Proč nám otékají nohy?  

ČRo Dvojka – Poradna

Otoky nohou trápí mnoho lidí a mohou signalizovat různé zdravotní problémy. Jaké jsou nejčastější příčiny otoků nohou? A kdy je třeba vyhledat lékaře? A jaké jsou i možnosti léčby?
A naším hostem paní Dr. Petra Zimolová, vedoucí lékařka angiologie kardiologické kliniky druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hezké dopoledne. Paní doktorko.
Ono možná, když se řekne otoky nohou, tak těch příčin může být velká spousta. Mohli bychom možná vyjmenovat ty nejčastější.

Dr. Petra Zimolová,
——————–
Mezi nejčastější důvody vzniku otoků dolních končetin patří chronické žilní onemocnění dolních končetin a dále otoky mohou být způsobeny ledvinou, nedostatečností kardiální, tedy srdeční dekompenzací, dekompenzací jaterního onemocnění, metabolickými onemocněními, poruchou funkce hormonů štítné žlázy a dále, těch důvodů je celá řada. Patří sem i posttrombotický syndrom v rámci žilního onemocnění a podobně.

moderátor
——————–
Znám řadu lidí, kterým nohy otečou takovým tím v uvozovkách běžným způsobem, že říkají, dlouho jsem stál, dlouho jsem chodil nebo dlouho jsem stála, byla jsem si zatancovat, mám oteklé nohy nebo jsem absolvovala dlouhou pěší túru, kdyby otoky nohou měly být, nebo ve kterém momentě bychom měli jít za odborníkem.

mluvčí 1,
——————–
Za odborníkem nebo za lékařem? Můžeme začít samozřejmě praktickým lékařem, za ním bychom vždy měli vyrazit při nějaké atypické nezvyklé situaci. Pakliže dochází k otokům pravidelně, tak jistě je třeba to také vyšetřit, ale není tam zase ta urgence nějakého vyšetření. V okamžiku, kdy vznikne otok náhle, navíc může být bolestivý, tak pak bychom jistě neměli váhat s tím vyšetřením a jít k lékaři.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Paní doktorko, já, když jsem se vás ptala v první otázce, co mohou být ty příčiny nebo důvody otoků nohou, tak jste zmínila i chronické žilní onemocnění. My vždycky, když slyšíme slovo chronické, tak to znamená dlouhodobé, vysvětlíte vlastně tuhle diagnózu? Prosím, o jakou jde a proč ta dlouhodobost tam je?

mluvčí 1,
——————–
Jedná se o chronické, tedy dlouhodobé onemocnění žilního systému ve smyslu poruchy funkce žil, hlavní funkcí žilního systému, toho povrchového, je transport odkysličené krve zpátky k srdci, což je ztížené gravitací, nějakým tlakem v břiše a v hrudníku, který všichni standardně máme a žíly to mají ztížené právě díky těmto překážkám. V žilách je spousta chlopní, které fungují jako taková vrata, která se musí vždy otevřít a zavřít, aby část porce krve vždy byla přečerpána směrem vzhůru k srdci. Pakliže dojde k poruše této funkce, vzniká chronické žilní onemocnění a vzniká chronická porucha žilní hemodynamiky, ta může nastat i v rámci postižení cévní stěny nebo žilní stěny.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Dá se paní doktorko zobecnit, kdo je možná náchylnější právě k potížím s otoky nohou. Podle dejme tomu, věkových kategorií, případně váhy a podobných záležitostí. Nebo to nehraje…

mluvčí 1,
——————–
Hraje roli, významnou roli hraje i genetika, další významnou roli hraje pohlaví. Ženy jsou ohroženy častěji, vícečetná těhotenství přispívají k možnosti vzniku tohoto onemocnění, dále nadváha, obezita, statický způsob života, to znamená dlouhé stání, dlouhé sezení, vynechávání sportů ve smyslu pohybu dolními končetinami a podobně. Tito lidé jsou určitě víc ohroženi.

