Dočasnou ochranu získalo v Česku od začátku války skoro 400 000 lidí z Ukrajiny  

ilustrační foto: Flickr.com

Radiožurnál 


Dočasnou ochranu získalo v Česku od začátku války skoro 400 000 lidí z Ukrajiny, je mezi nimi 100 000 dětí. Na pomoc uprchlíkům vydalo Česko přes 62 miliard korun. Většina peněz ze státu se vrátila na daních. Ukazují to data ministerstva práce a sociálních věcí. Lidé s dočasnou ochranou do rozpočtu odvedli přes /nesrozumitelné/ miliard. Například v českých nemocnicích a ambulancích už začínají ukrajinští lékaři léčit sami. Doteď většinou působili jako stážisti. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se do praxe zapojily čtyři stovky lékařů a zhruba tisícovka sester.

Očekávání nemocnic, že uprchlíci nahradí chybějící zdravotníky, se ale nenaplnila. Ne všichni se totiž podle Daniela Jirkovského, který má v pražské motolské nemocnici na starosti vzdělávání zdravotníků, naučí jazyk. Povinné stáže navíc můžou absolvovat jen na lůžkových odděleních.

Daniel Jirkovský, FN Motol
——————–
Což přináší problém zejména u lékařů v oborech laboratorní medicíny nebo radiologii, které nemají lůžkové oddělení.

redaktorka
——————–
Lékaři navíc musí za stáže platit i desetitisíce korun. Milan Kubek z lékařské komory proto chtěl po ministerstvu zdravotnictví, aby je podpořilo ročními stážemi.

Milan Kubek, prezident České lékařské komory
——————–
Ten plán byl jednoduchý, zbavit je existenční nejistoty, dát jim nějaké státní stipendium.

redaktorka
——————–
Ministerstvo ale podle mluvčího Ondřeje Jakoba do vzdělávání cizinců ze třetích zemí nezasahuje.

(8, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.