Nábytek plný jedů ničí lidem zdraví

Koktejl jedů v nábytku je podobně tutlané tajemství, jakým byla bezpečnostní rizika alkoholu před kauzou metanol, tvrdí podnikatel v nábytkářství Stanislav Hanák.

Nábytek, který máme doma, může být zdraví nebezpečný. „Dokud tady někdo vážně neonemocní a neprokáže se to, nic se dít nebude,“ varuje Stanislav Hanák, majitel společnosti Hanák Nábytek. V nábytku plném jedů podle něj žije spousta stále pečlivěji utěsněných domácností.

Podle Hanáka zůstává problémem přítomnost těch, kteří „šmejdy“ vyrábí. Lžou o nábytku úplně stejně jako ti, co prodávají ony zázračné hrnce.

– Vy jste z kvality neslevili?

Nikdy. Ani sebevětší krize nás k tomu nepřinutí. Vymysleli jsme a zavedli jen méně pracnou variantu sedmivrstvých lakovaných povrchů, aby výrobek vyšel o něco laciněji. Pořád je to Hanák, vstupní materiály jsou totožné, nakupujeme u prověřených zdrojů z české nebo německé těžby. Čili ne někde z lesa postiženého radioaktivním spadem, kde může být dřevo kontaminováno. Narazili jsme teď na několik zahraničních firem, které po naší seriózní reklamě na sedmivrstvý lak vyrukovaly s tím, že mají lak osmivrstvý. Naše výroba lakování je skutečná, zatímco oni většinou vůbec nemají potřebné technologie, přesto dál klamou. Mně osobně s tátou předváděla paní v konkurenční prodejně lesklou fólii a tvrdila, že to je sedmivrstvý lak. Tak se k nám na trh dostávají i podřadné kuchyně například z Polska. Prodejci neřeknou zákazníkovi nic o původu materiálu, jaké je složení a zatížení formaldehydem. Já se o tom snažím mluvit 20 let, nikdo to ale nechce slyšet.

– Proč?

Protože to je tak velký průšvih, že problémy s kvalitou potravin jsou proti tomu čajíček.

– Jak to myslíte?

Mnozí obchodníci s nábytkem dělají věci, které by si žádná seriózní česká výrobní firma, jako jsme my, nedovolila udělat. Nakoupí nějaký levný šrot, tady ho několikanásobně předraží a prodávají zákazníkům.

– V čem jsou ale ta zdravotní rizika?

Fólie na dvířkách kuchyně se dnes vyrábějí z měkčených plastů. Tipuji, že šest z deseti českých zákazníků má tento zdraví škodlivý nábytek doma. Nejen že se z něj odlepují fólie. Problém je v tom, že každý termoplast je vlastně měkčené PVC, které obsahuje ftaláty. To je podle mě velmi nebezpečné. Obzvlášť v dnešní době, kdy je nábytek hermeticky uzavřený v zateplených domech s utěsněnými okny. Na obrovské množství alergií a nových nemocí už upozorňují léta i lékaři. Problém přitom není ve venkovním životním prostředí, ale právě v bytech, kde jsou tyhle jedy. Ftaláty jsou velmi nebezpečné látky zejména pro těhotné ženy a děti. Některé levné fólie můžou obsahovat i těžké kovy. V EU byly sice zakázány, ale kdo je kontroluje při dovozu např. z Asie? Pak jsou tu karcinogenní formaldehydy obsažené i v některých kobercích, záclonách a samozřejmě i v nábytku. Jsou součástí lepidla, kterým se lepí desky.

– Vy takové lepidlo ve svém nábytku používáte?

Také, ale minimální množství. Přibližně šestkrát pod normou. Nakupujeme ten nejlepší materiál, který lze v Evropě sehnat. Před třemi lety jsem byl první, kdo společně s DDL vyvinul a uváděl na trh bezformaldehydové desky. Nakoupil jsem ho pro výrobu tři kamiony. Problém byl ten, že mě všichni odmítli s argumentem, že to tu z důvodu vysoké ceny nikdo nebude kupovat. Takže jsem to lidem v podstatě rozdal zdarma ve výrobcích a spadlo to pod stůl. Často už nemám sílu tady v Česku dokola někoho přesvědčovat, že kvalita života a zdraví je důležitá věc. Dokud se tím nezačneme vážně zabývat, nic se dít nebude. Médii proběhlo, jak k nám přijel nábytek z Běloruska, který dvakrát překročil normu na uvolňování karcinogenního formaldehydu. AČN (Asociace českých nábytkářů) nakoupila uvedený nábytek a dala ho do zkušebny. Mezi prodejnou a zkušebnou ale nejel v autě žádný notář, který by potvrdil, že ten výrobek nezaměnili. AČN, která na věc poukázala, vyhrožovali monstrprocesy, ta byla nakonec ráda, že z toho vycouvala. To už nebyl jen nebezpečný nábytek, to byl vražedný koktejl.

– Zníte docela naštvaně.

S nábytkem je to jako s potravinami. Nikdo tady nemá kapacity, aby prověřoval, co v něm vůbec je. Evropská unie u nábytku zvažuje zavádění rodných listů. My už rodný list máme dva roky. Český výrobce si nedovolí dát do zkušebny jeden výrobek, na ten dostat certifikát a pak prodávat něco úplně jiného, většině obchodníků je to úplně jedno. A většina stoláren nemá ani takový certifikát, takže nemáte žádnou garanci původu materiálu. Je to jako s těmi neoznačenými láhvemi s alkoholem, stejný problém.

PROFIL

Stanislav Hanák (47)

* Po revoluci založil malou rodinnou firmu na výrobu kuchyní. Dnes zaměstnává 170 lidí.  Vyrábí i ložnice, obývací pokoje, nově i patentované interiérové dveře na míru. V těchto dnech firma spouští výrobu vestavných skříní na míru.

Mladá fronta DNES

Karel Toman ml.

4 komentáře

  1. no a které jsou teda ty dobré? koukala jsem se a četla i recenze ale všude je to rozdílné. sto lidí-sto chutí jak se říká… ale ráda bych koupila přes internet, jen se toho prostě bojím…

  2. no tak to je pravda že některé nábytky nejsou uplně ideální, ale najdou se i ty které jsou moc dobré ;) ono to chce jenom prostě hledat.

    • no ale kde je to teda dobré? ideální ? hledám pořád jak zmatená a nemůžu najít, protože se pak vždycky někde dočtu že to z tama není ono, že je špatný dovoz a tak… ;)

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.