlavně rozumění v konkurenčním šumu nebo v nějakých poslechově nepříjemných situacích nebo obtížných situacích při poslechu cizího jazyka a podobně, čili typicky přicházejí k nám nemocní nebo ještě třeba nejsou vlastně nemocní, ale lidi, kteří říkají, pane doktore, já vlastně slyším dobře, ale špatně rozumím, když jsou přednášky anglicky, či to jsou akademici. Nebo špatně rozumím ve společnosti, v televizi, když hlavně jsou reklamy nebo podobně.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, a proč jsou na tom statisticky hůř Muži? Je proto nějaké vysvětlení?

mluvčí 5,
——————–
Na to jste Mě trošku zaskočilo otázkou, protože nikdy jsem si to takhle nepoložil, ale myslím si, ale to je jenom čistě můj osobní názor, že možná, že přece jenom muži jsou lehce víc vystavený. Buďto rizikovým povoláním, nebo protože dělají hrubší nějaký manuální práce, kde je hluk, anebo i možná rizikovým lehce chováním – je víc kuřáků mužů. Kouření rozhodně souvisí třeba s poškozením sluchu, co se týče hlukového poškození, tam si myslím, že asi nějaký ten rozdíl nebude.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Je těch varovných signálů určitě víc. No, mně připadá zajímavé, že jste zmiňoval tedy se sluchem i ten zrak, ale přitom když člověk přichází o zrak, tak brýle považujeme za jakýsi módní doplněk, u těch sluchadel už mám pocit, že to tak nefunguje, můžeme ho považovat za doplněk.

mluvčí 5,
——————–
No, máte pravdu. a nás, kteří vydáváme sluchadla, protože mojí specializací je nejen otorinolaryngologie, ale také foniatrie, čili foniatři hlavně vydávají sluchadla, tak nás to mrzí, protože si myslíme, že skutečně i sluchadla se dostávají v dnešní době do pozice podobné nebo analogické těm brýlím, že se stávají módním doplňkem, stávají se spotřebním zbožím. Podobně jako brýle si dneska zdaleka nekupujou jenom lidi, kteří špatně vidí, ale koupíte si jedny brýle na řízení auta, koupíte si další brýle proti sluníčku, další proti UV záření, takže třeba i normálně vidící lidi mají doma klidně sadu brýlí a je to v pořádku a jsou skutečně i nakonec tím kosmetickým doplňkem a u těch sluchátek nebo u sluchadel to začíná být vlastně podobně.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Věříte, že to bude takto fungovat Stejně?

mluvčí 5,
——————–
Jako když si koupíte sluchadla, tak si kupujete hifi soustavu na uších přímo a nastupuje i do sluchadel už i umělá inteligence, čili ty sluchadla začínají přemýšlet o tom, co asi byste chtěl slyšet, poznají váš vlastní hlas, začínají poznávat hlasy vašich třeba blízkých. Čili to si myslím, že je fantastická budoucnost. A dneska už i nemocní se sluchadlama, když nemají velmi těžkou nedoslýchavost, tak s těmi pomůckami můžou slyšet i lépe než normálně slyšící.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, podívejte se na mě, já si třeba bez sluchátek neumím představit vůbec život. K nám to patří, říkají nám tedy na moderátorům, že vypadáme jak Miky Mouse s těmito sluchátky, ale těch forem sluchátkových je samozřejmě daleko, daleko víc. My si o nich v tom dalším vysílání určitě řekneme, ale nabídneme možnost i našim posluchačům, pokud byste se chtěli zapojit a zeptat se na cokoliv, co se sluchu týče, tak nám zavolejte 726 a třikrát 46, případně dotazy pište na mailovou adresu studio hradec@rozhlas.cz. Pane doktore, sluchátka poprosím, nasaďte si. Máme tady první dotaz po telefonu, vítejte, můžete se ptát, dobrý den.

