Boří mýty a plní si sny. Mirek Motejzík válí na běžkách i bez nohy

Sportovce Miroslava Motejzíka jen tak něco nezastaví. Ani chybějící noha, o kterou přišel před lety po dopravní nehodě.  Naopak. Píše dějiny českého para biatlonu. Jako první Čech nastoupil do závodu Světového poháru pod hlavičkou Mezinárodní biatlonové unie. Svým úsilím i osobním odhodláním tak motivuje současné i budoucí závodníky, kteří mají podporu programu ParaRestart. Ten je společným projektem Českého paralympijského výboru a společnosti Sazka.

Miroslav Motejzík ze Strakonic si přeje, aby se stal průkopníkem tak krásného sportu, jakým para biatlon je. Rád by se kvalifikoval na Zimní paralympijské hry 2026 a třeba tím inspiroval další para sportovce. Píše o něm i specializovaný server Biatlon.

Muž zapsaný v Guinessově knize rekordů

S para biatlonem Miroslav Motejzík teprve začíná, ale s běžeckým lyžováním má spoustu zkušeností. Absolvoval laufařskou Grand Classics – Marcialongu, Jizerskou padesátku, Vasaloppet a Birkebeinerrennet. Loni jako první amputovaný sportovec dokončil nejdelší závod v běhu na lyžích na světě.

„Trať legendárního švédského závodu Nordenskiöldsloppet, která měří 220 kilometrů, projel za necelých 19 hodin. Tím si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů,“ napsal web Biatlon.

Byla to pro něj nová, extrémní zkušenost.

„Poprvé za 15 let na protéze jsem ji měl tak dlouho v zátěži, aniž bych ji 20 a půl hodiny sundal. Je to pro mne další mezník a zkušenost, jak pracovat s bolestí a přetížením. Další výzva byla sprcha na jedné noze, ale i to jsem dal a pokusil se usnout,“ těšilo českého závodníka, který se svými pocity podělil s Deníkem.

„Mám rád výzvy, které dávají smysl a mají sociální přesah, charitativní, motivační nebo inspirující. Jdu příkladem zdravým i handicapovaným lidem, dětem, že nic není nemožné. Ukazuji, že Czech Para Nordic mají svou kvalitu a že i bez nohy se dá žít život bez hranic.“

Na lyžích běhá s protézou. Důvod? Před 20 lety se vracel s kamarády z diskotéky, když do jejich skupiny najel opilý řidič. Miroslav skončil na ARU a podstoupil řadu operací. Nejvíc to odnesla jeho levá noha, kterou mu lékaři o 4 roky později amputovali pod kolenem.

Zdolal Ironmana a himalájskou horu

Kromě zmíněných laufů (lauf je německé slovo, které znamená běh. V češtině se toto slovo používá pro označení běžeckého závodu, zejména v dálkovém běhu. Například se můžete setkat s pojmy jako „maratonlauf“ (maratonský běh) nebo „ultralauf“ (ultramaraton) – pozn. red.) se věnuje i dalším sportům. Jako první sportovec bez nohy v Česku a na Slovensku zdolal Ironmana.

Jak jsme již v Deníku před časem informovali, neúnavný borec dokonce dokázal zdolat vrchol himálajské hory Mera Peak, který se tyčí do výšky téměř šesti a půl kilometru.

A teď má před sebou další výzvu – para biatlon. „Výběr sportů se posouvá s věkem,“ usmívá se Miroslav Motejzík, který v září oslaví 50. narozeniny.

„Minulý rok jsem přestal běhat. Zvládnu to do kopce, ale už ne z kopce. Bolí mě koleno, v létě jsem byl na operaci s meniskem. Takže mi zbyly běžky a z triatlonu plavání a kolo. Myslím si, že vytrvalost mám díky tomu dobrou. Hůř už se dostávám do rychlosti, která nebyla na laufech tolik potřeba,“ přibližuje.

Web Biatlon ještě doplnil, že Miroslav Motejzík je členem české reprezentace Para Nordic, která spadá pod Svaz lyžařů České republiky. Už loni si tak vyzkoušel Světový pohár v para běhu na lyžích.

