
Z kdysi vitální a energické Radky Navrátilové z Olomouce, maminky dnes pětileté holčičky, je pacient s řadou pohybových omezení a útrapných bolestí. Vše odstartovala borelióza, kterou prodělala v roce 2012. Stav mladé ženy se pak velmi zhoršil po následné kontrole na magnetické rezonanci. Při ní jí byla do těla vpuštěna kontrastní látka. Od tohoto vyšetření se paní Radce přitížilo a nyní se veškeré její naděje upírají na léčbu ve Švýcarsku, na kterou však potřebuje získat miliony korun.
O českém zdravotnictví se říká, že patří mezi nejlepší na světě. To však neznamená, že by s ním byli všichni spokojení. Svůj příběh popsala i 34letá Radka Navrátilová z Olomouce. Ta se léčila s komplikacemi spojenými s boreliózou. Vše se zhoršilo ještě po jejím vyšetření na magnetické rezonanci, při níž se používá i kontrastní látka, která se vstříkne přímo do krevního oběhu.
Nyní tak trpí nepřetržitými bolestmi. Z ženy, která měla mnoho plánů, je pacient, jenž tráví svůj život v posteli. Chtěla by odjet na léčbu do Švýcarska, která však stojí miliony korun. V tuto chvíli ji prý nejvíce trápí, že tu nemůže být pro svou pětiletou dceru Denisku.
Vše odstartovala borelióza
Za problémy, jimiž dnes Radka trpí, stojí onemocnění boreliózou. Tu prodělala v roce 2012 ještě jako dívka. I přes přeléčení antibiotiky se však borelióza stále vracela a opakovaně oslabovala její imunitu. Nakonec nemoc přešla do chronické fáze a takzvané neuroboreliózy, která je projevem napadení centrálního nervového systému.
Radka se i přes všechny nepříjemnosti, které jí nemoc přinášela, snažila být pozitivní a žít život podle svých představ. Porodila zdravou holčičkou a se snoubencem začala plánovat svatbu a stavbu vysněného domu.
V roce 2024 však Radka podstoupila plánovanou kontrolní magnetickou rezonanci hypofýzy (podvěšek mozkový, který hraje důležitou roli v regulaci životně důležitých tělesných funkcí – pozn.red.), při které jí byla do těla vpuštěna kontrastní látka s názvem gadolinium. Jde o látku využívanou při vyšetřeních, které v drtivé většině případů skončí bez jakýkolich komplikací. Radka však má jinou zkušenost.
„Cítila jsem, jako kdyby mi byla do těla vlita žhavá kyselina. Skončila jsem s obrovskými bolestmi na invalidním vozíku. Můj stav se neustále zhoršoval. Prošla jsem rukama desítek lékařů. Nikdo mi ale nedokázal pomoci od silných bolestí hlavy, kostí, míchy, žeber, břicha, nohou, kloubů, nervů – zkrátka celého těla,“ popisuje Radka příznaky, o kterých je přesvědčená, že je způsobila právě kontrastní látka gadolinium.
„Své dny tráví Radka doma v nesnesitelných bolestech celého těla, dokáže se pouze přetočit na bok, pohybovat rukama a hlavou. Je odkázána na pomoc druhých, namísto toho, aby sama mohla pečovat o svou dceru Denisku,“ tvrdí Radmila Navrátilová, zakladatelka sbírky na dobročinné platformě Donio.
Čeští lékaři nemoc neuznávají
Paní Radka se snažila najít pomoc u řady tuzemských specialistů, žádný z nich ji však bolestí nezbavil. I na základě vlastního pátrání zjistila, že v zahraničí už k podobným komplikacím po využití látky gadolinum došlo. Dokonce je označeno jako samostatná diagnóza s názvem Gadolinium Deposition Disease, jak Radka popsala.
Její slova potvrzuje například i americký deník The Washington Post. Ten popsal stejný případ, který se stal manželce legendárního amerického herce Chucka Norrise. V roce 2017 se herec dokonce rozhodl zažalovat farmaceutickou společnost, od které požadoval 10 milionů dolarů jako vážnou újmu na zdraví jeho ženy.
Kontrastní látky s obsahem gadolinia jsou diagnostické látky používané u pacientů, kteří podstupují vyšetření magnetickou rezonancí. Obsahují gadolinium, které se používá jako kontrastní látka pro lepší zviditelnění vnitřních struktur těla na snímku. Zdroj: European Medicines Agency
Naděje čeká ve Švýcarsku
„Veškeré úspory, které rodina měla, byly využity na pokusy o uzdravení různými terapiemi a na doplňky stravy. Radka podstoupila detoxikační pobyt v Indii a terapie u toxikologa ve Vídni. Bohužel však bez úspěchu,“ pokračuje zakladatelka sbírky.
Kvůli své nemoci už Radka zhubla 15 kilogramů, nemůže se prakticky hýbat a každý den popisuje jako boj o přežití a čekání na zázrak. V tuto chvíli vkládá veškeré své naděje do možnosti léčby na klinice ve Švýcarsku, kterou jí doporučil americký lékař. Léčba je však nesmírně nákladná a pojišťovna ji nehradí.
„Pět dní na klinice je odhadováno na 265 400 korun. Dále je potřeba uhradit přístroj na čištění krve za 217 628 korun, laboratorní testy, domácí zásobu léků, telefonní komunikaci s doktorem a tak dále,“ vyjmenovává Radmila Navrátilová některé položky, které je potřeba zaplatit. K tomu všemu je potřeba připočítat také ubytování pro pacienta na klinice, stravu, dopravu, pojištění či služby tlumočníka. Cílová částka sbírky tak byla stanovena na 4 miliony korun.
Za každý příspěvek, kterým se dárci rozhodnou do sbírky ZDE: https://donio.cz/pomocradce, rodina předem z celého srdce děkuje.
Kateřina Němcová
Pražský deník
Přidejte odpověď