Pozor na plísně u nohou

Mnoho lidí nyní v čase povodní chodí v holínkách či nepromokavých botách a nebo v azylových prostorách využívá společná sociální zařízení. To jsou vhodné podmínky pro rozvoj plísní na nohou. Jak tomu zabránit?

V těchto extrémně vlhkých a chladných dnech necháváme nohy potit se v pevných botách a pak jim často ani nedopřejeme pořádné ošetření a koupel. Někteří z nás žijí přechodně v provizorních podmínkách, jiní jsou unavení z celodenních prací na odstraňování následků povodně. Přesto bychom neměli péči o své nohy opomíjet. Plísně, které se na nohou mohou rozvinout, jsou totiž časrto úporné a nepříjemné.

Jak rozvoji plísní zabránit? 

Plísňová onemocnění se nejsnadněji uchytí na rozpraskané a zrohovatělé kůži, tedy na nohou, o které se nepečuje. Plíseň se pak projeví prasklinami mezi prsty, svěděním a bolestivostí, a pokud se neřeší, přechází i na nehty, které ztloustnou a zbytní. To už je závažné stádium, na které běžně dostupné spreje s antimykotickým účinkem nestačí. Pak nám nezbude, než navštívit lékaře.

Měli bychom proto například pemzou pravidelně odstraňovat zrohovatělou kůži a dopřát nohám zvláčňující balzámy, například s arnikou, měsíčkem a kostivalem.

Pokud někdo chce dobře pečovat o své nohy a chránit se proti plísňovým onemocněním, měl by také denně používat deodorant na nohy. Pokud se totiž nohy celý den potí, vytváří se v botách vlhká zapářka. To je to nejlepší pro množení bakterií rozkládajících pot (který sám o sobě nepáchne) a vzniká onen nepříjemný zápach nohou. Současně je to ale ideální prostředí pro vznik plísní.

Proto pokud celý den chodíte v pevných botách a nohy jsou ve vlhkém prostředí, pak často nestačí jen mýdlo a voda, ale je lépe preventivně použít i přípravky s antimykotickými přísadami. Podobné ošetření pak ovšem potřebují i boty, proto se doporučuje je alespoň každé dva týdny vystříkat deodoračním přípravkem. Důležité je také si každý den brát nové čisté ponožky či punčochy.

Doporučuje se nosit bavlněné ponožky místo ponožek s vysokým podílem umělých vláken, ve kterých se noha víc potí. Dobré je vyměnit zpocené bavlněné ponožky během dne za suché.

Boty by se při každém vyzutí měly nechat důkladně vyschnout, případně bývá vhodné je vystřídat. Zásadně se ráno neobouvejte do ještě vlhkých bot.

Levným a relativně účinným ošetřením bot je vytřít je octovou vodou.

Kde nejsnadněji přijdeme k plísním?

Hlavním zdrojem výskytu plísňových onemocnění jsou veřejné prostory, jako jsou sprchy, umývárny nebo třeba i kryté bazény či sauny. Ale k jejich přenosu může dojít například i prostřednictvím půjčených přezůvek.

Vyvarujte se tedy používání cizí obuvi a při návštěvě společných sprch nebo veřejného bazénu používejte zásadně vlastní vhodné přezůvky. Samozřejmostí je při osušení nohou používat vlastní ručník.

Pokud se vám nohy nadměrně potí, dá se tomu zabránit přípravky obsahujícími adstringentní látky. Mezi bylinné přípravky například patří šalvěj, řepík nebo dubová kůra. Jsou to látky stahující póry, ústí potních kanálků a omezující tak vylučování potu.

Moderní přípravky už dokonce obsahují i látky neutralizující pach. Takovým sprejem je možné postříkat nohy či ponožky, zápach se zneutralizuje a okamžitě zmizí.

Kterým deodorantem především nohy ošetřit? Na prevenci plísně a zápachu je vhodné využít deodoranty s měsíčkem a šalvějí a Tea Tree Oil. Deodorant s arnikou a Tea Tree Oil obsahuje více látek, jako je např. dubová kůra, která má stahující účinky na potní kanálky.

Potí-li se vám zvýšeně v botách nohy a je tak vyšší riziko rozvoje plísní, dopřejme večer nohám preventivní koupel v octové vodě. Do litru vody se dá 1-2 polévkové lžíce octa a nohy se do ní ponoří na cca 10-15 minut. Hypermangan i ocet ničí kvasinky a plísně. Nohy pak nechte noschnout a ošetřete je vhodným hydratačním krémem. Ten kůži zároveň mírně promastí a zmírní pocení. Když promaštění nestačí, je třeba použít krém.

Pravidelně kontrolujte své nohy a zvláště si všímejte změn na pokožce meziprstí – např. zarudlé či suché kůže, svědění až pálení a nebo její loupání. Základem péče o kůži na nohách je denní mytí nohou, přičemž je důležité vysušovat i prostory mezi prsty. V prostředí zvýšeného pocení se kožním plísním velmi daří, proto nohy dostatečně větrejte.

invArena

 

1 komentář

  1. Doporučuji používat ponožky se stříbrem nanosilver, které zabraňují tvorbě zápachu a množení bakterií. Do konce měsíce mají akci 6 + 1 zdarma. I když jsou ponožky dražší, tak se určitě vyplatí. Neváhejte a vyzkoušejte. Více informací na http://www.nanosilver.cz

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.