„Běžky a laufy mě naplňovaly vždycky. V laufech jsem se propracoval na slušnou úroveň. Na krátkých tratích bych potřeboval, aby se medaile rozdávaly odzadu. Pak bych byl velmi úspěšný,“ zavtipkuje.

Samouk, co má už podporu Svazu lyžařů

Při laufech využíval hlavně soupaž, s ostatními technikami se pořád trochu pere.

„Byl jsem samouk, ale teď mám podporu Svazu lyžařů a Centra handicapovaných lyžařů. Ač to tak zatím nevypadá, hodně mě posunuje spolupráce s trenérkou Martinou Chrástkovou,“ poznamenal.

Centrum handicapovaných lyžařů sídlí v Janských Lázních a je jedním ze dvou spolků zaměřených na handicapované sportovce, které už přijal do svých řad Český svaz biatlonu. Miroslav Motejzík se ale hodně připravuje doma ve Strakonicích, kde je i biatlonový klub.

„Hodně mi pomáhá Martin Šíma, který tam trénuje děti. Dal mi základní rady a určitě bych chtěl ve spolupráci pokračovat,“ uvedl.

V para biatlonu se střílí ze vzduchovky, stejně jako v žákovském biatlonu.

„Když to čas dovolí, tak se připojím k dětem na střelnici. Můžu trénovat i doma na zahradě. Vyrobil jsem si tam střelnici, ale je to komplikovanější. Střílím v civilu, s běžeckou protézou, ale ne s lyžemi,“ popisuje Motejzík své para biatlonové začátky.

Když není sníh, přichází bazén a posilovna

Sport dokáže skloubit i s prací. Spravuje nemovitosti, se kterými není v zimě tolik starostí.

„Odtrénuju zhruba 10 hodin týdně. Na Šumavě byly letos podmínky o dost horší než v Jizerkách, takže na sníh jsem se dostal dvakrát třikrát týdně. Nahrazuju to kolem, posilovnou a plaváním. Letos v říjnu jsem začal jezdit na kolečkových lyžích a už se těším na letní přípravu. Věřím, že kilometry na kolečkových lyžích budou znát i v zimě,“ řekl ke své přípravě charismatický a odhodlaný muž.

Těžká závodní premiéra, která borce neodradila

Závodní premiéra českého para biatlonisty proběhla na Světovém poháru ve Val di Fiemme. Šlo zároveň o generálku na nadcházející paralympiádu. Spolu s Miroslavem Motejzíkem vyrazil do Itálie ještě Miloš Dušek, který je také součástí Para Nordic reprezentace. Účastní se závodů transplantovaných sportovců.

„Miloš pro mě dělá maximum, co může. Je tu v roli trenéra, informátora, servisáka a motivátora. Máme to moc hezky nastavené,“ vyzdvihuje Miroslav svého parťáka.

A co bude dál?

„Biatlon je krásný sport. Baví mě se na něj dívat a doma u něj jezdím na kole na trenažéru. Rozhodně nic nebalím. Klidně přijmu roli průkopníka s tím, že budu jezdit na chvostu. Bylo by hezké se dostat na paralympiádu. A třeba tím někoho inspirovat,“ dodává Miroslav Motejzík.

O projektu ParaRestart

V České republice žije téměř 13 procent lidí s určitým typem handicapu, který je dlouhodobě limituje v běžném životě.

Vlivem nehod, zranění a závažných onemocnění mezi ně přibude každý rok průměrně 200 Čechů, kteří přijdou o končetinu nebo jsou upoutáni na invalidní vozík.

Vyrovnat se s nelehkou životní situací a vrátit se k běžnému životu jim nyní pomáhá nový projekt ParaRestart. Ten seznamuje klienty rehabilitačních center s možností aktivního sportování.

ParaRestart vznikl ve spolupráci Českého paralympijského výboru a společnosti Sazka. Má zvýšit povědomí o možnostech sportování handicapovaných osob a prostřednictvím sportu jim pomoci vyrovnat se s těžkým životním obdobím.

Součástí je pomoc na financování specifických podmínek a vybavení pro handikepované sportovce. Zároveň se jedná o první systematický projekt na vyhledávání budoucích paralympijských sportovců.

Více na webu paralympic.cz/pararestart.

David Karola

Karvinský deník

https://karvinsky.denik.cz

(18, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.