mluvčí 6,
——————–
Dobrý den, já vás zdravím a chtěla jsem se zeptat pana doktora. Jsem už přes 80 let osoba a začínám špatně slyšet a jestli by mě nepomohl třeba jenom nějakej výplach.

mluvčí 5,
——————–
To je úplně v pořádku, že se takhle ptáte a máte naprostou pravdu. Tím vlastně to začíná, že by se měl někdo podívat do ucha, čili lékař, může to být praktický lékař, dneska i praktický lékaři jsou cvičení na to, aby byli schopni rozpoznat základní nálezy na zvukovodu a bubínku, anebo je to potom specialista ušní, nosní, krční, čili otorinolaryngolog, aby se podíval do ucha a pokud by zvukovod byl něčím vyplněný, typicky ušním mazem nebo nějakým cizím tělesem tak, aby uvolnil zvukovody a tím se sluch samozřejmě může zlepšit.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže v určitém případě výplach pomáhá.

mluvčí 5,
——————–
Určitě. To je vždycky to první, že se podíváme do toho ucha a druhé je, že změříme ten sluch, čili audiometrické metody.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Další dotaz jste v radioporadně. Dobrý den.

mluvčí 6,
——————–
Tady Hannka z Broumova je 79 roků, dlouhá léta, Man pinitus strašnaj, ale teď se to tak zhoršilo úplně šíleně, jo, takže beru prášky na Stani, protože bych se jinak zbláznila, už jsem na nich závislá. A když pořád čtu v novinách ty reklamy na to, že když si koupím, já nevím támhleto od nich, jestli to je vlastně, já jsem byla nana ušněm, ale tam mi řekl pan doktor, že není pomoci u tinnitu.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Kolik let, kolik let nám jenom řekněte, vás to trápí.

mluvčí 6,
——————–
No, kolik let je mě.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ne? Kolik let vás tinnitus trápí?

mluvčí 6,
——————–
Já mám špatnej signál, to je hrozný, teď je to hrozný. A.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Pan doktor.

mluvčí 5,
——————–
Dobrý dopoledne a naprosto vám rozumím. Tinnitus je šelest ušní – je velmi svízelná záležitost, ale myslím, že není to tak, že by se nedalo nic dělat, nebo že by, že byste s tím musela jenom zůstat bez pomoci, že není pomoci. Zase v prvé řadě je potřeba zjistit, kde je ta příčina toho tinitu, to znamená změřit sluch a případně i třeba udělat zobrazovací vyšetření, jestli ten tinitus nemá nějaký základ v hlemýždí nebo v sluchovém nervu, anebo někde i v oblasti mozku. tady totiž plyne i trošičku beznaděj, že to nedokážeme léčit ve velkém procentu případů, co se týče té příčiny, protože ne vždy dokážeme vidět, kde ten tinnitus vznikl, a to může být v podstatě kdekoliv na úrovni sluchového systému, od toho zvukovodu, o kterém jsme už hovořili, tak i po centra, která jsou nějakým způsobem zavzatá do emocí, to také vytváří tu emoční stránku toho tinnitu, anebo další nějaká sluchová centra až po vlastně oblasti, které vnímají zvuky, čili proto je velmi obtížné tinnitus léčit, ale pokud se objeví nějaká organická příčina, čili něco, co by mohlo způsobovat ten tinitus, tak tam možnost léčby je, někdy se to i léčit musí, protože jsou i třeba drobné nádorky, které způsobují tinnitus, anebo třeba je možnost maskování pomocí sluchátek, někdy, když je hluchota, tak tinitus může příznivě ovlivnit kochleární implantát a někdy to jsou i léky, které se v podstatě zaměřují na jednu stranu, na ten tinitus vlastní, pokud to je možné léčit, anebo aspoň na tu emoční složku toho tinnitu, protože u tinnitu je důležité nejen, jaký je sám o sobě, ale jak ho vnímáme, takže proto pravděpodobně berete I léky.