moderátor
——————–
Už přicházejí vaše dotazy, můžete i zavolat na 22 155, 25, 25, ale esemeskou přišel stručný konkrétní dotaz od Mirky. Jsem ve třetím trimestru těhotenství a pravidelně mi otékají nohy, jak si pomoct.

mluvčí 1,
——————–
Tady bych doporučila zevní elastickou kompresi, tedy kompresní prádlo. Domluvit se i s praktickým lékařem, jestli tento, řekněme, normální nebo většinou provázející stav těhotenství, je v pořádku… potřebuje do vyšetření a zevní elastická komprese co nejvíce dávat nohy nahoru, podložit si nohy vždy, pakliže budete sedět, podložte si nohy polštářkem a položte je na stůl, to se smí.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Paní doktorko, my jsme si v první části naší poradny pověděli vlastně, co může být těmi příčinami, že nám otékají nohy, pokud tedy jdeme k lékaři, co nás tam čeká, jaká vyšetření.

mluvčí 1,
——————–
Praktický lékař rozhodne, nebo vlastně si dá v rámci diferenciální diagnostiky jistě otázku, jestli se jedná o otok akutní, anebo chronický. V rámci nálezu, který může být jednostranný nebo oboustranný, symetrický otok, se pak rozhodne, jestli potřebuje další dovyšetření. Vstupně se jistě udělají laboratorní testy, které vyloučí třeba srdeční rekompenzaci, jaterní renální nedostatečnost a podobně. A pak může odeslat pacienta na specializované vyšetření k nám na angiologii, kde my pomocí různých vyšetřovacích metod, základem je ultrazvukové vyšetření, zhodnotíme stav a kondici žil jako takových.

moderátor
——————–
Co medicína dnes v tom dalším kroku očekávaném může zvládnout, znamená to, že otoky se nebudou zhoršovat nebo se budou zlepšovat nebo zcela zmizí.

mluvčí 1,
——————–
Asi všechno je možné, pakliže dobře zaléčíme správně diagnostikovanou příčinu, tak může dojít k úplné regresi otoků, řekněme, symptomů žilního onemocnění nebo těch dalších onemocnění, otok je jedním ze symptomů chronického žilního onemocnění a pakliže včas zabráníme progresi onemocnění, tak můžeme očekávat i významnou úlevu a bude li pacient dodržovat námi stanovená doporučení, tak může mít velmi dobrý kvalitní život bez nějakých těch dalších přídatných potíží.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Nemám zkušenost, tedy zatím, to znamená, že budu zobat nějaké prášky.

——————–
Můžeme, můžete zobat prášky. My doporučujeme, pakliže se jedná tedy o to chronické žilní onemocnění dolních končetin, doporučujeme venofarmaka, to je jeden z pilířů léčby. Dalším významným pilířem jsou režimová opatření, kdy my doporučujeme pacientům eventuální redukci hmotnosti, pravidelné cvičení, zdravý životní styl a leckdy můžeme doporučit i řešení chirurgickou metodou, pakliže se jedná o nějaký problém, který je chirurgicky odstranitelný a vede právě k těm symptomům, Otokům.

moderátorka
——————–
Paní doktorko, vy jste pověděla, že příčinou může být, a teď to řeknu velmi laicky – Třeba srdce nebo ledviny je špatná fungování, které se projeví vlastně tím, že nám otékají nohy. Co se s námi jako s pacientem děje? Tedy z dlouhodobého hlediska, tam dochází k nějaké multioborové spolupráci.

mluvčí 1,
——————–
Multioborová spolupráce je nesmírně důležitá a my si vzájemně pacienty, pakliže je to nutné, přeposíláme, přijde li pacient na první vyšetření k nám, my nestanovíme tu diagnózu jako základní žilní žilní dekompenzaci, vždy pošleme pacienta třeba na další kardiologická vyšetření, ultrazvuk srdce odebereme specifické markery, které to signalizují, standardně doplňujeme odběry ledvinných funkcí a podobně.

mluvčí 2,
——————–
Dobrý den. Tady posluchačka z jižní Moravy. Chtěla bych se zeptat paní doktorky, už asi 10 let mě trápí otoky nohou a všechna vyšetření žíly srdce, ledviny, štítná žláza. Mám v pořádku, nosím teda podkolenky kompresní a stav se mě vždycky zhorší v létě, když je horko.