moderátorka
——————–
Mám pocit, že jste dal velkou naději teď mnoha pacientům. Ono ohledně tinitu přišlo nespočet těch dotazů, ještě, než jste přišel do redakce. Protože myslím, že je to velké téma. Hovoří se o tom, že když to pískání je několik let, že už je to horší, zkrátka ta léčba, ale ty cesty jsou, takže nevzdávat se, doporučuje pan doktor. Máme tady další telefonát. Dobrý den.

mluvčí 6,
——————–
Já bych se chtěla pana doktora zeptat, já mám taky pro problém, že nerozumím, co se s tím dá dělat.

mluvčí 5,
——————–
Je potřeba kontaktovat Otorinolaryngologa, čili ušního lékaře. Zase si s váma popovídá, podívá se do ucha, změří vám sluch. A pokud by se jednalo třeba o tu stařeckou nedoslýchavost nebo nedoslýchavost, která se nedá ovlivnit výplachem, léky anebo operací, tak pak tou nejpravděpodobnější možností budou sluchátka.

moderátorka
——————–
Je věk zásadním faktorem při té ztrátě sluchu? Orgány se opotřebují, jsou unavené třeba i po nemocech a infekcích.

mluvčí 5,
——————–
Dá se říct, že věk je jedním z určujících faktorů poškození sluchu. Říkáme tomu také presbyakuze, čili stařecká nedoslýchavost. Ve své podstatě to vlastně není onemocnění, je to přirozený proces tak jako na stáří – Hůř vidíme, tak i hůř slyšíme a naštěstí právě v těchhle případech bývá velmi efektivní ta sluchadlová korekce, čili sluchátka.

moderátorka
——————–
Rizikovým faktorem je demence. Teď určitě nechceme nikoho strašit, ale ten sluch bychom si opravdu měli hýčkat. Jak je nějaká možnost, tak k lékaři dojít.
Babi dědo, slyšíme se. Tak to je kampaň, která byla spuštěna před čtyřmi lety. A snažila se poukázat na problémy se ztrátou sluchu ve stáří a také možnosti kompenzace na webových stránkách. Babi, dědo, slyšíme se, najdete jednotlivé příběhy pacientů, kteří se shodují tedy na tom, že když opět uslyšeli, že to byla ta nejúžasnější věc, která se jim v životě stala. Vy jste, pane doktore Dršato, asi svědkem takovýchto událostí, tak je to radost vidět ty lidi.

mluvčí 5,
——————–
Můžu to potvrdit, a to je samozřejmě i to, co nás nabíjí, když dáme pacientům sluchadla, zvlášť, když je třeba nechtěl, nevěřil tomu. A teď najednou se to správně nastaví a lidi rozkvetou, člověk rozkvete najednou, Ježíš, tohle to jsem ještě neslyšel, to je nádhera, to jsem nevěděl, že to je tak příjemný a je fantastický, že ty sluchadla dneska takový jsou, protože to třeba před 10, 15 lety, když jsem začínal, zdaleka nebylo. Ta technologie jde raketově dopředu.

moderátorka
——————–
Teď i já vás poprosím, nasaďte si sluchátka, máme tady další telefonát, jste v rádio poradně, vítejte.

mluvčí 8,
——————–
Ne, dobrý den. Tady Jana z Náchoda. Pane doktore.Já nemám problém se sluchem, ale s čichem.Ano, a mám to od té doby, co jsem se nechala očkovat modernou před třema čtyřma let. Dá se s tím ještě něco dělat? Poraďte.

mluvčí 5,
——————–
Po třech letech? Tak ale samozřejmě v rádiu to nevyléčíme, ale to, co popisujete, tak taková zkušenost je, je to popsáno. Já si myslím, že nejrozumnější je přes vašeho otorinolaryngologa objednat se na vyšší pracoviště, čili to je spíš klinické pracoviště. Buďto u nás v Hradci Králové, anebo v Pardubicích se tím zabývá přednosta pan Dr. Vodička.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Další dotaz přišel písemnou formou. Pan Jirka se ptá, jestli existují naslouchátka, která se nemusí strkat do uší.

mluvčí 5,
——————–
No, to jako kdyby se ptal, jestli existují brejle, které se nedávají na oči. Ale ano, má v tom pravdu. Existují sluchadla tzv. pro kostní vedení, ale ty jsou jako zdravotnický prostředek pro specializované případy. Tam, kde třeba chybí zvukovod, čili není kam to sluchadlo dát a je to spojené s takzv převodní sluchovou vadou, čili to bych zabíhal do podrobností.
Jsou to výjimečné případy, existuje to, ale jsou to výjimečné případy. Ale jsou sluchátka hudební, které se nedávají na uši a také fungují právě na principu přenosu kostním vedením.

moderátorka
——————–
Jak se díváte na ucpávky v uších na noc, je pravda, že ticho léčí?

mluvčí 5,
——————–
Tak má to něco do sebe samozřejmě. A prodávají se i ucpávky hlavně pro chrápače nebo pro lidi, kteří chrápou, respektive jejich partnery, aby z toho neohluchli, ale má to zase úskalí, že tím pádem neslyšejí třeba toho partnera, kdyby měl zástavy dechu a podobně. Jsou samozřejmě potřebné v určitých situacích do letadla. Nebo když je hluk, tak stačí i běžné špunty, které se komerčně prodávají.

mluvčí 9,
——————–
Chráníme se tím.

mluvčí 5,
——————–
Tak, chráníme si sluch a potom jsou specializované pro profesionály, hudebníky třeba, kteří potřebují, aby se zvuk zeslaboval proporcionálně, to znamená z hloubky, stejně jako výšky, což ty běžné ucpávky, které koupíte na internetu, tak to nedokážou.

moderátorka
——————–
Co jsme všechno už vymysleli Viďte? No, co se sluchu týče, tak tou špičkou ledovce bude asi kochleární implantát, což je velmi specifická záležitost, která tu nedoslýchavost řeší.

mluvčí 5,
——————–
Ano, dá se říct, že to je taková Špička té pyramidy nebo třešinka na dortu. Kochleární implantáty už neřeší nedoslýchavost, ale vlastně až velmi těžkou sluchovou ztrátu, čili lidově, jak říkáme, hluchotu nebo také, jak říká slogan, když sluchadla nestačí, protože když budete slyšet velmi, velmi špatně, tak tam už nejsou nic platné různé sofistikované systémy, ani umělá inteligence. Je prostě potřeba do uší vložit obrovský zisk toho zvuku, to znamená obrovské zesílení, ale v určitých ztrátách potom už ty sluchátka jsou v podstatě stejně jenom pomůckou k odezírání a tam pomůže až kochleární implantát, což je, když bych to řekl lidově, úplně nové umělé ucho.

moderátorka
——————–
Umělé ucho, no, je to určitý fenomén. I kuchleární implantát má svůj den. Slavili jsme ho nebo připomínali jsme ho před pár dny. Vy jste u té příležitosti měli i velké setkání v nemocnici. Za velkého zájmu, viďte?

mluvčí 5,
——————–
No. Děkuju za toto připomenutí, ano. 25. února se slaví den kochleárních implantátů a 3. března Světový den sluchu. Čili my to spojujeme, ale to jsme udělali poprvé takové setkání i s našimi uživateli kochleárních implantátů a i se zájemci o kochleární implantát, protože jsme si uvědomili, že mnohé věci se časově nevejdou do ordinace nebo lidi by se rádi něco zeptali, ale ostýchají se doktora, když je v bílém plášti a v té nemocnici to prostě smrdí všema těma dezinfekcema….

moderátorka
——————–
Někomu to voní třeba. Tak….