mluvčí 1,
——————–
Zhor. Pardon, ještě něco chcete dodat.?

mluvčí 2,
——————–
No, že se snažím ty nohy do té vyvýšené Polohy, i v noci mám pod nohama takový klín jakoby, aby je měla ve zvýšené poloze.

mluvčí 4,
——————–
Ano, Paní doktorko.

mluvčí 2,
——————–
Zhoršení potíží v letních měsících je typickým příznakem žilních potíží nebo bývá provázanost žilními potížemi. Nevyšetřovala jsem vás, samozřejmě, mohli bychom zařadit váš stav mezi tzv. počínající, i když to už trvá 10 let, žilní onemocnění, které je spojeno s typickými příznaky a symptomy, ale bez viditelných známek, je na druhou stranu s podivem možná, že lékaři nenašli a neodhalili, a jistě vás dobře vyšetřili,nějakou patologii v tom žilním systému, v tom proudění krve, ale komprese určitě v pořádku a elevace dolních končetin také.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Děkujeme za odpověď a zdravíme na Moravu teď další telefonický dotaz. Máte slovo, hezký den.

mluvčí 2,
——————–
Děkuji. Tady Skřivánková ze Zlínska, paní doktorko, prosím vás, já otok kotníku nemám, ale kotníkem mám takovou, která mě velice bolí a v noci mě strašně pálí nohy, jako ty žílí od kotníku po koleno.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
To by mohla být nějakým varixem možná ztrombotizovaným, možná prostě pouze v uvozovkách, pouze dilatovaná rozšířená žíla, to znamená křečové žíly, zasloužilo by to určitě ultrazvukové vyšetření a zase s doporučením komprese a adekvátních venofarmak, která mají možnost snížit zánětlivé změny v těch chlopních, zánětlivé změny žilní stěny, vyrovnávají onkotický hydrostatický tlak, takže vedou k tomu, že může se ten otok vlastně zmenšovat a regredovat a i ty potíže, které jsou s tím spojené. Další symptomy bolesti, pálení by měla venofarmaka redukovat.

moderátorka
——————–
Paní doktorko, možná ještě genetická zátěž, když u někoho v naší rodině se objeví vlastně potíže s otokem nohou, jaká je pravděpodobnost, že v rámci té dědičnosti stejné obtíže přijdou na někoho z další generace.


——————–
Pakliže se jedná o otoky při žilní nedostatečnosti, tak mají li oba rodiče chronické žilní onemocnění, ta možnost vzniku u následující generace je extrémně vysoká – až 80 %. Ma li pouze jeden z rodičů toto onemocnění, ta zátěž je opět vysoká, myslím si, 50, 60 %. No, a pakliže ani jeden z rodičů toto onemocnění nemá, tak to riziko pořád trvá a je asi dvacetiprocentní.

moderátorka
——————–
možná ještě v souvislosti s tím, když tady zmiňujete to procentuální riziko, jak jsme si to teď poslechli, jak je to v rámci preventivních vyšetření, můžeme na ně chodit? Nebo měli bychom? A jak často.


——————–
Preventivně žilní systém v tomto směru nevyšetřujeme My vlastně k vyšetření přistupujeme v případě objevení se symptomů, protože preventivní vyšetření vlastně v tomto smyslu ani nemá smysl. Má li rodič nějak výrazný varixy, má li rodič bércový, otevřený bércový vřed, to je samozřejmě nejvyšší stupeň toho žilního onemocnění, tam může být významně porušená žilní hemodynamika. Pak bych spíš než vyšetření preventivní bych dbala na preventivní opatření v rámci životního stylu, omezení statického způsobu života, snižování nadváhy….

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Půjdeme se, Šárko, proběhnout hned, jak skončí dnešní Poradna, což je právě teď. Naším hostem byla paní Dr. Petra Zimolová, vedoucí lékařka angiologie Kardiologické kliniky druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, moc děkujeme za váš čas, mějte se hezky, hodně zdraví, ať se daří.


(24, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.