mluvčí 5,
——————–
Takže jsme přišli v sobotu úplně v civilu a málem praskla posluchárna a nakonec beseda se protáhla, že jsme propásli málem oběd.

moderátorka
——————–
No, abychom to vysvětlili, ale těm, kteří opravdu nemají tušení, jak takový implantát vypadá. On je to kousíček drátku, co jsem měla možnost nastudovat, který zavedete do hlavy a konec ven. Tak takové handsfree, laicky řečeno, máme v hlavě voperováno a na základě toho ti, kteří už neslyší, tak opět uslyší.

mluvčí 5,
——————–
Tak hodně, hodně zjednodušeně se to tak dá říct, ten kochleární implantát má vlastně dvě části, jedna je ta vlastní, která se implantuje, implantuje se to pod kůži, takže nic samozřejmě nekouká ven a ta sestává z těla implantátu, který dekóduje informaci ze zevnějška, z toho vnějšího procesoru, a vytváří z toho elektrické impulsy a ty pomocí skutečně tenounkého drátku říkáme tomu elektrodový svazek nebo elektrosvazek, tak tento elektrosvazek je zaveden přímo do vnitřního ucha, do toho hlemýždě, to je orgán, který skutečně vypadá jako malý šneček, hlemýžď a tam se musí svinout a potom přímo dráždí sluchový nerv. Čili to je v případě, kdy ty smyslové buňky, které zprostředkování slyšení, už nejsou přítomny, jsou zničené,

moderátorka
——————–
Kolik operací jste takových udělali v našem regionu?

mluvčí 5,
——————–
No, v letošním roce to vypadá, že bude mít 200 implantací.

moderátorka
——————–
A před malou chvílí nám volala paní Marie, která upozorňovala na hudbu, která se ozývá ve filmech, v televizi, zkrátka všude. A pak je problém s tím porozuměním, což je asi komplikace v tom starším věku a zkrátka mixovat to dohromady je náročnější na poslech, viďte, pane doktore.

mluvčí 5,
——————–
Je to tak a jsem hrozně rád, že to tady zaznělo, my lékaři jsme z toho naprosto nešťastní, protože bohužel to je trend, který má svoji psychologickou marketingovou logiku, protože prostě hudba vytváří naši náladu, podněcuje, proto také v supermarketech hraje hudba. Aby se nám lépe nakupovalo a vlastně i takto psychologicky ta dnešní moderní hudba je zaměřená na to, aby ten posluchač to vnímal i dalšími smysly, čili když ta hudba je velmi, velmi hlasitá, tak to vlastně vnímáme celým tělem, i ty vibrace, proto záměrně dneska ta hudba je hlasitá, ale pro uši je to přímo strašné. A mnohdy překračují ty decibely takové dávky, které jsou nebezpečné pro ucho. A setkáváme se i potom s posluchači koncertů, kteří k nám přicházejí s poškozeným sluchem.

moderátorka
——————–
Příliš hlasité, noví moderátoři, občas taky mluvíme do hudby, protože se zrychluje to tempo a ta doba je taková. Kdybychom byli na místě, tak mladší posluchači nebudou poslouchat, je to neuvěřitelně komplikované, tato problematika.

mluvčí 5,
——————–
Je to bohužel tak, že jsme si odvykli i poslouchat tichou hudbu, bohužel dokonce i klasická hudba se začíná vlastně zesilovat pomocí reproduktorů a je to úplně proti smyslu té hudby, ale tak to na světě chodí.

moderátorka
——————–
Je, pane doktore, něco, co děláme opravdu špatně a čím ty uši poškozujeme, co nám uši už zkrátka neodpustí? Je to ta hlasitá hudba, asi pak je tady fenomén čištění.

mluvčí 5,
——————–
Tak já si myslím, že ta prevence ztráty sluchu je skutečně velmi důležitá, protože mnoho těch sluchových ztrát je, jak říkáme, preventabilních, čili dá se jim předcházet a ten nadměrný hluk je číslo jedna. Co se týče čištění uší, tak to je taky takový evergreen, ale to až tolik nepoškozuje, sluch, ale spíš ten vlastní zvukovod a pokud si čistíme uši intenzivně nebo špatně, no, tak si můžeme způsobit zánět zvukovodu, protože s tím strháváme ty ochranné vrstvy, anebo v nejhorším případě se dá propíchnout i bubínek, ale to jsou všechno věci, které se dají poměrně odstranit a nejsou spojené se ztrátou sluchu.

moderátorka
——————–
Další telefonát, vítejte, dobrý den.

mluvčí 6,
——————–
Dobrý den. Tady je posluchačka od Náchoda. Já k vám mám velikou prosbu. Já jsem prodělala chřipku těžkou, kašel hroznej a jako jsem, vůbec jsem neslyšela a už to trvá vlastně dva měsíce a teď už se to polepšilo, zlepšilo se to trošku, ale stále mám, jak kdybych měla ty uši Zalehlý. Včera jsem byla u vnoučátek, pravnoutátek, tak to bylo ty vysoký hlasy, jináč jako.
No, no, a krom toho jsem ještě měla covid dvakrát a ztratila jsem čich, takže to mám takový.

moderátorka
——————–
Dobře. Necháme zareagovat pana doktora. Asi to může mít vliv. Opatrujte se, opatrujte se na.

mluvčí 5,
——————–
Já děkuju za dotaz. A o tom čichu jsme hovořili. A ten sluch může být dočasný a může to být bohužel i třeba trvalá sluchová ztráta, čili tam jim nezbývá, než si nechat ten sluch změřit, čili jednak, aby se lékař podíval do toho ucha, jestli to není něco jednoduchého, jako třeba ten ušní maz a vypláchnout, a potom vyšetření audiometrické, čili jak skutečně slyšíte, a podle toho se dá rozhodnout, jestli se to dá léčit léky nebo případně operací nebo nějakým drobným zákrokem na uchu, anebo jestli by nejvhodnější byly ty sluchátka, anebo lékař třeba řekne, že to celé přejde a že to chce jenom chvilku času.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Pan Tomáš se nás ptá, jestli sluch mohou poškozovat i některé léky.

mluvčí 5,
——————–
Je to tak. Mnoho léků má různé interakce a v zásadě všechny léky, které jsou nějakým způsobem nebezpečné pro nervový systém nebo cévní systém tak mohou poškodit i sluch. Jsou některé léky, u nich je vysloveně známo, že jsou takzvaně ototoxické, čili jsou jedovaté pro sluchový orgán.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže opatrně. Většinou tam bývá asi upozornění.

mluvčí 5,
——————–
bývá tam upozornění a o tom už lékaři vědí.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tak ještě jeden telefonát stihneme. Vítejte v radioporadně. Dobrý den.

mluvčí 13,
——————–
Tady posluchačka z Žíželic, pan doktora známe a chtěli bysme mu poděkovat za včasnou diagnostiku, máme dítě, jeho pacientku, Hanku Hradeckou s kochleárníma implantátama. A díky jeho včasné diagnostice a jeho péči naše dcera vlastně slyší. Teď prakticky se chová jako slyšící dítě, takže moc zdravíme.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
A děkujeme a my děkujeme, že jste dala vědět. Děkujeme, ať se daří dál, mějte se krásně, na shledanou.

mluvčí 5,
——————–
Na shledanou. Já vás taky moc a srdečně zdravím i Johanku. A jenom bych chtěl říct celé veřejnosti, že to není práce jednoho lékaře, ale že kochleární implantace je otázka celého týmu odborníků a nezáleží zdaleka tak jenom na tom prvním vychytání, to je velmi důležité zachytit nemocného, který potřebuje.

(12, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.